Pevnost: Dokument o posledním skanzenu sovětské říše!

03.12.2012

Český dokumentární film vypráví příběh obyvatel z nikým neuznané republiky Podněstří! Film Pevnost ukazuje, že i dvacet let po rozpadu Sovětského svazu existuje stát, který se stále potýká s živým dědictvím komunismu.

pevnost
Foto: Artcam

Jen pár kilometrů východně od hranic Evropské unie, mezi Moldavskem a Ukrajinou, leží Podněsterská moldavská republika (Podněstří). Samostatnost tenkého pruhu země na levém břehu řeky Dněstru s 518 000 obyvateli různých národností, kteří mají tři až čtyři různé pasy, aby se z něj vůbec mohli dostat někam ven, žádná jiná země neuznává.

Na tomto oficiálně neexistujícím území nikdy nevznikl profesionální film. A do této podivuhodné, temné země se vydávají dva mladí čeští dokumentaristé, aby zde natočili poetický příběh o člověku, jeho vztahu ke svobodě a také o jeho touze uniknout modernímu světu do ideálního univerza, v němž se o něj stát skutečně postará.

Snímek rámovaný dobou prezidentských voleb se soustředí na dvojici postav uvízlých v této geopolitické škvíře, mezi Evropskou unií a Ruskem, mezi kapitalistickou současností a sovětskou minulostí, zločinem a slušností, úpadkem a nadějí na změnu.

Film Pevnost získal roku 2012 hlavní cenu na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě v kategorii Česká radost - nejlepší český dokument. Natáčení filmu probíhalo tajně, protože oficiální žádost o povolení k natáčení byla tvůrcům tamním ministerstvem informací bez udání důvodu zamítnuta.

Snímek, který v mnoha směrech připomíná podobně laděný film Vítejte v KLDR!, je podle prvních diváků jedním z nejzajímavějších českých dokumentů poslední doby. Ačkoliv se téma filmu vztahuje k tisíce kilometrů vzdálené zemi na okraji Evropy, jeho téma je univerzální a srozumitelné i v České republice ...

Dokumentární film Pevnost je ve vybraných českých kinech k vidění od 1. prosince 2012.

Filmy:
Pevnost

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, České celebrity, české filmy, čeští režiséři, režiséři, český film, Právě v kinech, dokumenty, české dokumenty, dokumentární filmy, české dokumentaristky, dokumentaristé, čeští dokumentaristé, dokumentaristky, Pevnost foto, Pevnost fotky, Pevnost film, Pevnost dokument, Pevnost trailer, Pevnost ukázka, Pevnost premiéra, Pevnost Moldávie, Klára Tasovská Pevnost, Lukáš Kokeš Pevnost, Klára Tasovská film, Lukáš Kokeš film, Klára Tasovská režie, Lukáš Kokeš režie, Klára Tasovská dokument, Lukáš Kokeš dokument
TOPlist