O Českého lva 2012 se bude ucházet pětačtyřicet filmů!

11.12.2012

O nejprestižnější filmové ocenění bude v březnu příštího roku soupeřit 30 hraných a 15 dokumentárních snímků! Favoritem ceny Český lev, která vstupuje do jubilejního - dvacátého ročníku, budou nejspíše filmy Ve stínu, Polski film, Až do města Aš, Čtyři slunce nebo Vrásky z lásky.

LEV
Foto: VAC

O Českého lva 2012 se bude ucházet 30 hraných snímků a v kategorii dokumentů 15 dokumentárních titulů. V případě dvou koprodukčních snímků bylo rozhodnuto, že nemohou být zařazeny do hlasování, protože nesplňují jednu ze základních podmínek stanov Českého lva, a sice že nemají české tvůrčí zastoupení v žádné z kategorií režie, scénář, herec či herečka v hlavní roli. Jsou jimi slovensko-česká Love a polsko-česká Yuma.

Čtěte také

Celkem se tedy bude nadcházející hlasování týkat pětačtyřiceti celovečerních snímků, což překonává ročník loňský a vyrovnává dosavadní rekord ročníku 2009. „Těší mě, že právě jubilejní dvacátý ročních Českých lvů znovu nasazuje množstevní laťku tak vysoko.“ říká k tomu výkonný ředitel prezidia České filmové a televizní akademie Petr Vachler.

Stejně jako v předchozích ročnících zůstává i letos zachován princip pěti nominací, které se během finálového večera v souladu se druhým kolem hlasování zužují na tři a teprve pak je vyhlášen vítěz. Novinkou je, že podstatně větší příležitosti k nominacím a oceněním budou mít od letošního ročníku české dokumenty.

Po několika letech jednání na prezidiu ČFTA a podrobných analýzách podmínek ve světě se totiž akademie přiklonila k závěru, že se dokumenty budou účastnit i kategorií kamera, zvuk, střih a hudba. Tento systém funguje například ve Francii, Německu, Polsku či Velké Británii.

Moderátoři nominačního i hlavního večera budou odtajněni 19. prosince 2012. Nominační večer pak proběhne v sobotu 2. února 2013 a ročník vyvrcholí slavnostním večerem v sobotu 2. března 2013. Kdopak asi bude moderátorem či moderátorkou obou večerů?

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Petr Vachler

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Celebrity, herečky, České celebrity, české herečky, herci, čeští herci, čeští režiséři, režiséři, filmové ceny, Český lev, filmová ocenění, ČFTA, režisérky, české režisérky, Česká filmová a televizní akademie, Český lev 2012, Český lev 2012 filmy, Český lev 2012 ocenění, Český lev 2012 cena
TOPlist