Nejlepší filmové adaptace příběhů Stephena Kinga

22.09.2020

Spisovatel Stephen King (72) je jedním z nejznámějších hororových autorů současnosti. Má navíc velmi dobré vztahy s filmovým průmyslem, jelikož se řada jeho knižních příběhů dostala i na stříbrná plátna. Určitě jste řadu z nich viděli, ale možná jste ani netušili, že za jejich zrodem stojí právě tento světoznámý americký spisovatel.

Dnes vám proto představíme pětici těch nejlepších filmů, které vychází z Kingových knih. Pokud vám v následujícím žebříčku bude chybět některý z vašich oblíbených filmů z pera Stephena Kinga, rozhodně se nám to nebojte dát vědět v komentářích.

5. To

Dnešní článek začneme u filmu s jedním z historicky nejkratších názvů. Kingova kniha s jednoduchým názvem To se dočkala nejednoho filmového zpracování. Poprvé se To dostalo pouze na televizní obrazovky v roce 1990 a děsivého klauna Pennywise si v něm zahrál legendární Tim Curry (74). „To“ však nebylo naposledy, co se tento slavný Kingův horor dostal před záře reflektorů.

Podruhé už To překročilo práh televizních filmů a zamířilo rovnou do kin. Došlo k tomu v roce 2017 a role vraždícího klauna se ujal třicetiletý Bill Skarsgård (30). Ten se do role vrátil i v loňském roce, kdy se v kinech objevil snímek s názvem To Kapitola 2.

Obě zpracování Kingovy knihy vyprávějí příběh partičky dospívajících kamarádů, v jejichž městě se začnou dít podivné věci. Za záhadných okolností začnou mizet děti a městem se šíří zvěsti o vražedném klaunovi jménem Pennywise. Moderní remake se stal jedním z nejúspěšnějších hororů filmové historie, jelikož se mu podařilo vydělat přes 700 milionů dolarů.

4. Zelená míle

Následujícím filmem se od vraždících bytostí s nadpřirozenými schopnostmi přesuneme k těm, které kvůli paranormálním jevům celý svůj (předčasně ukončený) život protrpěly. Řeč je samozřejmě o černošském obrovi Johnovi v podání Michaela Clarka Duncana věznici pro těžké zločince a nezapomenutelném filmu s názvem Zelená míle.

V tom se hlavní role bystrého dozorce Paula ujal Tom Hanks (64), který se stává svědkem neuvěřitelných událostí. Jeden z odsouzenců k smrti, který je ve vězení kvůli vraždě dvou dětí, se totiž vůbec nechová jako někdo, kdo by byl tak hrůzného činu schopen. John je milý a přívětivý obr, který se bojí spát po tmě a dotek jeho obrovskýma rukama nezabíjí, ale naopak léčí.

Přesto je John odsouzen k tomu, aby kráčel onou „Zelenou mílí“, kterou zaměstnanci věznice i vězni samotní označují dlouhou chodbu vedoucí k elektrickému křeslu. Režisér Frank Darabont (61) tak dal Kingově příběhu možnost zazářit i na stříbrném plátně. Ačkoliv snímek dostal několik nominací na Oscara, ve výbornými filmy nabitém roku 1999 se mu nepodařilo proměnit ani jedinou.

3. Misery nechce zemřít

Od dojemného, ale ve finále tragického příběhu se přesuneme k tomu, čím americký spisovatel skutečně proslul. Ačkoliv boduje snad ve všech žánrech, které zkouší, absolutně nejlépe mu jdou horory a napínavé psychologické thrillery.

Jednou z těchto knih je i kniha Misery, kterou autor sepsal v roce 1987. O tři roky později se jí velmi zdatně chopil režisér Rob Reiner (73), který natočil její adaptaci s názvem Misery nechce zemřít. Film vypráví o nadaném spisovateli (jak je ostatně Kingovým zvykem), který byl účastníkem děsivé dopravní nehody.

Život mu zachrání jeho velká obdivovatelka Annie, která ho ve sněhové bouři najde a dovleče k sobě domů. Z dobrosrdečné pečovatelky se však vyklube brutální tyran a věznitel, který nedopustí, aby jí její milovaný idol utekl ze spárů.

2. Osvícení

Předposlední film dnešního seznamu je jedním z těch nejznámějších kinematografických skvostů, které vycházejí z Kingovy tvorby. Režie Osvícení se ujal Stanley Kubrick, který za celý svůj život nenatočil jediný špatný film. Ani Osvícení nebylo výjimkou, ačkoliv existuje nejméně jeden člověk, který by s tímto tvrzením nesouhlasil.

Kubrickovo zpracování legendárního příběhu o podivuhodném horském hotelu s názvem Overlook se totiž nelíbilo zejména autorovi knižní předlohy. Kingovi vadila především Kubrickova verze osudu hlavní postavy Jacka Torrance. Zatímco v knize Jack ve chvilce prozření varuje svou rodinu před sebou samotným, ve filmu k takovému „vykoupení“ nedojde a Jack tak zůstane vraždícím maniakem až do poslední chvíle svého života.

1. Vykoupení z věznice Shawshank

Když už jsme zavadili o ono „vykoupení“, je vám už asi jasné, který film jsme si nechali na konec dnešního článku. Ano, i jeden z nejslavnějších filmů, který je uživateli tuzemského hodnotícího serveru ČSFD považován za vůbec nejlepší snímek historie, vychází z knižní předlohy Stephena Kinga.

Hrdinou příběhu je nenápadný účetní Andy Dufresne v podání Tima Robbinse (61), který je neprávem odsouzen za vraždu vlastní ženy. Ve vězení se seznámí s „Redem“, který Andymu pomůže zapadnout do vězeňského kolektivu, který se snaží přežít nelidské zacházení místních bachařů. Není to však vůbec lehký úkol, protože pokud někdo patří za mříže, je to především vedení Shawshankské věznice.

I Vykoupení z věznice Shawshank je filmem Franka Darabonta, který natočil Zelenou míli. Podobně jako tento film obdržel i Shawshank několik nominací na Oscara (konkrétně šlo o sedm), ale nepodařilo se mu proměnit ani jedinou.

(tod)

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Frank Darabont, Stanley Kubrick, Tom Hanks, Bill Skarsgård

Filmy:
Zelená míle, Vykoupení z věznice Shawshank, Osvícení, Misery nechce zemřít

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
spisovatelé, slavní spisovatelé, Tom Hanks filmy, thrillery, slavné horory, hororové filmy, Stephen King horory, Stephen King knihy, Stephen King adaptace, hororové adaptace, hororové knihy, knihy Stephena Kinga
TOPlist