Liga spravedlnosti, neslaný nemastný opus magnum (recenze)

21.11.2017

Půl roku od veleúspěšné Wonder Woman se do služby hlásí i pětice jejích kamarádů od DC.

Ben Affleck
Zdroj: Promo

A hned zkraje je třeba říci, že kdo od režiséra Snydera čekal minimálně výkon srovnatelný s jednou z nejlépe hodnocených komiksovek všech dob, bude těžce zklamán. Postupy fungující pro jednu skvělou postavu totiž už tak dobře nefungují pro celou bandu superhrdinů.

Nač ten povyk?

Děj se nepřekvapivě točí kolem sestavování ultimátní bandy superklaďasů. Překvapivě je však tato snaha vyvolána příchodem ultradémona, který však musí být rád za nějakých 10 % stopáže. To je opravdu málo na vykreslení takového zla, že donutí ke spojenectví bandu nadpřirozenými schopnostmi oplývajících egomaniaků. 

Ciarán Hinds
Zdroj: Reprofoto

Seznamte se, nový záporák z dílny DC.

Jistě, film se nejmenuje Steppenwolf: Týpek co sjednotí superhrdiny, ona citelná absence zla ovšem dělá z Ligy spravedlnosti přinejlepším Přátele z Gothamu. Po obligátně neurčitém začátku totiž následuje úplně stejně neurčité představování jednotlivých postav, přičemž nejde příliš do hloubky a místy je jak přes kopírák. Snyder se své proslulé melodramatické velkohubosti prostě zbavit nechce.

Nechte je vtipkovat…

Film má přitom mnoho světlých momentů, které je třeba vyzdvihnout. Je to například jeden z nejvtipnějších filmů od DC za poslední roky. Fakt – chemie mezi Boltem a prakticky kýmkoli je dokonalá a vtípky působí opravdu spontánně. I dialogy a one-linery nepůsobí tak prkenně jako tomu u Snydera často bývá. Ano, vždy je nakonec bohužel zabije přehnané a umělé melodrama, ale to už jsme kritizovali.

Děj jinak ubíhá poměrně svižně a filmová řeč je vcelku na úrovni. Dočkáte se i zajímavých vizuálních nápadů a vtípků. Prostě docela přijatelná zábava, u které nebudete litovat investice do lístku.

Ale ten vizuál…

Všechnu výše vypsanou chválu však můžete aplikovat pouze na prvních 100 minut. Se zvýšenou intenzitou akčních scén totiž ani tak neubývá vtipu (ne víc, než je u komiksáren obvyklé), ale přibývá efektů. A navzdory tomu, že zhruba polovinu závěrečných titulků tvoří výčet VFX personálu, je výsledek místy k pláči.

Spíš než jako z bijáku za stovky milionů vypadají některé scény jako z laciné hry.

Trailery mohly být určitým varováním, ale stále zde byla šance na určité zlepšení, případně na neodhadnutí míry stylizace prostředí.

Krvavě rudá obloha je nakonec vcelku vkusnou stylizací.

Problém tví v detailech. Tedy v detailech velkých celků. V momentě, kdy je kladen důraz na CGI objekt, vše je obvykle vyrenderováno opravdu špičkově. Hologramy, pohyby vody, umělé části těl, to vše a mnoho dalšího je v klidných scénách na jedničku. Problém nastává u akce (CGI provedení u Batmanova či Supermanova obleku by v bojových scénách prohlédlo i předškolní dítě) a velkých celků. Nejhorší je to pak u budov, kdy máte v několika místech pocit, že reálněji by je vykreslil i váš starý počítač před 10 lety při hraní Counter Strikeu.

Klasika od DC, bohužel

Film rozhodně nestojí ani nepadá s vizuálními efekty, které vesměs fungují, odstrašující příklady však bohužel zanechají největší dojem. I kvůli tomu Liga spravedlnosti prostě nemá šanci překročit Snyderův komiksový stín, o útoku na pozici Wonder Woman už ani nemluvě. A to je škoda, herci totiž především v první polovině filmu excelují, řemeslo odvádí taktéž solidní výkon. Jen to nějak poskládat do vyrovnaného celku.

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Ciarán Hinds, Henry Cavill, J.K. Simmons, Ben Affleck, Ezra Miller

Kategorie:
Celebrity, Filmy, Filmové novinky, Právě v kinech,

Tagy:
americké filmy, nové filmy, recenze filmu, Ben Affleck Batman, komiksové filmy, liga spravedlnosti recenze, filmové recenze, DC, DC filmy, Liga spravedlnosti hodnocení, Steppenwolf, filmy s Batmanem, filmy se superhrdiny, hrdinové DC, DC komiksy, superhrdinové, Liga spravedlnosti názory, Liga spravedlnosti záporák, Liga spravedlnosti postavy
TOPlist