Lidský rozměr: Dokumentární sci-fi z budoucnosti, která už nastala!

13.09.2013

Koprodukční film se zabývá myšlenkou, jak navrhnout megaměsta tak, aby při tom bylo zohledněno lidské chování. Podle dokumentu Lidský rozměr žije 50% světové populace v městských oblastech a předpokládá se, že v roce 2050 vzroste tento podíl na 80%. Takže co s tím?

rozmer
Foto: Aerofilms

Velkoměsta jsou moderní a okouzlující. Jsou však opravdu dobrými místy k životu? Vznikly jako stroje na bydlení a práci, mezi nimiž jsme nuceni se přepravovat auty. Řídí se statistikami, katastry, racionálními výpočty dopravních tepen a snahou o maximální funkčnost. Co se ale stane, když do centra našich výpočtů umístíme člověka a jeho potřeby?

Vizionářský architekt Jan Gehl a jeho kolegové se snaží navrhovat města jako místa pospolitosti a blízkosti. Chtějí je osvobodit od nadvlády automobilů a vytvořit tak prostor pro chodce a cyklisty. Chtějí si "vzít zpátky veřejný prostor." Takové uvažování podporují architekti a urbanisté z celého světa ...

Film natočil dánský režisér Andreas Daalsgard, který zaujal už před čtyřmi lety dokumentem Bogotá Change (2009) o životě v hlavním městě Kolumbie, kde je zločin na denním pořádku.

Ve svém druhém celovečerním filmu se dokumentarista snaží předat čtyřicet let zkušeností s městským plánováním a s pomocí odborníků naznačuje, že i mezi budovami lze vytvořit život. Uvěří mu také diváci?

Dánsko-bangladéšsko-čínsko-novozélandský dokument Lidský rozměr/The Human Scale je v českých kinech od 12. září 2013. 

Celebrity:
Andreas Dalsgaard

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, Zahraniční celebrity, youtube, youtube video, youtube com, dánské celebrity, zahraniční režiséři, režiséři, asijské filmy, dánští režiséři, dánské filmy, čínské filmy, novozélandské filmy, Andreas Dalsgaard film, Andreas Dalsgaard režie, Andreas Dalsgaard dokument, Andreas Dalsgaard Lidský rozměr, bangladéšské filmy
TOPlist