Zdeněk Liška

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Ostatní

Věk: 61 let

Datum narození: 16.03. 1922

Datum úmrtí: 13.07.1983

Hodnocení Zdeněk Liška

Přitažlivost
88% (1562 hlasů) 6214.místo
Talent
92% (2306 hlasů) 6418.místo
Inteligence
89% (2176 hlasů) 7860.místo
Vtipnost
92% (2017 hlasů) 4925.místo

Fotky Zdeněk Liška (2)

Životopis Zdeněk Liška Upravit životopis

Zdeněk Liška (16. března 1922 Smečno – 13. července 1983 Praha) byl český hudební skladatel, který se věnoval především filmové hudbě. Liškova tvorba se nesmazatelně zapsala do historie filmového umění dvacátého století. Jako jeden z prvních dokázal, že filmová hudba je nejen rovnocennou emotivní složkou celého filmu, ale naopak dramaturgicky dotváří umělecké kvality celého díla.

Biografie a tvorba

Pocházel z muzikantské rodiny a už v dětství projevoval značný hudební talent. V roce 1944 absolvoval pražskou konzervatoř v oboru skladba a řízení, krátce působil jako dirigent amatérské filharmonie ve Slaném (1944-1945). Po válce začal působit jako hudební skladatel ve studiu krátkého filmu ve Zlíně.

Jako první jej proslavila jeho hudba k filmu Vynález zkázy Karla Zemana, který byl natočen v roce 1958 coby vpravdě objevná - autor zde používá postupy, o kterých by se dalo říci, že se jedná o první sofistikovanou „industriální“ hudbu dávno před vznikem této kategorie. Řadě významných českých i slovenských filmů, svým osobitým „janáčkovským“ hudebním rukopisem přispěl výrazně k jejich umělecké velikosti, například Vláčilovým perlám Marketa Lazarová a Údolí včel či Herzovu Spalovači mrtvol. Hudba Zdeňka Lišky je i při zběžném poslechu nezaměnitelně rozeznatelná pro svůj charakteristický zvuk a nečekané harmonické postupy k libým melodickým motivům. Experimentální zvukový charakter má doprovod k Polákově sci-fi Ikarie XB 1 nebo komedii Jáchyme, hoď ho do stroje!.

Jeho uměleckými vrcholy jsou kromě uvedených titulů např. oskarový Obchod na korze, Ďáblova past, Ovoce stromů rajských jíme, Stíny horkého léta, Signum laudis aj. Byl neobyčejně plodným tvůrcem, jako autor se uplatnil ve více než sto šedesáti celovečerních filmech a čtyřech stech filmech krátkometrážních a středometrážních. Věnoval se také hudbě scénické (Karlínské divadlo, Laterna Magika – za hudbu pro Kinoautomat na světové výstavě Expo 67 v Montrealu se společně s Radúzem Činčerou a Jaroslavem Fričem stal laureátem státní ceny) a televizní (seriál Hříšní lidé města pražského, Třicet případů majora Zemana). V roce 2000 uvedla Česká televize dokument o jeho životě a díle s názvem Zdeněk Liška (rež. Petr Ruttner).

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Zdeněk Liška (0)

Všechny články o Zdeněk Liška (0) »
TOPlist