Yves Montand

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Zpěvák

Věk: 70 let

Datum narození: 13.10. 1921

Místo narození: Itálie, Toskánsko, Monsumano Alto

Datum úmrtí: 9.11.1991

Člen skupiny: Les Enfoirés

Žánry: chill-out , 60-tá léta , jazz , francouzská , šansón

Hodnocení Yves Montand

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky Yves Montand (77)

Videoklipy Yves Montand (175)

Písně Yves Montand (749)

Všechny písně Yves Montand (749) »

Diskografie Yves Montand (102)

Y Montand - CD Story ( 9 Dec 2003)
3 CD ( 6 Oct 2003)
Celá diskografie Yves Montand (102) »

Životopis Yves Montand Upravit životopis

Yves Montand, rodným jménem Ivo Livi (13. října 1921, Monsummano Alto, Toskánsko, Itálie – 9. listopadu 1991) byl francouzsko-italský herec a šansoniér.

Biografie

Začátky

Pocházel z prosté rodiny chudých katolických venkovanů. V roce 1921, krátce po jeho narození jeho rodiče odešli z Itálie do Francie. Když žádali o francouzské občanství, jeho otec uvedl, že opustili Itálii, aby unikli Mussoliniho režimu. Montand vyrůstal v Marseille, kde pracoval v holičství své sestry. Začal svou kariéru jako zpěvák v marseilleském music-hallu. Měl velmi atraktivní vzhled a podmanivou barvu hlasu. V roce 1944 ho objevila Édith Piaf, v roce 1945 přešel do théâtre de l'Étoile v Paříži, zde byla odstartována nejprve jeho kariéra obdivovaného šansoniéra a později i úspěšného filmového herce. Po boku Edith Piaf, která se stala jeho rádkyní, učitelkou i milenkou dosáhl svých prvních úspěchů, během roku 1946 se však jejich cesty rozdělily.

Kariéra

Jakožto šansoniér a protagonista mnoha filmů byl znám po celém světě. V roce 1951 se oženil s herečkou Simone Signoret a během své kariéry spolu vytvořili mnoho hlavních rolí. Manželství bylo podle známých svědectví velmi harmonické a trvalo do Simoniny smrti v roce 1985, i když měl Yves řadu jiných vztahů, především s Marilyn Monroe, se kterou natočil jeden ze svých posledních filmů, Let's Make Love Milujme se].

Během své kariéry Montand hrál v mnoha amerických filmech, jako např. v Broadwayi. V roce 1980 byl nominován na cenu Premio César jako nejlepší herec za film I comme I care a znovu v roce 1984 za film Garçon!

V roce 1986, poté co jeho mezinárodní věhlas znatelně upadl, Yves v 65 letech získal jednu ze svých nezapomenutelných rolí jako strýc ve dvoudílném filmu Jean de Florette, kde dalšími protagonisty byli Gérard Depardieu a Manon des Sources a hrála i Emmanuelle Béart. Film dosáhl světového úspěchu a příznivé kritiky přinesly Montandovi roli v americké talkshow Late Night with David Letterman.

Osobní život

Jediného syna Valentina (narozen 1988) měl Montand se svou asistentkou Carole Amiel. V žalobě o určení otcovství, která rozbouřila Francii, jiná žena označila Montanda jako otce své dcery a žádala poskytnutí jeho vzorku DNA. Montand se bránil, ale neustoupila a řízení neskončilo ani jeho smrtí – žena získala právo k exhumaci a odebrání vzorku DNA. Prokázalo se ovšem, že Montand otcem holčičky není.

V posledních letech svého života našel svůj domov v St Paul de Vence, Provence. Zemřel 9. listopadu 1991 na infarkt myokardu během natáčení filmu IP5 (L'Ile aux pachydermes) (režie Jean-Jacques Beineix). Pochován je na hřbitově "Père Lachaise" v Paříži ve Francii.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Yves Montand (0)

Všechny články o Yves Montand (0) »
TOPlist