Yoko Ono

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
3 antifanoušci
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Zpěvačka, Režisér, skladatelka, filmařka

Věk: 88 let

Datum narození: 18.02. 1933

Výška: 157 cm

Člen skupiny: John Lennon & Yoko Ono

Žánry: alternativní , ženské vokály , rock , experimentální , japonská

Hodnocení Yoko Ono

Přitažlivost
20% (7 hlasů) 15894.místo
Talent
48% (6 hlasů) 15140.místo
Inteligence
83% (6 hlasů) 9682.místo
Vtipnost
25% (6 hlasů) 15005.místo

Fotky Yoko Ono (134)

Videoklipy Yoko Ono (141)

Písně Yoko Ono (163)

Všechny písně Yoko Ono (163) »

Diskografie Yoko Ono (21)

Životopis Yoko Ono Upravit životopis

Yoko Ono (někdy také Yoko Ono Lennon, původním jménem japonsky 小野 洋子 Ono Jóko, * 18. února 1933, Tokio, Japonsko) je japonsko-americká výtvarná umělkyně a hudebnice, známá hlavně díky manželství s britským hudebníkem a bývalým členem skupiny The Beatles Johnem Lennonem.

Biografie

Narodila se ve vysoce postavené aristokratické japonské rodině. Byla nejstarší ze tří sester (sestry Eisuke a Isoko) a již v dětství získala klasické hudební vzdělání, hrála na klavír a učila se kompozici a zpěvu. Protože její otec byl na vzestupu v bankovní kariéře, rodina se v roce 1935 přestěhovala do USA. O tři roky později, v době kdy Japonsko napadlo Čínu a v USA stoupalo protijaponské cítění, se malá Yoko vrátila s matkou zpět do Tokia, kde navštěvovala základní školu pro děti z vyšších vrstev.

Po skončení 2. světové války se vydala za otcem do New Yorku, kde pokračovala ve studiích. Znovu se začala věnovat hudbě a postupně se v ní prosazovat. Právě v 50. letech se dostala do světa avantgardních umělců. Za jednoho z nich, Toshibo Ichiyanagima se v roce 1956 provdala. Věnovala se umění, skládání hudby a scházela se s podobně zaměřenými lidmi.

V roce 1962 se na dva roky vrátila zpět do Japonska. V následujících několika letech se rozvedla, znovu vdala (za filmového producenta Anthony Coxe) a znovu rozvedla . V srpnu 1963 se jí narodila dcera Kyoko.

V polovině 60. let se stala součástí uměleckého hnutí Fluxus. Začala se zabývat videoartem, happeningy, tvorbou uměleckých objektů a protestními mírovými akcemi, kterým se věnuje dodnes. Vydala knihu básní Grapefruit. V roce 1966 navštívila Londýn se svým dílem Cut piece (česky ustřihnout kousek něčeho), kdy klečela na podiu a diváci z ní mohli odstřihovat kousky ošacení. Vystoupení mělo úspěch a tak dostala nabídku na uspořádání vlastní výstavy nazvané Nedokončené obrazy a předměty v Indické galerii. Tam se, dne 9. listopadu 1966, poprvé setkala s Johnem Lennonem. Lennona naprosto očarovala, její osobní kouzlo ho natolik pohltilo, že prohlásil, že teprve s ní poznal, co je to láska. V květnu 1968 John Lennon nahrál společmě s ní první společné album Unfinished Music No. 1: Two Virgins, na jehož obalu jsou oba nazí, proto se gramofonová deska musela prodávat v papírovém sáčku. Album obsahuje koláž zvuků a mluveného slova.

V listopadu 1968 bylo rozvedeno Lennonovo manželství s Cynthií Powellovou aby 20. března 1969 mohli John a Yoko v tichosti na Gibraltaru uzavřít sňatek.

Rok 1969 je kritický pro skupinu Beatles. John Lennon začal na nahrávání vodit Yoko Ono, proti čemuž protestoval hlavně Paul McCartney. Lennon a Yoko zakložili skupinu Plastic Ono Band a začali se politicky angažovat a protestovat proti válkám. Pořádali různé veřejné akce a mírové happeningy, nejznámější - Bed In - se odehrál květnu 1969 v Montrealu. Novomanželé Lennonovi strávili 8 dní v posteli, vzývali mír, pořádali mírové dýchánky a společně s přáteli (mj. Timothy Leary) nahráli dnes již kultovní skladbu Give Peace a Chance. Také spolu natočili několik filmových experimentů, ale hlavně nahrávali další hudební alba.

V roce 1970 se Beatles oficiálně rozpadli. O rok později se manželé Lennonovi přestěhovali natrvalo do USA a zabydleli se v domě zvaném Dakota House na newyorském Manhattanu. Ve Spojených státech měl John Lennon problémy s imigračním úřadem kvůli dřívějšímu přechovávání drog. Proto získal tzv. zelenou kartu umožňující trvalý pobyt a práci v USA až v roce 1976. Manželství prošlo krizí (1973), na nějaký čas se Lennonovi od sebe odloučili.

9. října 1975 přivedla na svět jejich jediné společné dítě Seana Ono Taro Lennona. Po narození syna si Lennon dal pauzu a uzavřel se před okolním světem, věnoval se pouze dítěti, zatímco Yoko chodila do práce a věnovala se obchodním záležitostem. V srpnu 1980 začal John Lennon po šesti letech znovu skládat hudbu a natáčet písně. Z těchto nahrávek vznikla dvě alba – Double Fantasy (1980) a Milk and Honey (1984).

Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu. Přímo před branou jeho newyorkského bytu jej postřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album Double Fantasy. Při převozu do nemocnice John zemřel. Yoko Ono žije v Dakota House dodnes.

Na přelomu 80. let a 90. let začala Yoko Ono znovu tvořit a vystavovat své umělecké práce, vydala několik sólových alb a zvukovou nahrávku jejích rozhovorů s Johnem Lennonem. Uspořádala koncertní turné k albu Rising, na kterém ji doprovodila skupina jejího syna Seana. Složila také dva muzikály a uspořádala několik výstav svých děl a Lennonových litografií.

11. prosince 2003 Yoko Ono osobně zahájila výstavu Woman´s room, (česky ženský pokoj) v Praze na Kampě.

Ocenění a nominace

  • cena Grammy za album roku Double fantasy (1982)
  • cena Helen Caldicottové za propagaci míru (1987)
  • čestný doktorát na umělecké škole v Chicago (1997)
  • cena Grammy za produkování filmu Gimme some truth - The making of John Lennon's Imagine album (2001)
  • čestný doktorát práv na liverpoolské univerzitě za umělecký přínos a založení stipendijního fondu Johna Lennona v roce 1991 (2001)
  • cena za nejlepší výstavu YES od Americké společnosti uměleckých kritiků (2001)
  • Skowheganova cena za použití rozmanitých prostředků v umění (2002)

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Yoko Ono (2)

5 nejděsivějších míst z hororů

22.11.2018 - Nalézt ty pravé natáčecí lokace může být pro tvůrce filmů stejně důležité jako vybrání správných herců či sepsání kvalitního scénáře.

Bude Tatiana Vilhelmová "Yoko Ono kapely NightWork"?

30.03.2011 - Média spekulují, že zpěvák Vojtěch Dyk (25) opustí skupinu Nightwork kvůli své milence!

Všechny články o Yoko Ono (2) »
TOPlist