Willem Dafoe

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším
1 antifanoušek
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec

Věk: 68 let

Datum narození: 22.07. 1955

Místo narození: USA, Wisconsin, Appleton

Výška: 177 cm

Hodnocení Willem Dafoe

Přitažlivost
63% (3 hlasů) 13438.místo
Talent
100% (1 hlasů) 2125.místo
Inteligence
90% (1 hlasů) 7419.místo
Vtipnost
100% (1 hlasů) 1743.místo

Fotky Willem Dafoe (147)

Životopis Willem Dafoe Upravit životopis

William J. "Willem" Dafoe (narozen 22. července 1955) je americký filmový a divadelní herec. Zakládající člen experimentální divadelní společnosti The Wooster Group. Je znám především z filmů Žít a zemřít v L.A., Četa, Poslední pokušení Krista, Ve stínu upíra, Hořící Mississippi, Pokrevní bratři, a ve filmové sérii Spider-Man.

Mládí

Dafoe, šesté z osmi dětí, se narodil jako William J. Dafoe v Appletonu, Wisconsin, syn Muriel Isabel (rozené Sprissler), zdravotní sestry z Bostonu a chirurga Dr. William Alfred Dafoe. Jeho děda pocházel z Belleville, Ontario. Jeho rodné jméno bylo William Dafoe; změnil jej na "Willem" (holandská verze "William") , tak aby mu lidé nemohli říkat "Billy". Poté co byl vyhozen ze Appleton East High School za výrobu videa, které vedení školy označilo za "pornografické", dokončil svá studia nedaleko na Lawrence University. Poté studoval drama na University of Wisconsin-Milwaukee, ale opustil školu před promocí, protože se přidal k nově vzniklé avantgardní skupině Theatre X.

Kariéra

Po čtyřletém turné s Theatre X po Spojených státech a Evropě, se přestěhoval do New Yorku a přidal se k the Performance Group. Dafoeova filmová kariéra začala v roce 1981, když si zahrál ve filmu Nebeská brána(Heaven's Gate), ale jeho role byla vystřižena z filmu. V polovině 80. let byl obsazen William Friedkinem do filmu Žít a zemřít v L.A., ve kterém Dafoe ztvárnil roli padělatele Ricka Masterse. O rok později hrál vůdce motorkářského gangu ve filmu Nemilovaná (The Loveless) (a později hrál podobnou roli ve filmu Ohnivé ulice), ale jeho zlomová, byla role soucitného seržanta Eliase ve filmu Četa (1986). V roce 1988 Dafoe hrál v jiném filmu zasazeného do Války ve Vietnamu, toho času jako CID (vyšetřovatel) agent Buck McGriff ve filmu Saigon. Od té doby se stál populárním charakterním hercem. Často hraje vznětlivé a podlé role, jako třeba Hobgoblin ve filmech o Spider-Manovi a Barillo ve filmu Tenkrát v Mexiku. Předtím, byl uvažován na roli Jokera ve filmu Tim Burtona a Sam Hamma z roku 1989 Batman. Hamm vzpomíná "Připadlo nám, že Willem Dafoe vypadá přesně jako Joker.'" Roli nakonec dostal Jack Nicholson. Také ztvárnil Ježíše ve filmu Poslední pokušení Krista (1988). Tenkrát poznamenal "Do dneška jsem nemohl uvěřit, že jsem byl tak drzý, abych hrál roli Ježíše".

Hrál v erotickém thrilleru Tělo jako důkaz s Madonnou. V tomto filmu se objevil nahý, ve scéně na parkovišti, kde Madonně provádí orální sex. V roce 1991, Willem Dafoe ztvárnil Manhattanského drogového dealera ve filmu Muž bez spánku. Tento film byl přijat kladně jak diváky, tak i kritiky. Dafoe hrál excentrického agenta FBI ve filmu Pokrevní bratři (1999) a ve filmu Americké psycho (2000). Byl nominován na Oscar za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v roce 1986 za film Četa a v roce 2000 za film Ve stínu upíra. Hrál také v animovaném filmu Hledá se nemo, kde propůjčil hlas Gillovi.

Pracoval krátce jako model v roce 1990 na kampani firmy Prada. V roce 2004, Dafoe propůjčil svůj hlas ve videohře James Bond Everything or Nothing padouchovi Nikolai Diavolo. V roce 2006, hrál NYPD detektiva Stana Aubraye za honbou na sériového vraha, hlavní role v thrileru Jiná perspektiva, proti Scott Speedman a Peter Stormare. Hrál mimojiné po boku Rowan Atkinsona ve filmech Mr. Bean: Největší filmová katastrofa (1997), Prázdniny pana Beana, který měl premiéru 30. března 2007.

Osobní život

Dafoe potka režisérku Elizabeth LeCompte u the Performance Group. LeCompte a Dafoe částečně obnovili The Performance Group a stali se spolupracovníky a zakládajícími členy The Wooster Group, a poté vznikl jejich vztah. Jejich syn, Jack, se narodil v roce 1982. Pár se rozešel v roce 2004. Dafoe si vzal italskou režisérku a herečku Giada Colagrande 25. března 2005.

Je spolumajitelem restaurace s hereckým kolegou z Čety John C. McGinley.

Dafoeův bratr Donald je chirurg a vědec.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Willem Dafoe (10)

5 obřích filmových skandálů

24.10.2022 - Filmový svět je opředený řadou skandálů, které pořádně zamíchaly nejen s životy filmových tvůrců.

5 smolných herců s největším počtem oscarových nominací

19.12.2020 - Už samotná nominace na Oscara je pro každého herce obrovským úspěchem, který mu v podstatě zaručí úspěšnou kariéru ve světě showbyznysu.

5 nejlepších filmových překvapení roku 2019

06.01.2020 - O tom, že natočit úspěšný film není nic snadného, jsme psali už několikrát.

5 nejošklivějších hollywoodských herců

24.07.2019 - Stát se skutečnou hollywoodskou hvězdou je opravdu obtížné.

5 nejlepších sniperských momentů z filmů

21.06.2019 - Profesionální odstřelovači jsou hodně zvláštní sortou lidí.

5 slavných herců, kteří nikdy nedokončili školu

07.10.2018 - Ne každý je stvořený pro školy.

Všechny články o Willem Dafoe (10) »
TOPlist