Waldemar Matuška

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 11 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Napiš názor 9 názorů

Povolání: Herec, Zpěvák

Věk: 91 let

Datum narození: 3.07. 1932

Žánry: 70-tá léta , pop , oldies , country , melodická , česko-slovenská

Hodnocení Waldemar Matuška

Přitažlivost
76% (180 hlasů) 10770.místo
Talent
76% (183 hlasů) 12678.místo
Inteligence
51% (208 hlasů) 14454.místo
Vtipnost
68% (191 hlasů) 12734.místo

Fotky Waldemar Matuška (93)

Videoklipy Waldemar Matuška (104)

Písně Waldemar Matuška (167)

Všechny písně Waldemar Matuška (167) »

Diskografie Waldemar Matuška (9)

To všechno odnes čas ( 16 May 2011)
Dobrý den ( 19 Jul 2011)
Celá diskografie Waldemar Matuška (9) »

Životopis Waldemar Matuška Upravit životopis

Waldemar Matuška (2. července 1932 – 30. května 2009) byl hráč na banjo, zpěvák a herec, jeden z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let 20. století, avšak oblíben je dodnes. Konec života strávil v St. Petersburgu na Floridě. Jeho dlouholetou manželkou byla zpěvačka Olga Matušková.

Ze života

Waldemar Matuška se narodil v Košicích, dětství prožíval v Praze. Jeho matka byla zpěvačkou Vídeňských operetních divadel. Vyučil se sklářem a zároveň se snažil vystupovat s různými kapelami – zpíval a hrál na rozličné hudební nástroje (např. kontrabas, banjo a kytara). V roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr a poté se stal zpěvákem a hercem divadla Semafor, kde se stal brzy jednou z jeho hvězd. Na prknech zpíval sólově i v duetu – s Karlem Štědrým, Jiřím Suchým a od roku 1961 s Evou Pilarovou, s níž sklízel největší úspěchy. Dvakrát vyhrál Zlatého slavíka (1962 a 1967), několikrát byl druhý.

Jeho popularita rostla. Začal se objevovat ve filmech jako herec, nazpíval písně na začátku či konci oblíbených seriálů. Odešel i s Evou Pilarovou do divadla Rokoko. Poté, co se Eva Pilarová vrátila do Semaforu, zpíval v duetu s Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou, Jitkou Zelenkovou a dalšími. Vedle práce v divadle se podílel i na jiných projektech, v rámci kterých nazpíval duety i s Hanou Hegerovou a Karlem Gottem.

V soukromém životě Waldemara Matušky se vystřídalo několik partnerek. Jeho první manželkou byla Jiřina Šťástková, se kterou se mu narodila dvojčata. Kvůli pochybení při očkování obě holčičky zemřely. Jeho druhé manželství s Hanou, které se přezdívalo Dulina, také nedopadlo dobře. Další velkou láskou byla herečka Jitka Zelenohorská (známá jako Zdenička z filmu Ostře sledované vlaky). Po pětiletém vztahu však za bouřlivých okolností utekl k jeho životní partnerce, kterou byla zpěvačka Olga Blechová.

S Olgou se v roce 1976 oženil a začal spolupracovat se skupinou K.T.O. (Kamarádi táborových ohňů). Jeho popularita byla v té době velká. Pravidelně koncertoval v zahraničí. V roce 1986 toho využil a zůstal i se ženou v USA, zabydlel se na Floridě. Komunistické úřady poté zakázaly hrát jeho skladby, zlikvidovaly jeho desku Jsem svým pánem, která teprve měla vyjít, v seriálu Chalupáři byl smazán jeho hlas, zůstala jen hudba, v Rozpacích kuchaře Svatopluka bylo odstraněno jeho jméno z titulků. Waldemar Matuška zatím v USA pořádal koncerty pro krajany a vydával zde další desky. Jeho půdní byt na Václavském náměstí získal František Janeček, Matuška se po revoluci marně soudil o jeho navrácení.

Na Floridě zůstal i po roce 1989, kdy v Československu padla komunistická vláda a nastala renesance jím zpívaných skladeb. Česko ale často navštěvoval a občas ještě i vystupoval, byť vzhledem k pokročilému věku musel počet vystoupení omezit. O jeho oblibě svědčí i fakt, že vznikla i skupina Waldemar Matuška Revival Band, která svůj úspěch založila na podobně vypadajícím zpěvákovi a reprodukci Matuškových hitů.

Zemřel 30. května 2009 na Floridě na zápal plic a následné selhání srdce. Pohřeb měl 18. června 2009 a přišlo na něj kolem 12 000 lidí. Místem jeho posledního odpočinku se stal Vyšehradský hřbitov.

Známé hity

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Waldemar Matuška (1)

Shrnutí roku 2009: 1. díl - Úmrtí slavných

28.12.2009 - Kdo v roce 2009 odešel navždy do věčných lovišť? Bilance roku 2009 - první díl!

Všechny články o Waldemar Matuška (1) »
TOPlist