Viktor Maurer

profil
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec

Věk: 78 let

Datum narození: 5.04. 1932

Místo narození: Praha, Československo

Datum úmrtí: 27.12.2010

Místo úmrtí: Praha Česká republika

Hodnocení Viktor Maurer

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky Viktor Maurer (11)

Životopis Viktor Maurer Upravit životopis

Viktor Maurer (6. dubna 1932 Praha – 27. prosince 2010 Praha-Krč) byl český herec.

Život

Absolvoval DAMU a na počátku 60. let strávil jednu sezonu v divadle Semafor. Jeho další divadelní angažmá byla v Uherském Hradišti, opakovaně v Kladně a v Praze (Divadlo Jiřího Wolkera, Městská divadla pražská).

Často se uplatňoval ve filmu i v televizi, jeho nejznámější rolí je pravděpodobně dr. James Porter ve filmu režiséra Oldřicha Lipského Čtyři vraždy stačí, drahoušku z roku 1970. V několika televizních scénkách byl partnerem komika Felixe Holzmanna.

Téměř neznámá je jeho velmi hodnotná dokumentaristická činnost, které se věnoval po svém odchodu do důchodu. Nejprve na SVHS strojích, později pomocí počítače vytvořil desítky dokumentů. Již jeho dokumentaristická prvotina "Po řece Vltavě" (1995) měla obrovský úspěch a opakovaně byla promítána v národním archivu v Praze na Chodově, a tento dokument pravděpodobně inspiroval Karla Čáslavského k celému cyklu o řece Vltavě, přičemž Viktorovy záběry byly v dokumentu též použity. Následoval osmidílný cyklus "Čechy krásné, Čechy mé". (1996-2002). Viktor Maurer trávil v důchodu od roku 1995 zimy zpravidla studiem materiálů v univerzitní knihovně, a přípravou scénáře dokumentu na následující rok. Jakmile na jaře vysvitlo příznivé slunce, vyrážel s kamerou po zemi české a sbíral materiál, který následně na podzim sestříhal a opatřil vlastním komentářem. Dokonce prodal svůj dům po rodičích, z nějž si nechal jen garsonku, která kdysi byla interním bazénem, aby měl prostředky na natáčení svých děl. Je též autorem posledního dokumentu o Felixi Holzmannovi, kterému dělal parťáka při jeho scénkách, jakož i řady dalších, např. autobiografického dokumentu "Má pouť za divadlem". Veškeré dokumenty natáčel sám, "pro vlastní potřebu" a vytvářel kopie na VHS kazetách, později na DVD, kterým říkal "kotoučky", jenž následně rozdával svým přátelům a tak se jeho dílo zřejmě nikdy nedostane k masám což je velká škoda. S amatérskou dokumentaristikou byť na vysoké profesionální úrovni s osobním přístupem nepřestal i když už jak on říkával "měl srdce na baterky" tedy kardiostimulátor.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Viktor Maurer (2)

Co týden dal: Starý rok zemřel, ať žije ten nový!

02.01.2011 - Kdyby nekončil starý rok a nezačínal nový, tak by nebylo o čem psát!

Zemřel filmový herec malých rolí Viktor Maurer!

28.12.2010 - V pražské Thomayerově nemocnici zemřel ve věku 78 let český herec Viktor Maurer.

Všechny články o Viktor Maurer (2) »
TOPlist