Tupac Shakur

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 2 názory

Povolání: Herec, Zpěvák, Rapper

Věk: 52 let

Datum narození: 16.06. 1971

Místo narození: USA, New York, New York City

Místo úmrtí: USA Las Vegas Nevada

Výška: 180 cm

Člen skupiny: Outlawz, The

Žánry: rap , emo , gangsterský rap , West Coast rap , g-funk

Hodnocení Tupac Shakur

Přitažlivost
78% (25 hlasů) 10141.místo
Talent
80% (27 hlasů) 12157.místo
Inteligence
75% (26 hlasů) 11853.místo
Vtipnost
79% (23 hlasů) 10738.místo

Fotky Tupac Shakur (97)

Videoklipy Tupac Shakur (297)

Písně Tupac Shakur (978)

Všechny písně Tupac Shakur (978) »

Diskografie Tupac Shakur (73)

Životopis Tupac Shakur Upravit životopis

Tupac Amaru Shakur (známý též jako 2Pac, Makaveli či Pac; 16. června 1971 New York – 13. září 1996 Las Vegas) byl americký rapper, básník a herec. Guinessova kniha rekordů ho uvádí jako nejúspěšnějšího rappera historie se 75 miliony prodaných hudebních nosičů. Hip hopovou komunitou je spolu s The Notorious B.I.G. považován za nejváženějšího rappera 90. let 20. století.

Dětství

Narodil se v newyorském Harlemu. Jeho matka (Afeni Shakur) a otec (Billy Garlan) byli aktivními členy kontroverzního hnutí "Černí panteři". Svého syna pojmenovali podle historického vůdce hnutí odporu proti španělským conquistadorům v Peru - José Gabriela Túpaca Amaru. Jeho rodné jméno bylo Lesane Parish Crook, to mu však matka již po roce nechala změnit. Během Tupacova mládí byli jeho příbuzní stále vyšetřováni policií, např. jeho kmotr Elmer Pratt byl uvězněn za vraždu a spolupráci s Černými pantery, jeho nevlastní otec Mutulu Shakur byl dokonce v roce 1982 na seznamu "deseti nejhledanějších uprchlíků" FBI, kam se dostal poté, co pomohl své sestře utéct z věznice, kde měla strávit zbytek života.

Poté, co byl Mutulu Shakur v roce 1986 uvězněn, se rodina přestěhovala do Baltimoru v Marylandu. Po dvou letech na veřejné střední škole přestoupil na Baltimorskou školu umění, kde studoval herectví, poezii, jazz a balet. Zde vystupoval v několika divadelních hrách. Později se začal věnovat rapu a beatboxu. Roku 1988 se ovšem rodina přestěhovala do Marin City, Kalifornie, kde dostudoval ve třídě zaměřené na poezii. Jedno ze školních hudebních vystoupení jej vedlo k jeho přijmutí do hudebního uskupení Digital Underground.

Hudební kariéra a osobní život

Poprvé se objevil na EP skupiny Digital Underground - This Is an EP Release (1991) a ve stejném roce i na albu Sons of the P. Ke konci roku vydal i svůj sólový debut 2Pacalypse Now, o jehož distribuci projevila zájem i společnost Interscope Records. V textech se řeší politika, rasismus, špatná sociální situace apod. Mnoho později slavných rapperů jako Nas, 50 Cent nebo Eminem přiznali, že z tohoto alba často čerpali inspiraci. Album ve své době dosáhlo ocenění zlatá deska.

Druhé album Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z. (1993) se sice věnuje stejně kontroverzním tématům, ale zaznamenalo ještě větší úspěch. Později téhož roku založil hudební skupinu Thug Life, která vydala své jediné album o rok později, jmenovalo se Thug Life: Vol. 1.

V té době byl také obviněn z několika přečinů jako sexuální obtěžování apod.

V listopadu 1994 byl dvěma muži postřelen a okraden když opouštěl studio na Manhattonu, později obvinil Seana Combse a Biggieho, že stáli za tímto incidentem. Ovšem ani jednomu se spojitost s případem nikdy neprokázala. Později byl Tupac obviněn svou fanynkou ze znásilnění, které popíral. Za pravdu mu dala lékařská zpráva, která jakýkoliv pohlavní styk osudné noci vylučovala. Dotyčná tedy změnila svou výpověď a tvrdila, že ji sexuálně obtěžoval, což bylo shledáno jako sexuální napadení. Ač byla důvěryhodnost této svědkyně velmi podryta, 2pac byl nakonec stejně shledán vinným ze tří z devíti bodů obžaloby a poslán do vězení až na čtyři a půl roku. K této události přispělo i to, že byl často vnímán jako veřejný nepřítel. Po jedenácti měsících byl však propuštěn, na kauci 1,5 mil. dolarů, kterou tehdy vyplatil významný rapový manager Suge Knight a současně šéf "Death Row Records", výměnou za smlouvu s 2Pacem. Během svého uvěznění vyšla jeho třetí deska Me Against the World, která se stala multi-platinovou a Tupaca nadlouho označila za jediného umělce, jehož deska se umístila na prvním místě hitparády Billboard 200 během jeho uvěznění. Během svého uvěznění si také vzal dlouholetou přítelkyni Keishu Morris, se kterou se ovšem do roka rozvedl.

Po propuštění z vězení založil novou skupinu nazvanou Outlaw Immortalz. Také podepsal smlouvu s labelem Death Row Records, se kterým později vedl "válku" proti labelu Bad Boy Records z východního pobřeží USA. U Death Row vydal své nejúspěšnější dílo, dvojalbum All Eyez on Me, kterého se prodalo okolo 4,5 milionů jen v USA. Tupac, který se dříve vyhýbal označení gangster a tvrdil, že s gangy nemá nic společného se pod vlivem okolností změnil a velmi svůj rap přiblížil ke stylu "gangsta rap". Přesto dále říkal: "nejsem gangsta rapper, jenom rapper". Také je důležité zmínit, že během svého působení u Death Row Records nahrál stovky písní.

4. července 1996 se Tupac účastnil svého posledního vystoupení v "House of Blues", kde vystoupili mimo něj i Snoop Dogg a Tha Dogg Pound.

Během svého pobytu ve vězení studoval díla Machiavelliho, podle nějž si zvolil svůj nový pseudonym "Makaveli", pod nímž se chystal vydat své další album The Don Killuminati: The 7 Day Theory. Zajímavostí je, že texty písní i jejich nahrání stihl za tři dny, další studiové úpravy trvaly čtyři dny, album tedy bylo hotové za sedm dní. Také plánoval založit vlastní nahrávací společnost "Makaveli Records", ovšem to již nestihl.

V noci ze 7. září 1996 odcházel v Las Vegas ze zápasu Mika Tysona. V hale hotelu se však porval se členem gangu Crips, který dříve okradl jiné zaměstnance Death Row Records i jeho. Vše zachytila hotelová kamera. Později, když odjížděl do klubu patřícímu Suge Knightovi, se přiblížil bílý Cadillac, ze kterého někdo několikrát vystřelil na auto, v němž jel Tupac a Suge Knight. Tupac byl zasažen čtyřmi ranami a na následky svého zranění zemřel. Suge Knight byl poraněn zásahem šrapnelu. Tupac byl zpopelněn a údajně byla část jeho popelu přimíchána k marihuaně a vykouřena členy skupiny "Outlawz".

Zajímavostí je, že jeho bratranec Yaki Khadafi, jediný z mnoha svědků vraždy ochotný svědčit, byl dva týdny poté sám zavražděn.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Tupac Shakur (2)

7 celebrit, které zemřely za záhadných okolností

11.08.2018 - Konspirační teorie jsou velmi oblíbenou kratochvílí, která se pohybuje někde na hranici směšných plků a skutečně zajímavých myšlenek.

Největší kriminální kauzy Hollywoodu: 12.díl - Tupac Shakur

13.10.2010 - Americký hudebník 2Pac Shakur (1971 – 1996) je jednou z největších legend hip hopové scény. Jeho slibnou kariéru ukončil v 25 letech šílený střelec.

Všechny články o Tupac Shakur (2) »
TOPlist