Inteligence
Vtipnost

Fotky Thomas Curtis (6)

Životopis Thomas Curtis Upravit životopis

Thomas Pelham „Tom“ Curtis (7. září 1870 – 23. května 1944) byl americký atlet, vítěz závodu na 110 m překážek na prvních novodobých olympijských hrách roku 1896 v Athénách.

Olympijské hry 1896

Curtis, tehdy student Massachusetts Institute of Technology, cestoval do Athén jako člen Boston Athletic Association. V zahajovacím dni první moderní olympiády se Curtis nejdříve účastnil závodu na 100 metrů, kdy zvítězil ve svém rozběhu v čase 12,2 sekundy. Později ze závodu odstoupil, aby se mohl připravit na 110 metrů překážek, což pro něho byla hlavní událost na olympiádě. Soutěž se změnila na osobní závod mezi Curtisem a Grantley Gouldingem z Velké Británie poté, co odstoupil Frantz Reichel (Francie) a William Welles Hoyt (USA). Na začátku Curtis získal malé vedení, ale Goulding se na něho dotáhl na první překážce. Ještě na poslední překážce Goulding vedl, ale Curtis se vrhnul do cíle a rozhodčí uvedli, že Curtis vyhrál o 5 centimetrů. Oba atleti měli čas 17,6 sekundy.

Jak horlivý fotoamatér Curtis udělal četné hodnotné snímky z Athén. Později sloužil jako kapitán v massachusettské Národní gardě a byl armádním pobočníkem massachusettského guvernéra Calvina Coolidge (pozdější 30. prezident USA) za první světové války. Také se podílel na vývoji opékače topinek a publikoval několik humorných vzpomínek o první moderní olympiádě. Nejslavnější z nich jsou High Hurdles (Vysoké překážky) a White Gloves (Bílé rukavice) z roku 1932.

V tomto článku je použit překlad textu z článku Thomas Curtis na anglické Wikipedii.

Zdroj: Wikipedia.org