Steve Vai

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Zpěvák, Kytarista

Věk: 61 let

Datum narození: 6.06. 1960

Místo narození: USA, New York, Long Island

Člen skupiny: Alcatrazz, G3

Žánry: progresivní rock , rock , hard rock , instruentální , instrumentální rock

Hodnocení Steve Vai

Přitažlivost
72% (4 hlasů) 11124.místo
Talent
100% (2 hlasů) 512.místo
Inteligence
100% (2 hlasů) 369.místo
Vtipnost
100% (2 hlasů) 378.místo

Fotky Steve Vai (102)

Videoklipy Steve Vai (193)

Písně Steve Vai (463)

Všechny písně Steve Vai (463) »

Diskografie Steve Vai (41)

Životopis Steve Vai Upravit životopis

Steven Siro Vai (* 6. června 1960 New York) je americký kytarista, zpěvák, skladatel a producent. Držitel ceny Grammy (plus 9 nominací), uznávaný jako jeden z nejlepších kytaristů všech dob, je žákem Joe Satrianiho a absolvent Berklee College of Music. Od poloviny 80. let je inspirací pro mnoho příznivců kytary na celém světě. Dále se zabývá duchovními vědami, meditací a je vegetariánem, což ovlivňuje i jeho tvorbu. Je ženatý a má dvě děti.

Jméno a jeho výslovnost

Jeho jméno se vyslovuje [stýv vaj]. Příjmení se nečte tak, jak bychom v angličtině očekávali, protože pochází z italštiny.

Biografie

Dospívající Vai začal hrát na kytaru inspirovaný tvorbou Jimiho Hendrixe, Alice Coopera či Led Zeppelin. Ještě před nástupem do Berklee College of Music Vaie učil další kytarový virtuóz, Joe Satriani a zároveň hrál v místních skupinách. Tou dobou byli jeho inspirací muzikanti jako Jeff Beck nebo Alan Holdsworth.

Začátky

Fascinovala ho i hudba Franka Zappy, proto se rozhodl poslat mu vypracované vlastnoruční transkripce jeho sólovek. Ten ho pozval na sraz, a když na něj hra mladého Vaie udělala dobrý dojem, přibral ho do skupiny. Steve mohl předvést svůj talent ve skladbách jako „Moggio“ a „Stevie's Spanking“. Se Zappou absolvoval i koncertní turné, během kterých pozoroval hru hudebníků na scéně a hodně se při tom naučil. Vai nahrál spolu se Zappou 6 alb v letech 1980-84.

Kariéra

Po odchodu od Zappy v roce 1982 se Vai přestěhoval do Kalifornie, kde nahrál své první sólové album s názvem Flex-Able (1984) a vystupoval v několika skupinách. V roce 1985 zastoupil Yngwie Malmsteena ve skupině Alcatrazz Grahama Bonneta. Ve skupině nepůsobil dlouho, ale stihl s ní nahrát album Disturbing the Peace.

Ten samý rok se ještě Steve přidal do skupiny bývalého frontmana formace Van Halen, Davida Lee Rotha. Nahrál s nimi dvě alba: multiplatinový Eat'em And Smile a Skyscraper. Tyto alba, videonahrávky a koncertní turné výrazně přispěly k růstu Vaiovy popularity.

V roce 1989 vypomohl Steve Vai skupině Whitesnake při natáčení alba "Slip of the Tongue", když potřebovali sehnat narychlo náhradu za Adriana Vandenberga, který z náhlých osobních důvodů nemohl kytary na tomhle albu nahrát. Této role se zhostil s velkým citem, když zde zahrál skvělé kytarové party, kdy sice pozornému posluchači neunikne jeho osobitý projev, ale nijak nenarušil "tvář" dosavadní hudby Whitesnake.

Po odskočení k Whitesnake Vai pokračoval v sólové dráze. V roce 1990 mu vyšlo vysoko hodnocené instrumentální album Passion and Warfare, které je směsí rocku, heavy metalu, jazzu, funku a částečně i vážné hudby.

V roce 1993 spolupracoval s bubeníkem Terrym Bozziem, basistou T. M. Stevensem a zpěvákem Devinem Townsendem na albu Sex and Religion.

Hudební nástroje a aparatura

Vai používá hlavně kytary značky Ibanez. Během dlouholeté spolupráce s touto firmou vznikly dvě řady elektrických kytar - Ibanez JEM a Ibanez Universe - které jsou sériově vyráběny a používány hráči po celém světě.

Ve spolupráci s firmou Carvin vznikla dále výrobková řada kytarových aparatur Steve Vai Legacy a ve spolupráci s firmou Morley řada wah-wah pedálů Steve Vai Bad Horsie.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Steve Vai (0)

Všechny články o Steve Vai (0) »
TOPlist