Shakira

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 20 fanoušků
Nesnáším
2 antifanoušci
Napiš názor 5 názorů

Povolání: Zpěvačka, Režisér, tanečnice

Věk: 47 let

Datum narození: 2.02. 1977

Místo narození: Barranquilla, Kolumbie

Výška: 157 cm

Žánry: rock , pop , španělská , taneční , autoři vlastních písní

Hodnocení Shakira

Přitažlivost
89% (140 hlasů) 5950.místo
Talent
91% (118 hlasů) 6640.místo
Inteligence
89% (105 hlasů) 7934.místo
Vtipnost
85% (106 hlasů) 8915.místo

Fotky Shakira (1632)

Videoklipy Shakira (163)

Písně Shakira (482)

Všechny písně Shakira (482) »

Diskografie Shakira (41)

Životopis Shakira Upravit životopis

Shakira Isabel Mebarak Ripoll [šakyra izabel mebarak ripoj] (* 2. února 1977, Barranquilla, Kolumbie), používající své první jméno Shakira jako umělecké, je kolumbijská zpěvačka, autorka textů a písní a producentka. V anglicky mluvících a jiných zemích se prosadila až v roce 2001 se svým prvním anglicky nazpívaným albem Laundry Service, kterého se prodalo přes 20 milionů kusů. Je také jedinou z této země, které se podařilo dostat na vrchol hitparád Billboard Hot 100 a UK Singles Chart.

Biografie

Dětství a počátky kariéry

Po otci je Libanonka a po matce Kolumbijka. Její matka se jmenuje Nidia del Carmen Ripoll Torrado (má katalánské a italské předky) a otec se jmenuje William Mebarak Chadid. Narodila se ve městě Barranquilla v Kolumbii, kde podle vlastních slov vyrůstala v libanonské a italské komunitě. Její otec se narodil v Libanonu, ale záhy se jeho rodina přestěhovala do New Yorku a poté do Kolumbie. Shakira, což znamená v arabštině „vděčná“ (شاكرة, šákira), dostala jméno po své babičce. Má šest sourozenců, jeden z nich je její manažér na turné. Ve svých čtyřech letech napsala první báseň, která měla název „Křišťálová růže“. Jako dárek dostala psací stroj a tak začala psát častěji a její básně pomalu přešly do písní. Jednoho dne u Shakiry doma zazvonil policejní úředník a oznámil rodině, že Shakiřin bratr se zabil při nehodě na motorce. To Shakiru inspirovalo k napsání své první písně „Tus Gafas Oscuras“ (Tvé tmavé brýle), která popisovala zármutek jejího otce.

V době, kdy jí bylo deset až třináct let, se jí dostávalo pozvání na různé akce v rodném městě a dostala se tak částečně do povědomí. V této době se seznámila s místní producentkou Monicou Arizou, která jí byla nadšená a snažila se jí v její kariéře pomoct. Během letu z Barranquilly do Bogoty přesvědčila Ariza zástupce Sony Columbia Cira Vargase, aby si Shakiru v jednom motelu poslechnul. Shakira se mu zalíbila a předal její kazetu řediteli firmy Sony. Ovšem ředitel příliš nadšený nebyl a mínil, že Shakira je spíš ztracený případ. Vargasovi to ale nevadilo a uspořádal v Bogotě konkurs, kam pozval i zástupce firmy Sony Columbia. Shakira zde vystoupila se třemi písněmi a zaujala natolik, že s ní podepsali smlouvu na tři alba.

Její debutové album se jmenovalo Magía (Magie) a Shakira ho nahrála v roce 1991, když jí bylo patnáct. Album si komerčně moc dobře nevedlo, prodalo se ho necelých tisíc kusů. Poté v roce 1993 vydala album Peligro (Nebezpečí). Toto album bylo přijato lépe než debut, ovšem bylo znovu komerčním propadákem kvůli tomu, že ho Shakira odmítla propagovat. Shakira se poté rozhodla dát si přestávku, aby mohla dokončit střední školu.

1995–2000: Úspěch v Latinské Americe a Španělsku

K nahrávání se vrátila v roce 1995, ovlivněna Alanis Morissette a vydala CD Pies Descalzos (Naboso), které jí v Latinské Americe zajistilo proslulost. Singly „Estoy Aquí“ (Jsem tady), „Pies Descalzos, Sueños Blancos“ (Bosé nohy, bílé sny) a „¿Dónde Estás Corazón?“ (Kde jsi, mé srdce?) se staly v pop kultuře kultovními záležitostmi. Alba Pies Descalzos se prodalo přes čtyři miliony kusů a následovalo ho album remixů nazvané jednoduše The Remixes, kterého se prodalo přes milion kusů. Album The Remixes také obsahovalo portugalské verze jejích nejznámějších písní, které vznikly kvůli jejímu úspěchu na brazilském trhu, kde se alba Pies Descalzos prodalo téměř milion kusů.

Její čtvrté album ¿Dónde están los ladrones? (Kde jsou lupiči?) bylo vydáno v roce 1998. Produkoval ho Emilio Estefan, stálo prý tři miliony dolarů a bylo propracovanější než jeho předchůdce. Bylo dokonce ještě úspěšnější a potvrdilo, že Shakira je jednou z nejvýraznějších umělkyní devadesátých let v Latinské Americe. Začala si získávat stále více fanoušků v zemích, kde se španělsky nemluví, například ve Francii, Švýcarsku, Kanadě a hlavně ve Spojených státech. Osm z jedenácti písní na tomto albu vyšly jako singly. Byly to „Ciega, Sordomuda“ (Slepý, hluchoněmý), „Moscas En La Casa“ (Mouchy v domě), „No Creo“ (Nevěřím), „Inevitable“ (Osudový), „Tú“ (Ty), „Si Te Vas“ (Jestli odejdeš), „Octavo Día“ (Osmý den) a světoznámá píseň „Ojos Así“ (Takové oči, jako máš ty). Na Shakiřině prvním live albu MTV Unplugged byla píseň „Estoy Aquí“ a písně z CD ¿Dónde Están Los Ladrones?.

V březnu 2000 se vydala na dvouměsíční turné „Anfibio“ po Latinské Americe a Spojených státech. V srpnu 2000 vyhrála cenu MTV Video Music Award v kategorii (ve které volili diváci) „Oblíbený mezinárodní umělec“.

2001–2004: Dobytí anglického trhu

Po úspěchu Donde estan Los Ladrones? a MTV Unplugged, začala pracovat na svém prvním albu v angličtině a spolupracovala na něm s Glorií Estefan. Shakira pracovala více než rok na novém albu.

Napsala a nahrála anglické verze písní z alba ¿Dónde Están Los Ladrones?, ovšem později se rozhodla pro nahrání nových písní a pracovala na nich přes rok. Výsledkem této roční práce bylo album Laundry Service. Toto anglické album však obsahovalo i čtyři španělské písně. Byly to „Que Me Quedes Tú“ (Doufám, že se mnou zůstaneš). Někteří kritici tvrdili, že její angličtinářské schopnosti jsou příliš chabé na to, aby psala anglicky, avšak Laundry Service mělo velký úspěch. Celosvětově se ho prodalo přes 13 milionů kusů a přineslo obrovský hit „Whenever, Wherever“ (Kdykoliv, Kdekoliv) a další úspěšné písně jako „Underneath Your Clothes“ (Pod tvým oblečením), „Te Dejo Madrid“ (Opouštím tě , Madride), „Objection (Tango)“ (Námitka (Tango) ) a „The One“ (Ten Jediný).

V roce 2002 také vydala album svých největších španělských hitů nazvané Grandes Éxitos. V roce 2004 vydala DVD Live & Off the Record, kterého se prodaly tři miliony kusů a připomínalo Shakiřino světové turné v letech 2002-2003, které bylo nazvané Tour of the Mongoose.

V září 2002 obdržela cenu „Viewer's Choice Award“ při udělování cen „MTV Video Music Awards“ s písní „Suerte“ (španělská verze „Whenever, Wherever“). V říjnu tohoto roku vyhrála pět cen na udělováni cen MTV Video Music Awards Latin America. Získala je v kategoriích Nejlepší umělkyně, Nejlepší popový umělec, Nejlepší umělec - Sever, Video roku (za Suerte) a Umělec roku. V pořadu „MTV Icon“ zaměřeném na Aerosmith vystoupila Shakira s písní Aerosmith „Dude (Looks Like A Lady)“. Také vystoupila vedle Celine Dion, Anastacií, Cher a The Dixie Chicks v show „VH1 Divas Live Las Vegas“.

2005-2007: Oral Fixation 1 & 2

Na dva a půl roku se stáhla do ústraní a změnila svůj účes. Oznámila, že v roce 2005 vydá rovnou dvě alba „Oral Fixation“ 1 a 2. Fijación Oral Vol. 1 vyšlo 6. června 2005 v Evropě a 7. června 2005 v Severní Americe a Austrálii. První singl „La Tortura“ (Mučení), na kterém spolupracovala i s Alejandrem Sanzem, se dokonce dostal na první místo ve španělské hitparádě, v Americe na dvacáté třetí místo hitparády Billboard Hot 100 a v Kanadě na dvacáté první místo. V ostatních zemích byl také velmi úspěšný a ve většině z nich se dostal do top 10. V USA se celých dvacet pět týdnů držel na prvním místě hitparády Hot Latin Tracks.

Fijación Oral Vol. 1 bylo zároveň vydáno i v Latinské Americe. Ve Španělsku debutovalo na prvním místě a na čtvrtém místě v americké hitparádě Billboard 200. Úspěch zaznamenalo také v Itálii, Řecku a Německu, kde se dostalo na první místo, a Rakousku, kde se dostalo na třetí místo. Druhý singl z toho alba byla píseň „No“ a byla vydána v září 2005. Ve Španělsku a Kolumbii debutovala na prvním místě a zůstala tam čtrnáct týdnů. Zatím se alba Fijación Oral Vol. 1 prodalo celosvětově pět milionů kusů. Její třetí singl z toho alba, Día de Enero, je věnován jejímu snoubenci Antoniovi de la Rúovi. Tento singl se v některých zemích dostal na první místo, ovšem neměl takový úspěch jako předchozí singly. S Alejandro Sanzezem vystupovala s písní „La Tortura“ na udílení cen MTV Video Music Awards v Miami v roce 2005. Šlo o historicky první vystoupení ve španělštině na cenách VMA. (Také zde vystupoval Daddy Yankee se svou písní „Gasolina“, ale vystupoval až po Shakiře.)

Ještě než vydala své druhé anglické album, vystupovala na cenách MTV Europe Music Awards v portugalském Lisabonu, kde získala cenu za „Nejlepší zpěvačka“. Vystoupila zde s prvním singlem z desky Oral Fixation Vol. 2, „Don't Bother“.

Její druhé anglické album Oral Fixation Vol. 2 vyšlo 29. listopadu, 2005. I když singl „Don't Bother“ dobře přijali kritici, do americké top 40 se nedostal. Druhý singl „Hips Don't Lie“, na kterém spolupracovala s Wyclefem Jeanem se stal jejím prvním singlem, který se dostal na vrchol hitparád Billboard Hot 100 a UK Singles Chart. Shakira spolupracovala na dvou písních na obou albech s Gustavem Ceratim.

3. dubna 2006 jí ocenilo OSN za založení nadace Pies Descalzos Foundation, která pomáhá chránit kolumbijské děti před násilím.

27. dubna 2006 získala 6 cen Latin Billboard Awards. Byly to například ceny za „Nejlepší ženské latinské popové album“ (za Fijación Oral vol. 1) a „Píseň roku“ (za La Tortura). Získala také cenu „Spirit of Hope“ za svoji nadaci Pies Descalzos.

V červnu odstartovala své zatím největší turné nazvané Oral Fixation Tour, které zakončí na jaře 2007. Na tomto turné odehraje 99 koncertů, kdežto na předchozím jich odehrála 61. Na cenách MTV Video Music Awards obdržela '06 nejvíce nominací. Bylo jich sedm a všechny za video Hips Don’t Lie. Byly mezi nimi například nominace na „video roku“ a „nejlepší ženské video“, avšak získala pouze jednu cenu a to za nejlepší choreografii. Na udílení těchto cen také vystoupila s písní „Hips Don't Lie“ a předváděla při ní taneční pohyby známého indického choreografa Faraha Khana.

V roce 2006 znovu spolupracovala s Alejandrem Sanzem, tentokrát nahráli duet nazvaný „Te lo Agradezco, Pero No“ a můžeme ho najít na albu Alejandra Sanze, které se jmenuje El Tren de los Momentos. Ohlásila také dva nové singly. První se jmenuje „Illegal“ a Shakiru v něm na kytaru doprovází Carlos Santana.Druhý se jmenuje „La Pared“ a stal se velkým hitem ve Španělsku. Také spolupracovala s Beyoncé na songu „Beautiful Liar“ („Krásný lhář“), ve kterém zpívá Beyoncé anglicky a Shakira španělsky.Tato píseň se objeví na reedici alba B’Day od Beyoncé.

Propůjčí také tři ze svých písní filmové adaptaci románu Láska za časů cholery spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze.

Její poslední videoklip k CD Oral fixation vol.2 byl k písni Lad de la Intuición a jeho anglické verzi Pure Intuition, kde má Shakira fialovou paruku. 4. července 2008 vystoupila na Rock in Rio v Madridu. Zde zazpívala a zatančila své písně Te dejo Madrid, Whenever, Wherever či Hey you, La Tortura a dokonce i Las de la Intuición a samozřejmě i pecku Hips don´t lie.

2008-současnost: Nové anglické a španělské album

Album She Wolf vyšlo 9. října 2009 v Evropě, následně 12. října v Británii a 23. listopadu v USA. Toto album je, narozdíl od předchozích, mnohem více taneční a electropopové.

Pilotní singl je nazván stejně jako album, She Wolf, ve španělštině Loba.

Během roku 2010 vydala další album, tentokrát ve španělštině.

Herectví

V roce 1996 si zahrála v kolumbijské telenovele „El Oasis“ roli Luisy Marie. Má také zahrát ve filmu Dare to Love Me (Troufni si mě milovat).

Osobní život

V roce 2000 začala chodit s Antoniem de la Rúou, což je syn bývalého argentinského presidenta Fernanda de la Rúy. V březnu 2001 jí požádal o ruku. Svatba se však neuskutečnila. V současné době tvoří pár s přesně o deset let mladším fotbalistou FC Barcelona Gerardem Piquém.

Humanitární práce

V roce 2001 založila nadaci „Pies Descalzos Foundation“. Jde o kolumbijskou charitativní organizaci se speciálními školami pro chudé děti ve městech „Quibdó“ a Barranquilla. Financuje ji Shakira a mnoho dalších. Stala se také „globální zástupkyní“ organziace UNICEF

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Shakira (27)

Shakira je v novém klipu opět pekelně sexy, podívejte se

19.09.2017 - Shakira (40) se i v novém klipu stylizuje do role sexy děvy v pěkně odvážných outfitech.

Shakira ve vlnách. Po dvou dětech jí to pořád sekne i v bikinách

06.06.2016 - Shakira oslavila devětatřicáté narozeniny, ale vypadá stále jako holčička. A to povila přeslavnému fotbalistovi Piquemu už dvě děti!

Fotbalové mistrovství vyhrálo Německo! Mrkněte, koho zahrnoval seznam hostů!

14.07.2014 - Pro domácí Brazílii bylo mistrovství světa ve fotbale skutečnou pohromou, i když to v jeden čas vypadalo, že jihoamerický fotbal bude dominovat, nakonec zvítězili Evropané.

Nový videoklip Shakiry plný vášně musel schválit žárlivý přítel!

20.02.2014 - Lechtivý videoklip k písni "Can't Remember to Forget You" musel projít pod rukama "cenzora" Gerarda Piquého.

Shakira tentokrát už doopravdy porodila syna!

23.01.2013 - Fakt nejde o žádný španělský apríl ze strany jejího infantilního přítele-fotbalisty!

Shakira ještě neporodila - její přítel si prý jen dělal srandu!

30.12.2012 - Španělský fotbalista chtěl být vtipný, a tak vypustil do médií fámu o tom, že jeho kolumbijská milenka už povila!

Všechny články o Shakira (27) »
TOPlist