Serge Gainsbourg

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 1 názor

Povolání: Herec, Zpěvák, Režisér, Ostatní, skladatel

Věk: 62 let

Datum narození: 2.04. 1928

Datum úmrtí: 2.03.1991

Žánry: pop , francouzská , autoři vlastních písní , francouzský pop , šansón

Hodnocení Serge Gainsbourg

Přitažlivost
65% (2 hlasů) 12272.místo
Talent
100% (1 hlasů) 1589.místo
Inteligence
100% (1 hlasů) 1336.místo
Vtipnost
100% (1 hlasů) 1281.místo

Fotky Serge Gainsbourg (110)

Videoklipy Serge Gainsbourg (311)

Písně Serge Gainsbourg (508)

Všechny písně Serge Gainsbourg (508) »

Diskografie Serge Gainsbourg (145)

Životopis Serge Gainsbourg Upravit životopis

Serge Gainsbourg /sɛʀʒ gɛ̃'zbuʀ/ (vlastním jménem Lucien Ginzburg) (2. duben 1928, Paříž – 2. březen 1991, Paříž), byl francouzský skladatel, zpěvák, herec a režisér, ale také bouřlivák, skandalista, provokatér z povolání a především všestranná umělecká osobnost.

Životopis

Velkou budoucnost mu předpověděl již Boris Vian v jednom ze svých posledních textů v časopise Le Canard enchainé, který také na konci padesátých let nastartoval jeho uměleckou dráhu. Jeho písně z počátku kariéry vydávali známější interpreti, první autorské desky byly totálním propadákem. Nikdy nebyl excelentním zpěvákem, ale jak sám zdůrazňoval, nechápal své písně jako technické dílo, ale jako své vyjádření. Své texty nepovažoval za mimořádná umělecká díla.

Jeho osobnost a stylotvorné chování je těžké zařadit do jakékoli umělecké kategorie. Ačkoli byl jedním z nejuznávanějších umělců Francie druhé poloviny 20. století, svého prvního místa v hitparádě dosáhl až v roce 1979 s písní Aux armes et cætera, která byla parodií na francouzskou hymnu Marseillaisu.

Ve svých začátcích podepsal nahrávací smlouvu s firmou Philips. Jeho hudební tvorba byla od počátku ovlivněna jazzem a blues, ve druhé polovině 60. let se objevily dokonce náznaky tehdejší vlny psychedelie. V průběhu dalších let s oblibou čerpá z řady dalších stylových oblastí (latinskoamerická hudba, funk, reggae atd).

V roce 1969 natočil světoznámý duet s Jane Birkinovou - Je t´aime, moi non plus (poté, co její nazpívání dočasně odmítla Brigitte Bardotová). Jane Birkin byla v letech 1968-1980 jeho partnerkou a má s ní dceru Charlotte Gainsbourg. Písňové texty psal pro řadu francouzských zpěvaček a hereček, kromě zmíněné Jane Birkinové také pro France Gall, Juliette Gréco, Françoise Hardy, Catherine Deneuve a další. Skladba Poupée de cire, poupée de son, kterou napsal pro France Gall, vyhrála v roce 1965 Velkou cenu Eurovize. V 70. a 80. letech se objevil v řadě filmů, m.j. Je t´aime, moi non plus (1976), Équater (1983) či Stan The Flasher (1989). V posledních letech vystupoval především v televizi, ale psal i texty pro Vanessu Paradisovou a Viktora Lazloa.

Byl jedním z nejplodnějších francouzských hudebníků a literátů druhé poloviny dvacátého století. Jeho individualistická osobnost zasahovala do mnoha hudebních, kinematografických a literárních stylů. Kromě několika filmů a videoklipů, které sám natočil, složil hudbu k více jak čtyřiceti dalším. Vytvořil si image skandalisty a provokatéra, který byl považován za nástupce prokletých básníků.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Serge Gainsbourg (0)

Všechny články o Serge Gainsbourg (0) »
TOPlist