Rudolf Rokl

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Ostatní, skladatel, klavírista

Věk: 55 let

Datum narození: 16.12. 1941

Datum úmrtí: 23.09.1997

Žánry: česko-slovenská

Hodnocení Rudolf Rokl

Přitažlivost
72% (4 hlasů) 11724.místo
Talent
87% (3 hlasů) 9770.místo
Inteligence
100% (2 hlasů) 911.místo
Vtipnost
100% (2 hlasů) 890.místo

Fotky Rudolf Rokl (11)

Videoklipy Rudolf Rokl (1)

Písně Rudolf Rokl (24)

Všechny písně Rudolf Rokl (24) »

Diskografie Rudolf Rokl (2)

Díky/To nejlepší (Released: 31 Aug 2011)
Jen pro vás... / Just For You (Released: 17 May 2011)
Celá diskografie Rudolf Rokl (2) »

Životopis Rudolf Rokl Upravit životopis

Rudolf Rokl (* 16. prosince 1941 v Rychnově nad Kněžnou - 23. září 1997 v Praze) byl český klavírista, skladatel a hudební aranžér dlouholetý spolupracovník a osobní přítel zpěváka Karla Gotta. Kromě populární hudby se také aktivně věnoval hudbě vážné a jazzu.

Stručný životopis

Na klavír hrál od svých 4 let, již v roce 1948 natočil svoji první gramofonovou desku a vyhrál v Ostravě soutěž mladých klavíristů. V roce 1953 se na koncertě seznámil s profesorem Františkem Rauchem, z jehož popudu pak v roce 1955 začal studovat na konzervatoři hru na klavír, dirigování a skladbu. V roce 1958 poprvé veřejně vystoupil s Orchestrem Karla Vlacha. Koncem 50. let alternoval Jiřího Šlitra společně s Oldřichem Františkem Korte jakožto klavírista v Laterně Magice, od roku 1959 působil jako klavírista Tanečního orchestru Československého rozhlasu v Praze. Byl velmi všestranným hudebníkem, spolu s populární hudbou se ale stále věnoval i jazzu a vážné hudně, uměl hrát i country hudbu. Od roku 1958 hrál v jazzovém triu s legendárním českým jazzovým kontrabasistou Luďkem Hulanem a bubeníkem Ivanem Diminákem, kde natáčeli své nahrávky s legendární kapelou Studio 5, později vystupovali společně i v Orchestru Československého rozhlasu.

Od roku 1958 se také osobně poznal s mladým a právě začínajícím zpěvákem Karlem Gottem, se kterým se postupně velmi sblížil. Počátkem šedesátých let také studoval pražskou AMU u profesora Františka Raucha, v té době ale už hrál v Divadle Semafor, v Divadle Apollo, vystupoval i s Jazzovým ochchestrem Československého rozhlasu legendárního dirigenta Karla Krautgartnera.

V roce 1966 vyhrál mezinárodní jazzovou intepretační soutěž ve Vídni. V polovině šedesátých let zaskočil za zraněného kolegu Jaromíra Klempíře odjel společně s Karlem Gottem na půl roku do USA, kde oba společně vystupovali v Las Vegas. Po návratu z USA se již natrvalo stal členem Orchestru Ladislava Štaidla, což byla doprovodná kapela zpěváka Karla Gotta, kde působil až do své smrti, zejména jakožto hudební aranžér a sólista orchestru. Vedle toho se ovšem nadále věnoval jazzové hře i vážné hudbě. Hrál společně s dalším významným českým jazzovým klavíristou panem Karlem Růžičkou, aranžoval mnoho vlastních sólových nahrávek, kromě Karla Gotta spolupracoval i se zpěvačkou Jitkou Zelenkovou. Jako muzikant a klavírista byl naprosto výjimečný v tom, že uměl velmi dobře hrát prakticky všechny běžné styly hry na klavír, tedy vážnou hudbu, klasický jazz i populární hudbu.

V posledních letech života se u něj objevily problémy s alkoholismem. Zemřel předčasně ve věku 56 let na rakovinu.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Rudolf Rokl (0)

Všechny články o Rudolf Rokl (0) »
TOPlist