Romy Schneider

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 2 názory

Povolání: Herečka

Věk: 79 let

Datum narození: 23.09. 1938

Místo narození: Vídeň, Rakousko

Místo úmrtí: Francie Paříž

Výška: 161 cm

Hodnocení Romy Schneider

Přitažlivost
93% (1311 hlasů) 3391.místo
Talent
92% (1070 hlasů) 6403.místo
Inteligence
91% (1189 hlasů) 5979.místo
Vtipnost
90% (1082 hlasů) 7127.místo

Fotky Romy Schneider (1218)

Životopis Romy Schneider Upravit životopis

Romy Schneider, rozená Rosemarie Magdalena Albach-Retty (23. září 1938 ve Vídni – 29. května 1982 v Paříži), byla německo-rakouská herečka, která se proslavila především rolí ve filmové trilogii o rakouské císařovně a uherské královně Sisi (film Sissi) respektive o vévodkyni Alžbětě Bavorské.

Život

Pocházela z herecké rodiny, její matka Magda Schneiderová i otec Wolf Albach-Retty byli herci. Na svět přišla ve Vídni. Protože tehdy bylo Rakousko po anšlusu součástí nacistické Velkoněmecké říše, získala automaticky i německé státní občanství. Již o tři týdny později, v říjnu 1938, se však rodina jeí přestěhovala z Vídně do Schönau am Königssee, kde vyrůstala u svých prarodičů Marie a Franze Xaviera Schneiderových ve venkovské vile „Mariengrund“. V září roku 1949 se její rodiče rozvedli. V sedmi letech odešla do internátu v Goldensteinu poblíž Salzburgu, odkud odešla v roce 1953.

Měla bratra, který se jmenoval Wolf Dieter (* 1941). Druhý muž její matky přišel do manželství s třemi dalšími dětmi. Když jí bylo 15 let se její matka Magda znovu provdala za Hanse Herberta Blatzheima, který se jí snažil nahradit otce, ale později byly jejich vztahy spíše nepřátelské. Její dcera jej nejdříve označovala jako „Daddy“, později jako „druhého muže mojí matky“.

Po rozchodu s Alainem Delonem, který ji opustil, se pokusila o sebevraždu.

V létě roku 1966 se poprvé provdala za německého herce a režiséra Harryho Meyena, v prosinci se jim narodil syn David. Koncem roku 1972 se toto manželství ocitlo v troskách, jejich rozvodové řízení bylo ale ukončeno až v roce 1975. Ale v prosinci téhož roku uzavřela nový sňatek se svým důvěrníkem, tajemníkem a řidičem Danielem Biasinim, který byl o devět let mladší. V létě roku 1977 se jim narodila dcera Sarah Magdalena, která je velmi podobná své matce i v současné době. Ale i toto manželství vydrželo pouze do roku 1981, v době své smrti žila s lékařem Laurentem Pétinem.

V létě 1981 si přivodil smrtelný úraz jediný syn, čtrnáctiletý David. Při přelézání plotu se nabodl na jeden z jeho ocelových sloupků. Jeho smrt jí velmi poznamenala.

Byla velmi silná kuřačka, zemřela předčasně 29. května 1982 na infarkt.

Kariéra

Po maturitě již v roce 1953 se poprvé objevila ve filmu Šeříky až bílé začnou kvést, následoval film Ohňostroj a film Mládí královny Viktorie a snímek Hudba pro císaře. Následovala trojice nejznámějších a neslavnějších filmů - letech 1956 a 1957 se objevila, mimo jiné, ve třech filmech o rakouské císařovně Alžbětě Bavorské (Sissi, Sissi, mladá císařovna, Sissi, císařovnina osudná léta) po boku Karlaheinze Böhma. Při natáčení filmu Robinson nemá zemřít se zamilovala do Horsta Buchholze. Za svůj život se vypravila dvakrát do Hollywoodu, ale ani jednou nedosáhla výraznějšího úspěchu, protože hrála v několika nepovedených komediích. V roce 1957 se tak stalo na pozvání studia Walta Disneye.

V roce 1958 se odstěhovala za svojí velkou láskou hercem Alanem Delonem do Paříže a začala zde svoji druhou hereckou kariéru, tentokrát ve francouzské kinematografii. Zde posléze získala celkem dvě francouzské filmové ceny César (v roce 1975 a 1978). O tom, že její francouzská kariéra byla úspěšná svédčí i fakt, že sami Francouzi ji dodnes považuji za francouzskou herečku. Svédčí o tom, mimo jiné, také filmová cena Romy Schneiderové, což je francouzské filmové oceněnění udělované mladým talentovaným a nadějným herečkám.

Šest let žila s hercem Alainem Delonem, se kterým se setkala mnohokrát i před filmovou kamerou. Za svého velkého přítele a učitele označovala režiséra Luchina Viscontiho, se kterým natočila filmy Boccaccio 70, Ludvík II. (v tomto snímku z roku 1972 hrála opět roli císařovny Sissi) a který v Paříži režíroval divadelní kus Škoda, že je děvka. Kromě tohoto představení hrála v Rackovi, se kterým procestovala sedm zemí. Ve filmech Stará puška v roce 1975 a Žena u okna z roku 1976 se setkala s Philippem Noiretem, ve filmu Anděl na zemi s Jeanem-Paulem Belmondem a Michele Mercierovou, v několika filmech s Yvesem Montandem. S režisérem Orsonem Wellesem spolupracovala na filmu Proces s Anthonym Perkinsem a Jeanne Moreauovou v roce 1962. V roce 1964 se při natáčení filmu Co je nového, kotě? setkala s Peterem Sellersem, Peterem O´Toolem, Woody Allenem a Ursulou Andressovou. Ve filmu Pokrevní příbuzní z roku 1979 se setkala také s Audrey Hepburnovou a Omarem Sharifem, ve filmu Přízrak lásky z roku 1980 s Marcellem Mastroiannim. Za roli ve filmu Důležité je milovat obdržela v roce 1974 cenu César, za roli ve snímku Docela obyčejný příběh obdžela v roce 1979 cenu Davida di Donatella i Césara. Posledním jejím filmem byl snímek Poutnice ze Sans-Sousi natočený v říjnu 1981.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Romy Schneider (0)

Všechny články o Romy Schneider (0) »
TOPlist