Ray Manzarek

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Zpěvák, Ostatní

Věk: 74 let

Datum narození: 12.02. 1939

Místo narození: USA, Chicago, Illinois

Datum úmrtí: 20.05.2013

Místo úmrtí: Germany Rosenheim

Výška: 184 cm

Člen skupiny: Doors, The

Žánry: rock , psychedelická , psychedelický rock , jazz , jazz fusion

Hodnocení Ray Manzarek

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky Ray Manzarek (35)

Videoklipy Ray Manzarek (57)

Písně Ray Manzarek (156)

Všechny písně Ray Manzarek (156) »

Diskografie Ray Manzarek (6)

Životopis Ray Manzarek Upravit životopis

Raymond Daniel Manzarek nebo také Manczarek (12. února 1939, Chicago - 20. května 2013, Rosenheim) byl americký muzikant, který se proslavil jako člen skupiny The Doors v letech 1965–1973.

Biografie

Narodil se v Chicagu v dělnické rodině polského původu. Už od mala ho rodiče - matka Helena a otec Raymond učili hrát na klavír. Na studiu klasické hudby na chicagské konzervatoři chodil do klubů na Chicago South Side, a poslouchal jak hrají a zpívají blues ti nejlepší.

Studium

Začaté studium ekonomiky na De Paul University nedokončil. Odcestoval na západ do Los Angeles, kde dva týdny navštěvoval přednášky práva na UCLA (University of California Los Angeles). Po přerušení školy v roce 1961 a nastoupil na vojenskou službu, kde hrál na piáno ve vojenské kapele na Okinawě. Rok před řádných odchodem ho propustili na základě rozhodnutí psychiatra do civilu. Vrátil se do Los Angeles, kde na UCLA začal studovat kinematografii. Během studia se potkal s Jimem Morrisonem.

The Doors

Jim a Ray se poznali prostřednictvím Johna de Belle (byl u natáčení Jimova jediného filmu na UCLA) a rychle se spřátelili. I když měli úplně odlišné povahy, vždy je spojovala společná filozofie Nietzscheho. Manzarek byl vždy elegantně oblečený v čisté košili, zatímco Morrison nosil stále lehkou košili a džíny (později kožené nohavice). V roce 1965 se Manzarek začal zaobírat myšlenkami východních kultur: začal studovat meditaci a jógu u Mahariši Maheš Jógiho.

Sólo

Po rozpadu The Doors se Ray dal na sólovou dráhu a natočil alba jako The Golden Scarab, Nite City', 'Carmina Burana, The Whole Thing Started With Rock & Roll.

V 80. letech Ray produkoval filmy a dokumenty o skupině The Doors: No One Here Gets Out Alive, Dance On Fire a Doors Are Open. V 90. letech Soundstage Performances.

Od roku 2007 Ray hrál spolu s Robby Kriegerem v novém složení skupiny The Doors 2006 - 2007 s názvem Riders on the Storm, kterou v roce 2008 přejmenovali na Ray Manzarek and Robby Krieger of the Doors, spolu s baskytaristou Philem Chenem, bubeníkem Tyem Dennisem a zpěvákem Brettem Scallionsem, kterého v roce 2010 Dave Brock.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Ray Manzarek (2)

Zemřel Ray Manzarek, klávesista legendární kapely The Doors!

21.05.2013 - Americký muzikant podlehl ve věku 74 let rakovině žlučovodu na klinice v německém Rosenheimu!

Členové legendární kapely The Doors vystoupí v Praze!

13.07.2011 - Do hlavního města zavítají klávesista Ray Manzarek a kytarista Robby Krieger se svými spoluhráči!

Všechny články o Ray Manzarek (2) »
TOPlist