Peter O'Toole

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Režisér, producent

Věk: 87 let

Datum narození: 2.08. 1932

Místo narození: Irsko, Connemara

Výška: 188 cm

Hodnocení Peter O'Toole

Přitažlivost
93% (3 hlasů) 2863.místo
Talent
100% (2 hlasů) 712.místo
Inteligence
100% (2 hlasů) 531.místo
Vtipnost
100% (2 hlasů) 530.místo

Fotky Peter O'Toole (16)

Životopis Peter O'Toole Upravit životopis

Peter Seamus O'Toole (2. srpen 1932) je irský herec, osmkrát nominovaný na Oscara, držitel čestného Oscara, vítěz Emmy, Zlatého glóbu.

Životopis

Dětství

Narodil se v roce 1932 podle některých zdrojů v Connemaře v Irsku, podle jiných v Leedsu v Anglii, kde také vyrůstal. On sám si není jistý svým místem a datem narození, ve svém životopise říká, že akceptuje jako svůj den narození 2. srpen, ačkoli jeho irský rodný list uvádí, že se narodil v červnu 1932. Je synem zdravotní sestry Constance Jane (roz. Ferguson) a irského bookmakera Patricka Josepha O'Toolea. Navštěvoval katolickou školu, kde byl přeučen na praváka. Později se stal hrdým na svůj irský původ, a proto nosí vždy alespoň jednu část oděvu zelenou. Herectví studoval na Royal Academy of Dramatic Art.

Kariéra

Začínal jako divadelní herec v Bristolu. V divadle působí po celý život. Televizní debut si odbyl v roce 1954, filmový o pět let později. Zlom v jeho kariéře nastal, když byl Davidem Leanem vybrán do role T. E. Lawrence ve filmu Lawrence z Arábie. Tento jeho výkon mu vynesl první z osmi nominací na Oscara a magazín Premiere ho označil za nejlepší herecký výkon všech dob.

Je také jedním z hrstky herců, kteří byli nominováni na Oscara za stejnou roli ve dvou různých filmech; zahrál si krále Jindřicha II. ve filmech Becket a Lev v zimě. Za roli v minisérii Johanka z Arku získal v roce 1999 Emmy. Zahrál si také krále Priama v komerčním letním trháku Trója. V roce 2006 získal svou zatím poslední nominaci na Oscara za roli ve filmu Venuše. Svůj hlas také propůjčil postavě v animovaném filmu Ratatouille.

Osobní život

V roce 1960 se oženil s velšskou herečkou Siân Phillips, se kterou má dvě dcery - Kate a Patricia. Pár se ale rozvedl v roce 1979. Phillips později uvedla, že ji O'Toole poháněný alkoholem mentálně týral, a tak ho opusila kvůli mladšímu milenci. Spolu se svou bývalou přítelkyní modelkou Karen Brown má syna Lorcana Patricka O'Toolea.

Je možná jediným ze svých londýnských hereckých současníků, který nebyl povýšen do rytířského stavu. Podle deníku Daily Mail je to ale kvůli jeho vlastní vůli. Podle Richarda Kaye z těchto novin mu byl titul v roce 1987 nabídnut, ale on ho z osobních a politických důvodů odmítl.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Peter O'Toole (2)

Slavný irský herec Peter O'Toole podlehl těžké nemoci

16.12.2013 - Hvězdný herec, držitel několika ocenění, zemřel v Londýně po těžké nemoci.

Herec Peter O'Toole ukončil hereckou kariéru!

11.07.2012 - Britsko-irský filmový a divadelní herec oznámil, že už prý nemá zaujetí pro herectví!

Všechny články o Peter O'Toole (2) »
TOPlist