Pete Seeger
Fotku nahrál uživatel.
Povolání: Zpěvák, Kytarista, skladatel
Věk: 105 let
Člen skupiny: The Weavers
Žánry: folk , alernativní country , americká , autoři vlastních písní , politická
Hodnocení Pete Seeger
Fotky Pete Seeger (14)
Videoklipy Pete Seeger (178)
Písně Pete Seeger (973)
Písně
Diskografie Pete Seeger (54)
Životopis Pete Seeger Upravit životopis
Peter Seeger (3. května 1919, New York), také známý jako Pete Seeger, je americký folkový zpěvák a politický aktivista, významný autor folkových písní a protestsongů 50. a 60. let 20. století.
Životopis
Otec Petera Charles Seeger byl muzikolog. Sourozenci Mike Seeger a Peggy Seegerová byli také hudebníci. Pete Seeger studoval sociologii na harvardské univerzitě. V roce 1943 se oženil s Toshi-Aline Ohta.
V roce 1935 jej otec vzal sebou na festival lidové hudby v Severní Karolíně a to jej zaujalo tak, že roku 1938 zanechal studia sociologie a vydal se na tramp po USA.
Seeger poznal ve 30. a 40. letech, po absolvování Harvardu, mnoho zajímavých muzikantů a byl jimi ovlivněn. Byli to např. Woody Guthrie a Leadbelly. Byl zakládajícím členem folkových skupin The Almanac Singers a The Weavers. The Weavers měli největší úspěch v 50. letech, než byli zařazeni na černou listinu v době McCarthyho honu na komunisty.
V roce 1958 Seeger začal sólovou kariéru a byl znám především svými písněmi jako je Kladivo, Turn, Turn, Turn a We Shall Overcome (Jednou budem dál, založena na spirituálu). V 60. letech Seeger napsal první verzi školy hry na pětistrunné banjo How to Play the Five-String Banjo, která se stala základem pro mnoho hráčů na banjo.
V roce 1966 se Seeger stal spoluzakladatelem organizace Clearwater, která upozorňovala na znečištění řeky Hudson a pracovala na jejím vyčištění. Součástí jejich úsilí bylo v roce 1969 spuštění šalupy Clearwater, která se pak plavila po řece jako učebna a laboratoř.
Pete Seeger byl znám svými komunistickými názory, které zastával ve 30. až 40. letech. Političtí oponenti ho nazývali hanlivými jmény, jak např. Stalinův kanárek. Jeho příznivci ho nazývali Americká ladička a Živý svatý. Příklad prosovětského postoje můžeme vidět během období paktu Ribbentrop-Molotov mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem. V protiválečné nahrávce Songs for John Doe z roku 1941, kde nazývá presidenta Roosevelta „válečným štváčem“, vyjádřil svou nelibost nad jeho stále častějšímu úvahami o konfrontaci s nacistickým Německem. Jako většina členů Komunistické strany USA byl Seeger od podpisu paktu proti jakékoli akci proti Německu, dokud nedošlo 22. června 1941 k napadení Sovětského svazu. Po této invazi se Seeger vrátil ke svým dřívějším názorům jako silný zastánce válečné akce. Byl odveden do armády a sloužil v Pacifiku.
Seeger opustil komunistickou stranu v roce 1950, 6 let před tím, než Chruščovovo odhalení Stalinova kultu osobnosti způsobilo masový odliv členů KS USA. Stal se antistalinistou, ale zachoval si levicové názory.
V roce 1964 odehrál několik koncertů v Československu. Měl veliký úspěch a jeho vystoupení je pokládáno za jeden z impulsů pro rozvoj české folkové a country scény, ale jeho nadšení pro socialismus přijali posluchači rozčarovaní z jeho praktické podoby výrazně hůře. (Tuto scénu zachytil Josef Škvorecký v románu Mirákl.)
Nejznámější písně, které napsal, jsou Where Have All the Flowers Gone (Řekni, kde ty kytky jsou) a If I Had a Hammer (Kladivo, spolu s Lee Hayesem), které byly a stále jsou zpívány mnoha zpěváky na celém světě.
Zdroj: Wikipedia.org