Paul Verhoeven

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Režisér, scénárista

Věk: 83 let

Datum narození: 18.07. 1938

Místo narození: Holandsko, Amsterdam

Výška: 173 cm

Hodnocení Paul Verhoeven

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky Paul Verhoeven (3)

Životopis Paul Verhoeven Upravit životopis

Paul Verhoeven (nizozemská vyslovnost: ˈpʌul vərˈɦuvə(n); narozen 18. července 1938, Amsterdam, Severní Holandsko) je nizozemský režisér, scenárista a filmový producent, který natáčí jak v Nizozemsku, tak ve Spojených státech. V dramatických a sci-fi snímcích klade důraz na násilí, sex a společenskou satiru. Známým se stal zejména díky režii amerických celovečerních filmů RoboCop (1987), Total Recall (1990), Základní instinkt (1992), Hvězdná pěchota (1997) a Muž bez stínu (2000).

Na Nizozemském filmovém festivalu byla jeho snímku z roku 1973 nazvanému Turks fruit udělena cena pro Nejlepší holandský film století. Jím režírovaná díla obdržela k roku 2010 devět Oscarových nominací, převážně za střih a zvláštní efekty. RoboCop a Total Recall získaly Oscara za zvláštní přínos. Naopak drama Showgirls z roku 1995 zaznamenalo negativní kritiku a obdrželo sedm anticen Zlatá malina, přesto se stalo kultovním snímkem.

Osobní život a kariéra

Narodil se v Amsterdamu do rodiny učitele Wima Verhoevena a modistky Nely van Schaardenburgové. Rodina žila ve vesnici Slikkerveer, roku 1943 se přestěhovala do Haagu, v němž během druhé světové války sídlilo německé velitelství v Nizozemsku.

Rodinný dům se nacházel v sousedství německé základny odpalovacích ramp raket V1 a V2, jež se opakovaně staly cílem Spojeneckých náletů. Při jednom z nich bomba spadlá na křižovatku usmrtila oba jeho rodiče. Z tohoto období, jak sdělil v rozhovorech, mu v paměti zůstaly vzpomínky násilí, hořících domů, mrtvých těl na ulicích a pocit neustálého ohrožení. V dětství pojímal válku jako vzrušující dobrodružství a v tomto duchu se přirovnal k charakteru malého kluka Billa Rowana z filmu Naděje a sláva (1987).

Po absolvování haagského gymnázia pokračoval v roce 1955 studiem na Leidenské univerzité, na níž získal magisterský titul (M.Sc.) z matematiky a fyziky. Poté úspěšně zakončil doktorské studium obou oborů (Doctorandus).

Prvním režijním počinem se stal krátkometrážní film Een Hagedis teveel (A Lizzard Too Much, 1960). Následovaly další tři další krátké snímky Niets bijzonders (Nothing Special, 1961), De Lifters (1962) a Feest (Let's Have a Party, 1963).

V roce 1967 se oženil s Martine Toursovou, se kterou má dvě dcery Claudii (nar. 1972) a Helen (nar. 1974).

Po studiích nastoupil na vojenskou službu k nizozemskému námořnictvu, po jejímž ukončení se začal plně věnovat televizi a filmu. Stal se zaměstnancem státní televize. V roce 1973 natočil snímek Turks fruit, který byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Mezinárodní ohlas získal dramatem nominovaným na Zlatý glóbus Oranžský vojak (1977), za nějž obdržel Cenu losangeleských filmových kritiků pro nejlepší cizojazyčný film.

Premiérovým hollywoodským snímkem se v roce 1985 stalo akční drama Maso a krev. Následovala divácky úspěšná triáda RoboCop (1987), Total Recall (1990) a Základní instinkt (1992), jenž se stal devátým nejvýnosnějším filmem roku.

V polovině 90. let režíroval kritikou negativně přijaté erotické drama Showgirls (1995) o striptérce v Las Vegas snažící se vybudovat kariéru showgirl. Režisér se stal prvním v historii, který si v dané kategorii osobně přišel pro anticenu Zlatá malina. Pak ovšem následoval nečekaný úspěch filmu v oblasti domácího videa, když na tržbách z videopůjčoven celkový zisk přesáhl částku 100 miliónů dolarů a stal se jedním z dvaceti nejlépe výdělečných snímků všech dob společnosti Metro-Goldwyn-Mayer.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Paul Verhoeven (7)

5 nejlepších filmových scén z pohledu „první osoby“

19.04.2021 - Pohled „první osoby“ je termínem, který se nejčastěji používá ve spojení s videohrami.

TOP 5 nejděsivějších filmových potvor

08.01.2020 - Strach z pavouků a hmyzu je poměrně častým jevem i u těch největších tvrďáků.

5 zdánlivě přihlouplých filmů, které jsou ve skutečnosti geniální

06.05.2019 - Epické akční filmy či šílené komedie se často dají snadno odepsat jako přihlouplé filmy, které jsou jen bezduchou zábavou pro masy.

TOP 5 nejhorších filmů s největším počtem Zlatých malin

17.04.2019 - Asi všichni známe slavná ocenění, která se každoročně udělují těm nejlepším kinematografickým počinům.

5 nejbrutálnějších filmových zabití z milosti

06.12.2018 - Akční snímky jsou téměř bez výjimky plné násilí a ozbrojených potyček.

Paul Verhoeven chce natočit "pravdivý příběh Ježíše Krista"!

28.06.2012 - Autor kasovních trháků Robocop, Total Recall nebo Základní instinkt připavuje velkofilm o jednom prorokovi!

Všechny články o Paul Verhoeven (7) »
TOPlist