Oprah Winfrey

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herečka

Věk: 68 let

Datum narození: 29.01. 1954

Místo narození: USA, Mississippi, Kosciusko

Hodnocení Oprah Winfrey

Přitažlivost
90% (9 hlasů) 4359.místo
Talent
94% (9 hlasů) 4814.místo
Inteligence
87% (9 hlasů) 8638.místo
Vtipnost
92% (9 hlasů) 4703.místo

Fotky Oprah Winfrey (15)

Životopis Oprah Winfrey Upravit životopis

Oprah Gail Winfrey (* 29. ledna 1954) je známá americká moderátorka, herečka a vydavatelka časopisu. Uvádí populární Oprah Winfrey Show. Je mnohonásobnou držitelkou ceny Emmy a byla nominována na Oscara. Je považována za nejbohatší afroameričanku 20. století a největší afroamerickou filantropku všech dob.

Magazín Forbes ji označil za nejvlivnější světovou celebritu. Její fanoušci (včetně Michaela Moorea) chtěli, aby Oprah v roce 2004 i 2008 kandidovala na úřad prezidenta Spojených států. Oprah se však k tomu nevyjádřila. V amerických prezidentských volbách 2008 využil této její popularity demokratický kandidát Barack Obama, kterého otevřeně podporovala.

Mládí

Winfrey se původně jmenovala "Orpa" podle biblické osoby v knize Ruth, ale její rodina a přátelé nevěděli jak jméno správně vyslovit a nazýval ji místo toho "Oprah".

Winfrey se narodila v Kosciusko, Mississippi dospívající svobodné matce. Ona později říkala, že byla počata kvůli jedinému pohlavnímu styku a pár se rozdělil nedlouho poté. Její matka, Vernita Lee (narozená c. 1935), byla služka. Winfreyová byla přesvědčena, že její biologický otec je Vernon Winfrey (narozený 1933), horník, který se později stal holičem/kadeřníkem, který byl v ozbrojených silách v době, kdy se narodila. O několik desetiletí později se prohlašoval za jejího biologického otce farmář a veterán druhé světové války Noah Robinson senior z Mississippi (narozený c. 1925). Genetickým testem v roce 2006 zjistila, že její mateřská linie vznikla v etnické skupině Kpelle, v oblasti dnešní Libérie. Její genetické složení bylo stanoveno na 89 procent subsaharské Afriky, 8% domorodý Američan a 3% z východní Asie. Nicméně znaky východní Asie mohou, vzhledem k nepřesnosti genetického testování, ve skutečnosti být indiánské znaky.

Po narození Winfrey s ní její matka odjela na sever a Winfrey strávila prvních šest let života v chudobě na venkově se svou babičkou Hattie Mae Lee (15 dubna 1900 - 27. února 1963). Ta byla tak chudá, že Winfrey často nosila šaty z bramborových pytlů, pro které si z ní místní děti dělaly legraci. Její babička ji naučila číst ještě než jí byly 3 roky, a vzala ji do místního kostela, kde ji přezdívali "Kazatel" pro její schopnost přednášet verše z bible.

V věku šest let se Winfrey přestěhovala do městské čtvrti v Milwaukee, Wisconsin s matkou. Ta pracovala jako služka, z velké části na dlouhé hodiny a soužití s ní bylo bylo méně příznivé a povzbudivé, než s její babičkou. V době kdy se Winfrey opět nastěhovala, Lee porodila další dceru., Patricia mladší nevlastní sestra Winfrey, která později (v únoru 2003, ve věku 43let) zemřela na příčiny spojené se závislostí na kokainu. V roce 1962 , Lee se s obtížemi zvládala obě dcery, takže Winfrey byla dočasně poslána žít s Vernonem v Nashville, Tennessee. Zatímco Winfrey byla v Nashvillu, Leese narodila třetí dcera. Lee dala dceru, později pojmenovanou Patricia, k adopci v naději, že se jí uleví od finančních problémů. Winfrey nevěděla, že má druhou nevlastní sestru až do roku 2010. V době, kdy se Winfrey vrátila k matce, Lee porodila chlapce jménem Jeffrey. Winfrey nevlastní bratr, který zemřel na AIDS 1989.

Winfrey prohlásila, že ji obtěžoval její bratranec, strýc a rodinný přítel a to do doby, kdy jí bylo devět let. Poprvé toto prohlásila před svými diváky v roce 1986 v epizodě svého televizního pořadu, kdy se diskutovalo o sexuálním zneužívání. Když se Winfrey ve věku 24 snažila informovat o svém zneužití členy rodiny, odmítli přijmout to, co řekla. Winfrey jednou poznamenala, že ona se rozhodla nebýt matkou, protože o ní nebylo mateřsky postaráno.[32]

Ve 13 po letech utrpení, zneužívání, Winfrey utekla z domova. Když jí bylo 14 let, otěhotněla, její syn zemřel krátce po narození. Sama později říkala, že se cítila zrazena členem rodiny, který prodal příběh National Enquirer v roce 1990. Začala chodit v Lincoln na střední školu. Po prvních úspěších ve škole, byla převedena do střední školy Nicolet na bohatém předměstí. Sama říká, že ji její chudoba byla neustále předhazována, když jela autobusem do školy s ostatními Afro-Američany, z nichž někteří byli služebníky rodin spolužáků. Začala proto krást peníze od své matky, ve snaze držet krok s výdaji svých vrstevníků, lhát a mít rozmíšky s matkou, a chodila ven se staršími kluky.

Její frustrovaná matka ji znovu poslala žít s Vernon do Nashville, Tennessee, ale tentokrát si ji už nevzala zpět. Vernon byl přísný, ale povzbuzující a její vzdělání mu bylo prioritou. Winfrey se stala úspěšnou studentkou a byla zvolena nejpopulárnější dívkou. Stala se členkou řečnického týmu na střední škole v East Nashville High School, umístila se druhá v celonárodní soutěži v dramatickém výkladu. Vyhrála řečnickou soutěž, která zabezpečila její plné stipendium na Tennessee State University, historicky „černé“ instituci, kde studovala komunikaci. Její první prací jako teenager byla v místním obchodu s potravinami. Ve věku 17 let, Winfrey vyhrála Miss Černá kráska Tennessee. Také upoutala pozornost místní rozhlasové stanice černých WVOL, která ji najala na částečný úvazek do týmu zpráv. Působila tam během konce střední školy, a znovu v prvních dvou letech na vysoké škole.

Winfreyové výběr kariéry v oblasti médií by nepřekvapil, její babičku, která kdysi řekla, že od té doby, co Winfrey uměla mluvit, byla na jevišti. Jako dítě hrála hry, rozhovory její panenky z kukuřice a vrány na plotě u domku. Winfrey později uznala vliv babičky, říká, že to byla Hattie Mae, kdo ji povzbudil k projevu na veřejnosti a "dal mi pozitivní pocit ze sebe samé."

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Oprah Winfrey (7)

5 nejbizarnějších soudních pří celebrit

18.12.2018 - Sláva celebritám nepřináší pouze radost a štěstí.

Forest Whitaker je Komorník sedmi amerických prezidentů!

07.11.2013 - Oscarový herec září v životopisném filmu o muži, který "byl u toho" a obsluhoval nejmocnější muže světa!

Oprah Winfrey a James Earl Jones dostanou Oscary!

04.08.2011 - Nejslavnější moderátorka všech dob Oprah Winfrey (57) si odnese cenu za humanitární počin.

Lady Gaga je nejvlivnější celebritou na světě!

20.05.2011 - Extravagantní americká zpěvačka má podle magazínu Forbes největší vliv!

Oprah Winfrey má nevlastní sestru, kterou neviděla 48 let!

25.01.2011 - Americká moderátorka Oprah Winfrey (57) odhalila svým fanouškům jedno rodinné tajemství!

Oprah Winfrey věnovala na charitu 40 milionů dolarů!

12.12.2010 - Oprah Winfrey, Nora Roberts a Meryl Streep nejštědřejšími ženami roku 2009.

Všechny články o Oprah Winfrey (7) »
TOPlist