Nelly Furtado

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 4 fanoušci
Nesnáším
1 antifanoušek
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Zpěvačka, instrumentalistka, textařka, Producentka

Věk: 44 let

Datum narození: 2.12. 1978

Místo narození: Kanada, Britská Kolumbie, Victoria

Výška: 159 cm

Žánry: pop , RnB , folk , kanadská , autoři vlastních písní

Hodnocení Nelly Furtado

Přitažlivost
88% (33 hlasů) 6752.místo
Talent
84% (25 hlasů) 10642.místo
Inteligence
80% (22 hlasů) 10400.místo
Vtipnost
80% (21 hlasů) 10704.místo

Fotky Nelly Furtado (1277)

Nelly Furtado nahé fotky (5)

Videoklipy Nelly Furtado (94)

Písně Nelly Furtado (352)

Všechny písně Nelly Furtado (352) »

Diskografie Nelly Furtado (14)

Te Busque 5 Track EP ( 27 Jul 2007)
Whoa, Nelly! ( 24 Oct 2000)
Celá diskografie Nelly Furtado (14) »

Životopis Nelly Furtado Upravit životopis

Nelly Kim Furtado (* 2. prosince 1978) je kanadská zpěvačka, textařka, instrumentalistka, hudební producentka a příležitostná herečka. První velký úspěch zaznamenala v roce 2000 s albem Whoa, Nelly!, za které obdržela i prestižní cenu Grammy díky songu I'm Like a Bird. Po narození dcery v roce 2002 se vrátila na hudení scénu s albem Folklore, kde hlavní pozornost vzbudil singl Força (často psáno nesprávně Forca), který byl oficiální hymnou k mistrovství Evropy ve fotbale 2004 v Portugalsku. V létě 2006 vydala své třetí album nazvané Loose, na kterém jsou i velmi úspěšné hity Maneater nebo Promiscuous.

Furtado je hlavně známá svým experimentováním s různými instrumentálními nástroji, díky němuž na svých albech představuje rozmanitou hudbu a míchání různých stylů a kultur.

Život

Dětství

Nelly Furtado se narodila v městě Victoria a pochází ze tří dětí. Dětství prožila ve Victorii (Britská Kolumbie, Kanada). Její rodiče Maria Manuela a Antonio Jose Furtado pocházejí z Azorských ostrovu (Portugalska). Jméno dostala po sovětské gymnastce Nelli Kimové.

Rodiče Nelly Furtado emigrovali z Portugalska do Kanady na začátku 80. let. Rodiči byla společně se sourozenci vedena ke vztahu k oběma kulturám, a proto umí i výborně portugalsky.

Toto míšení kultur od dětství na ni mělo vliv, první písničky, které skládala, byly vesměs dvojjazyčné. Později se ve škole začala učit i španělsky a hindsky.

Jelikož její rodiče neměli mnoho peněz, chodila od mladých let do práce, se svou matkou pracovala jako pokojská, později dostala místo hospodyně. Jak později přiznala v jednom rozhovoru, toto ji pomohlo objevit své pravé já a navedlo ji na pozitivní cestu.

První vystoupení měla Furtado v kostele se svou matkou při oslavách Portugalského dne. Když jí bylo devět, začala se učit hrát na pozoun a ukulele, později i na kytaru a klávesy.

Ve dvanácti letech začala hrát ve své první skupině. Zpívali tehdy portugalsky a texty psala Nelly. V pozdějších letech jí začali hlavně ovlivňovat různí DJové a rappeři. Během návštěvy Toronta v roce 1996 se potkala s kanadskou hip-hopovou kapelou Join to Ranks a to ji nejvíce ovlivnilo. V létě 1996 se dala dohromady s duem Nelstar a Newkirk a společně začali koncertovat. O pár let později se všichni osamostatnili a Nelly nahrála pár demo nahrávek, se kterými začala obcházet hudební nakladatelství, nejvíce pozornosti se těšila v nakladatelství DreamWorks.

Whoa, Nelly!

K natočení svého debutového alba přizvala producenty Eatona a Westa, kteří jí pomohli k vydání alba v říjnu 2000. Hlavní úspěch zaznamenaly na tomto albu první tři singly, které se jmenovaly I'm Like a Bird, Turn off the Light a …On the Radio (Remember the Days). V roce 2002 obdržela 4 nominace na prestižní ceny Grammy, nakonec dostala jeden gramofon a to za nejlepší ženskou nahrávku za píseň I'm Like a Bird. Mimoto byla Furtado kritiky chválena za směsici různých zvuků a žánrů. Prestižní časopis Slant označil album za „rozkošné a svěží“. Úspěšnou desku završila úspěšným turné, které absolvovala společně s Mobym.

Folklore

Předtím, než vydala své druhé album, porodila své první dítě, dcerku, která dostala jméno Nevis. Album Folklore vyšlo v listopadu 2003 a hodně songů bylo napsáno ve vzpomínce na bezstarostné dětství, jeden ze songů, Childhood Dreams, věnovala i své malé dcerce. Nejvíce do povědomí posluchačů se vryl song s názvem Força, který Nelly zpívá ve své rodné portugalštině a který se stal oficiální hymnou Mistrovství Evropy ve fotbale 2004. Píseň zazpívala i před finále, které se konalo 4. července 2004 v Lisabonu. Dalšími významnými písněmi se staly balada Try nebo pilotní Powerless (Say What You Want).

Album ale nebylo tak úspěšné jako její debut, vina padla na vydavatelství s tím, že jej málo propagovala, proto Nelly koncem roku 2005 odešla od nakladatelství DreamWorks ke Geffen Records.

Loose

Třetí album Nelly Furtado vyšlo v červnu 2006 a podařilo se mu navázat úspěch prvního Whoa, Nelly. Zpěvačka se dala do spolupráce s mnoha významnými umělci jako jsou Timbaland nebo Juanes. A podařilo se jí to, co ještě žádnému umělci. V Evropě vydala song s názvem Maneater načež v Americe song, který se jmenoval Promiscuous, a s oběma v jednom týdnu vedla jak prestižní hitparádu v Británii, tak v USA.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Nelly Furtado (3)

Nelly Furtado připravila novou desku - bude mít dvě verze!

07.09.2012 - Kanadská zpěvačka vydává 17. září své v pořadí páté studiové album s názvem The Spirit Indestructible!

Zpěvačka Nelly Furtado se vzdala milionů od diktátora!

01.03.2011 - Kanadská zpěvačka Nelly Furtado (32) oznámila, že se vzdala honoráře, který dostala od libyjského diktátora Muammara Kaddáfího!

Nelly Furtado - sexy fotogalerie

19.05.2009 - Fotky kanadské zpěvačky - Nelly Furtado.

Všechny články o Nelly Furtado (3) »
TOPlist