Mark Knopfler

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Zpěvák, Ostatní, Kytarista

Věk: 70 let

Datum narození: 12.08. 1949

Člen skupiny: Dire Straits, The Notting Hillbillies

Žánry: rock , folk , klasický rock , blues , autoři vlastních písní

Hodnocení Mark Knopfler

Přitažlivost
74% (11 hlasů) 10816.místo
Talent
79% (9 hlasů) 11980.místo
Inteligence
80% (9 hlasů) 10311.místo
Vtipnost
74% (7 hlasů) 11396.místo

Fotky Mark Knopfler (113)

Videoklipy Mark Knopfler (154)

Písně Mark Knopfler (219)

Všechny písně Mark Knopfler (219) »

Diskografie Mark Knopfler (38)

Shangri-La ( 27 Sep 2004)
Get Lucky ( 11 Sep 2009)
Celá diskografie Mark Knopfler (38) »

Životopis Mark Knopfler Upravit životopis

Mark Freuder Knopfler (* 12. srpna 1949 Glasgow, Skotsko) je britský kytarista, zpěvák a skladatel. Jeho pěvecký styl je nejlépe popisován německou frází Sprechstimme - ne přímo zpěv, ne přímo mluva. Mark Knopfler je nejznámější jako kytarista a zpěvák skupiny Dire Straits, ale také vydal několik sólových alb, hrál v jiných skupinách (např. The Notting Hillbillies) a spolupracoval s jinými muzikanty jako např. s Bobem Dylanem, Ericem Claptonem atd. Je považován za jednoho z nejlepších kytaristů, kteří hrají prsty bez trsátka. V žebříčku časopisu Rolling Stone „100 Greatest Guitarists of All Time“ dosáhl 27. příčky.

Biografie

Mark Knopfler se narodil v Glasgow ve Skotsku do rodiny Angličanky a maďarského Žida, jehož antifašistické smýšlení ho donutilo uprchnout z jeho rodného Maďarska. Rodina se nejdříve přestěhovala do Skotska, ale potom se usídlila v rodišti Markovy matky v Newcastelu v severovýchodní Anglii, kde od svých sedmi let se svým bratrem navštěvoval Gosfortské Gymnázium (jeho mladší bratr David je také muzikant). Tam ho inspiroval jeho strýc Kingsley ve hře na harmoniku a boogie-woogie klavír. Ve svém mladistvém věku si proto pořídil elektrickou kytaru od značky Höfner.

Během roku 1960 založil a hrál v několika školních kapelách. Poslouchal zpěváky jako Elvis Presley a kytaristy, kterými byli například Scotty Moore, B. B. King a James Burton. Ve věku 16 let udělal se svým kamarádem pro místní televizi vystoupení pod názvem Sue Hercombe. V roce 1967 Knopfler dostudoval žurnalistiku a dostal práci jako reportér pro Yorkshire Evening Post. Později však opustil své zaměstnání v naději, že se bude věnovat kariéře v hudbě. Hrál v hospodách kolem města, pracoval jako asistent Part-time na Loughton College a hrál s kamarády v kapele s názvem Café Racers. Později se spřátelil se Johnem Illslym a připojil se k jeho kapele Dire Straits.

V červenci roku 1977 nahrál se skupinou Dire Straits demo s pěti dnes velice známými písněmi, kterými jsou například "Wild West End", "Sultans of Swing", "Down To The Waterline", "Sacred Loving" a "Water of Love". Následné album sklidilo velký úspěch nejprve v Británii a díky písni Sultans of Swing poté i v celé Evropě, USA i Kanadě. V 80. letech se podílel i na jiných projektech, včetně psaní hudby pro film “Local Hero” vydané v roce 1983. Byl to velký úspěch a ten v roce 1984 následovala i hudba pro film “Cal” a film “Pohodlí a radosti”. V roce 1995 se skupina Dire Straits rozpadla. Roku 1996 se Mark vydal na sólovou dráhu, které se věnuje dodnes.

Mark Knopfler byl třikrát ženatý. Nejprve se oženil s Kathy White, jeho dlouhodobou přítelkyní ze školy, ale jejich manželství nevydrželo. Podruhé si v listopadu roku 1983 vzal Lurd Salomone, se kterou má dvojčata Benji a Jozefa, jež jsou též hudebně nadaná. Jejich manželství skončilo po deseti letech. Nyní žije v Chelsea se svou ženou, herečkou Kitty Aldridge, se kterou má dvě dcery Isabellu a Katy Ruby Rose.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Mark Knopfler (0)

Všechny články o Mark Knopfler (0) »
TOPlist