Mariah Carey

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 5 fanoušků
Nesnáším
5 antifanoušků
Napiš názor 2 názory

Povolání: Herečka, Zpěvačka, Režisér, Producentka, návrhařka

Věk: 55 let

Datum narození: 27.03. 1969

Místo narození: USA, New York, Huntington

Výška: 175 cm

Žánry: pop , soul , hip-hop , RnB , 90-tá léta

Hodnocení Mariah Carey

Přitažlivost
87% (56 hlasů) 6947.místo
Talent
83% (42 hlasů) 10789.místo
Inteligence
70% (33 hlasů) 12445.místo
Vtipnost
67% (34 hlasů) 12800.místo

Fotky Mariah Carey (1519)

Mariah Carey nahé fotky (29)

Videoklipy Mariah Carey (212)

Písně Mariah Carey (443)

Všechny písně Mariah Carey (443) »

Diskografie Mariah Carey (45)

Životopis Mariah Carey Upravit životopis

Mariah Carey (* 27. března 1970, Huntington, Long Island, New York, USA) je americká popová zpěvačka, textařka, herečka a návrhářka. Se svými 230 miliony prodaných hudebních nosičů je nejprodávanější zpěvačkou na světě. Také jako jedna z mála zazpívá až pět oktáv. Má celkem 18 skladeb na prvním místě v hitparádě USA Billboard Hot 100. Před ní jsou už jen Beatles. Jako jedna ze tří žen, které se živí zpěvem se umístila na šestém místě jako nejbohatší žena v zábavním průmyslu (325 milionů dolarů). Za prodejnost alb získala 70 x platinové ocenění.

Dětství

Narodila se 27. března 1970 v Huntingtonu, Long Island, New York operní pěvkyni irského původu Anne Patricii Hickey a leteckému inženýrovi afro-venezuelského původu Alfredovi Royovi Careymu, kteří spolu měli tři děti – nejstarší Alison (*1959), Morgan (*1961) a nejmladší Mariah (*1970). Rodiče se rozvedli, když byly Mariah tři roky. Rodina se potýkala s rasovou nesnášenlivostí a chudobou, matka Mariah měla několik zaměstnání a Mariah byla dost často sama doma a svou zálibu našla v hudbě. Zpívat začala ve třech letech. Matka odhalila pěvecký talent Mariah, když zkoušela Verdiho operu Rigoletto a slyšela Mariah jak jí napodobuje.

Mariah vystudovala Harborfields High School, ikdyž kvůli svým hudebním zájmům na Long Islandu často ve škole chyběla. Během začátku hudební kariéry se právě na Long Islandu seznámila s muzikanty jako jsou Gavin Christopher a Ben Margulies, se kterými napsala materiál pro svou demo nahrávku. Přestěhovala se do New Yorku a začala zpívat jako sboristka.

Objev a raná kariéra

Coby osmnáctiletá letá zpívala jako vokalistka u RnB zpěvačky Brendy Starrové. V roce 1988 se Mariah setkala na párty s manažerem Columbia Music Tommy Mottolou a Brenda K. Starr mu zde předala demo nahrávku Mariah. Mottola si pásku přehrál v autě po večírku a byl velmi zaujat tím, co slyšel. Následně pozval Mariah do Columbia music a nabídl jí smlouvu. Tento příběh o popelce se stal symbolem vstupu Mariah Carey do hudebního průmyslu a povědomí.

12. června 1990 vydala debutové album, drželo se na několik týdnů na prvních místech v USA v Top 200 Billboard. Všechny čtyři singly z alba Vision of Love, Love Takes Time, Someday a I Don't Wanna Cry se dostaly na první příčku. Odměna se dostavila brzo v podobě dvou cen Grammy. Za nejlepšího nového umělce a nejlepší ženský popový hlasový výkon (skladba Vision of Love). Album se dále stalo nejprodávanějším albem roku 1991 v USA. Prodejnost alba dosáhla 15 milionů, album bylo 9x platinové.

17. září 1991 vydala druhé studiové album Emotions. Prvním stejnojmenný singl se dostal na první místo. Povedl se její první rekord - měla všechny čtyři singly na první příčce. Druhý singl Can't Let Go se dostal na druhé místo. Třetí singl Make It Happen se dostal na páté místo. Alba se prodalo 8 milionů kusů.

V roce 1992 bylo také vydáno EP MTV Unplugged, které zachycuje její živé vystoupení v tomto pořadu. Jedná se o jedno z nejprodávanějších MTV Unplugged alb vůbec. První singl I'll Be There, předělávka skupiny The Jackson 5 obsadil první příčku.

Celosvětový úspěch

V roce 1993 prodělala velkou změnu ve svém životě - vdala se za Tommyho Mottolu, šéfa Columbia Music.

Ještě před Vánoci téhož roku vyšlo její nejúspěšnější album Music Box. Album, kterého se prodalo po celém světe 32 milionů kusů. Sony během příprav alba požadovalo opravdu velký úspěch a tak obklopilo zpěvačku renomovanými producenty. Díky silnému promotion byla Mariah opravdu všude. První singl Dreamlover se dostal na první příčku. Druhý singl Hero se stal hymnou jejích fanoušků po celém světě. Singl se též dostal na první příčku. Třetí singl Without You, předělávka skupiny Badfingers, jí otevřela bránu do světa. V USA se dostal na #3, kdežto v Evropě byl jedničkou. Poslední singl Anytime You Need a Friend se dostal na #12. Album je považováno za jedno z komerčně nejúspěšnějších alb natočených v 90. letech. Téhož roku vyráží Mariah na své první světové turné Music Box Tour.

Následuje vánoční album vydané na podzim roku 1994 Merry Christmas, které doprovází legendární hit All I Want for Christmas Is You a stalo vůbec nejprodávanějším vánočním albem všech dob. All I Want for Christmas Is You je každoročně v období Vánoc nejstahovanější vyzváněním pro mobilní telefony.

V roce 1995 vydává Sony music další řadové album nazvané Daydream. V pilotním singlu Fantasy jsou již daleko více patrné sklony k RnB a hip-hopu a tento singl debutoval na první příčce. Videoklip režírovala vůbec poprvé sama zpěvačka. Na albu spolupracuje vůbec poprvé s Jermainem Dupri, který později nechybí na žádném jejím albu. Singl One Sweet Day nazpívaný s boy band kapelou Boyz II Men se okamžitě stal dalším velkým hitem i v Evropě. Singl též debutoval na první příčce kde vydržel 16 týdnů. Takto dlouho na prvním místě měla singl pouze ona sama. V remixové verzi hitu Fantasy spolupracuje s raperem ODB. Třetí singl Always Be My Baby, ve kterém spolupracuje právě s Jermainem Dupri se také dostal na první místo. V roce 1996 se vydává na světové turné Daydream Tour. Koncerty byly zaznamenány na DVD, např. Live at Madison Square Garden nebo Live in Japan (Tokio). Prodejnost alba dosáhla prodejnosti Music Boxu. Daydream bylo prodáno 25 milionů kusů. Její úspěch se odrazil na osobním životě. Mariah si musí vždy velmi těžce prosadit svůj vlastní styl, což se jí podařilo jen málokdy, vzhledem k velmi silné a strategicky plánované masivní produkci jejích alb společností Sony, s cílem přivést co nejvíce posluchačů. Mariah se stávala loutkou.

Změna stylu a osamostatnění

V roce 1996 odešla od Mottoly, který ji údajně fyzicky napadal. Mariah se nechala slyšet: "Když jsem se v roce 1993 vdávala za dnes už bývalého manžela Tommyho, vážně jsem si myslela, že je to navěky. Někdo mi tehdy měl dát pěstí, abych se probrala!" V roce 1997 se rozvedli.

Ponořila se se do nahravání nového alba Butterfly, které vyšlo v roce 1997. Na albu se projevil vliv hip-hopu a rhythm and blues. Prvním singlem se stal Honey. Song okamžitě vyletěl na první místo. Vůbec poprvé je ve videoklupu Mariah Carey velmi spoře oděná, na což u ní posluchači ani kritici nebyli zvyklí. Druhý singl Buterffly se dostal na #16. Mariah k tomuto singlu natočila také jeden ze svých nejemotivějších videoklipů, kde pobíhá po louce jen v lehkých šatech a jezdí na koních. Třetí singl My All se dostal na první příčku. Album se drželo několik týdnů v těch nejlepších umístnění po celém světě, a prodalo se ho kolem 17 milionů kusů.

V roce 1998 vydala album #1's, s třinácti jedničkami z hitparády a čtyřmi novýmy skladbami. Album se stalo velmi oblíbeným a po celém světě se ho prodalo 15 milionů kusů.

V roce 1999 vychází poslední album Mariah u Sony Music. Album s názevem Rainbow. V zaří byl vydán první singl Heartbreaker. Song se okamžitě stal hitem číslo jedna. Videoklip k této písni se stal pátým nejdražším videem v hudební historii. Album Rainbow bylo hodně ovlivňeno RnB. Album se v USA dostalo na druhé místo. Celosvětově se ho prodalo 12 milionů kusů. Po odvážnějším singlu Heartbreaker vychází druhý singl Thank God I Found You, ten se stal patnáctým hitem číslo jedna. Třetí singl Can't Take That Away (Mariah's Theme) se dostal na #28 a je hymnou fanoušků.

Psychické zhroucení a film Glitter

V roce 2001 podepsala jednu z nejlukrativnějších smluv v celém hudebním průmyslu. Po odchodu ze Sony Music jí Virgin nabídla kontrakt na několik desítek miliónů. Po dvouleté pauze od vydání alba Rainbow, které se ještě více přiblížilo hip-hopu a obsahuje píseň Can't Take That Away, která se stala hymnou fanoušků.

Pustila se do natáčení filmu Glitter, který je mylně označován jako autobiografický. Film byl v České republice uváděn pod názvem Stát se hvězdou. K němu mělo být vydáno stejnojmenné album - soundtrack k filmu ve stylu 80. let. Bohužel vydání alba 11. září 2001 bylo ovlivněno teroristickými útoky, což zapříčinilo nulovou návštěvnost a kritici Mariah označili hned po Madonně za nejhorší herečku.

Na propagaci alba Glitter vydávala mnoho energie, spala dokonce jen tři hodiny denně a k tomu se jí rozpadl vztah. O soukromých problémech Mariah psal zejména bulvární tisk, který se zmiňoval o nepotvrzeném pokusu o sebevraždu a dalších problémech. Ona sama se ocitla v psychiatrické léčebně, o čemž později psaly všechny prestižní časopisy. Prvním singlem byl Loverboy který se dostal na druhé místo. Alba Glitter se celosvětově prodalo 3,5 milionů kusů. Nakladatelství Virgin očekávalo prodejnost Music Boxu dalo jí pohádkové odstupné. Sony Music využila situace a vydala 2CD s vejvětšími hity (Greatest Hits). Úspěch se ale nedostavil, až v roce 2005, kdy výběr hitů vyšel v reedici.

Comeback ve velkém stylu

V roce 2002 vydala pod novým labelem Island Def Jem album Charmbracelet. Toto její nejosobnější album se fanouškům moc líbilo, bohužel kritikům se změna stylu nelíbila. Ona sama toto album hodně propagovala a vydala se i na celosvětové turné Charmbarcelet World Tour. První singl byl Trough The Rain který se dostal na #81.

Opravdový comeback se konal až v roce 2005, kdy vyšlo dlouho očekávané album The Emancipation of Mimi. Hned první singl It's Like That zaznamenal úspěch po celém světě. V USA se dostal na #16. Album se hned po uvedení do obchodů dostalo na první místo. Další úspěch zaznamenal druhý singl We Belong Together. Tato skladba se zařadila mezi její nejúspěšnější skladby, hned se v USA vyšplhala na první místo a zůstala tam 14. týdnů! Mezi tím, co se singl We Belong Together držel na první příčce, vychází další singl Shake It Off, který vyšplhal na druhé místo a ona se tak zařadila mezi hrstku umělců, kterým se podařilo mít dva singly v nejlepší trojce. Díky velmi dobré propagaci si album vedlo pořád dobře. Do dnešního dne se ho prodalo okolo 10 milionů kusů a stalo se nejprodávanějším albem roku 2005. Ke konci roku byla vydána reedice obohacená o nové písničky a DVD s klipy. Singl Don't Forget About Us se v USA opět dočkal první příčky. Získala za něj několik nominací a ocenění. Dokonce získala osm nominací na ceny Grammy, nakonec proměnila tři, i když ne v hlavních kategoriích. Symbol této ceny - zlatý gramofonek - si předtím odnesla v roce 1991. Po albu následovalo úspěšné turné The Adventures of Mimi po Severní Americe s pár koncertů v Africe a Japonsku.

V roce 2008 vyšlo nové album E=MC², stylem je následovníkem The Emancipation of Mimi. Prvním singlem je Touch My Body, který se okamžitě dostal na první místo. V historickém žebříčku počtu songů tak na prvním místě porazila Elvise Preslyeho, před ní zůstali Beatles (21 skladeb na prvním místě). Druhý singl Bye Bye se dostal na #19. Třetí singl I'll Be Lovin' U Long Time se dostal na #58. Obdžela také svojí hvězdu na hollywoodském chodníku slávy v Los Angeles.

V dubnu 2008 se prodala za herce Nicka Cannona na Bahamách. V říjnu byla uvedena do Long Island Music Hall of Fame. Na inauguračním plese prezidenta prezidenta Baracka Obamy v lednu 2009 zazpívala Hero.

Album Memoirs of an Imperfect Angel bylo vydáno 25. srpna 2009 a prvním singlem byl Obsessed, který měl premiéru 16. června a 31. července vyšel na CD. Singl se dostal na #7. Druhý singl I Want To Know What Love Is se dostal na #60. Třetí remixový singl Up Out My Face se dostal na #100. Její poslední film Tennessee vyhrál několik festivalových cen a další film Precious měl v květnu premiéru v Cannes, také obdržel velice příznivé kritiky. Ke konci roku vyrazila Mariah na turné Angles Advocate.


Další vánoce s Mariah Carey

Když světoznámý fotograf David La Chapelle v dubnu 2010 prozradil, že fotil obal vánočního alba, začalo se spekulovat o tom, že Mariah točí své v pořadí druhé vánoční album, což Universal oficiálně potvrdil v srpnu. V průběhu léta se objevují další spekulace, tentokrát o tom, že je Mariah těhotná. Oficiálně své těhotenství potvrdila až v říjnu 2010, kdy se objevila v několika TV show - The Ellen DeGeneres Show, nebo Lopez Tonight.

Album Merry Christmas II You vychází v listopadu 2010. Je ekvivalentem multiplatinového alba Merry Christmas z roku 1994, kde naprosto září bezkonkurenční All I Want For Christmas Is You. Mariah navázala na obrovský úspěch a připravuje "upgrade" v podobě nově nazpívané verze All I Want For Christmas Is You (Extra Festive). Pilotním singlem singlem alba je však další veselá uptempo píseň Oh Santa!. Na tomto disku se objevil dlouho očekávaný duet se zpěvaččinou matkou Patricií Carey. Společně si vybraly vkusnou směs dvou oblíbených písní O Come All Ye Faithful (původně latinská duchovní píseň z 18. století Adeste Fideles ) a Hallelujah Chorus. Na album Mariah přizvala své letité spolupracovníky, dokonce i svou někdejší sboristku Melonii Daniels a také producenty jako jsou Jermaine Dupri, Bryan-Michael Cox, John Austin, Marc Shaiman. Na albu je celkem 13 skladeb.

Za svou kariéru získala 10x American Music Awards, 17x World Music Awards, 31x Billboard Music Awards, 5x Grammy Awards, 1x MTV Europe Music Awards a 9x Soul Train Awards

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Mariah Carey (68)

Mariah Carey se potkala na večeři s Britney, výstřih měla mnohem větší

21.09.2017 - Zpěvačka Mariah Carey (48) se na večeři potkala s Britney Spears, souboj dekoltů rozhodně vyhrála .

Mariah Carey se všichni smějí, na fotce si ubrala dvacet kilo

23.08.2017 - Mariah Carey (48) nafotila oficiální snímky, na kterých je prostě k nepoznání.

Mariah Carey koncertuje s Lionelem Richiem, snad ji nebude muset nosit

28.07.2017 - Mariah Carey(48) se chystá na další koncerty, tentokrát s Lionelm Richiem.

Takhle vypadá zpěvačka Mariah Carey doopravdy

13.07.2017 - Mariah Carey (48) vystupovala v Las Vegas a neopomněla se patřičně vyzývavě obléknout.

Mariah Carey zapózovala se žraloky, ale nezapomněla ukázat prsa

04.07.2017 - Mariah Carey (48) oslavila americký svátek 4. července vskutku netradičně, spolu se svými dvojčaty vyrazila mezi žraloky.

Mariah Carey nabídla na pooskarové party ten nejnabušenější výstřih

27.02.2017 - Americká zpěvačka Mariah Carey(47) se účastnila party po předávání Oscarů, na což se vyzbrojila pořádným výstřihem.

Všechny články o Mariah Carey (68) »
TOPlist