Libuše Geprtová

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herečka

Věk: 63 let

Datum narození: 21.12. 1941

Místo narození: Kolín, Protektorát Čechy a Morava

Datum úmrtí: 18.11.2005

Místo úmrtí: Praha Česká republika

Hodnocení Libuše Geprtová

Přitažlivost
89% (25 hlasů) 6216.místo
Talent
90% (22 hlasů) 7013.místo
Inteligence
89% (21 hlasů) 8101.místo
Vtipnost
58% (20 hlasů) 13588.místo

Fotky Libuše Geprtová (16)

Libuše Geprtová nahá ve filmech (1)

Životopis Libuše Geprtová Upravit životopis

Libuše Geprtová (21. prosince 1941 Kolín – 18. listopadu 2005 Praha) byla česká herečka a pozoruhodná osobnost českého filmu, televize, rozhlasu a divadla. Ztvárnila celou řadu divadelních a filmových rolí. Její nejslavnější rolí se stala postava Viktorky v televizní verzi Babičky, kterou režíroval Antonín Moskalyk.

Životopis a herecká kariéra

Libuše Geprtová přišla na svět jako druhé z dvojčat. Vyrůstala v intelektuálně založené a vážené rodině, kterou však poznamenala úmrtí způsobená rakovinou. Tento smutný osud se nevyhnul ani jí samotné. Nějaký čas učila na základní škole, pak se začala cele věnovat herecké kariéře.
Dva roky byla členkou Divadla V. Nezvala v Karlových Varech, kde vynikla zejména jako Manon Lescaut. Další sezonu působila v Těšínském divadle v Českém Těšíně. Jejím prvním filmem bylo špionážní drama Kohout plaší smrt z roku 1961. Poté následovala řada menších rolí, mimo jiné Kateřina v Dámě na kolejích (1966). Několik let pak hrála v brněnské činohře, kde vytvořila řadu nezapomenutelných rolí. Před studiem herectví na DAMU dala přednost praxi.
V roce 1971 dostala velkou nabídku z Barandova. Režisér Antonín Moskalyk, který tam připravoval nové zpracování Babičky od Boženy Němcové, svěřil Libuši Geprtové roli bláznivé Viktorky.
V roce 1971 se jí narodil syn Svatopluk, jehož otcem je Vítězslav Jandák. Její starší sestra byla v té době již těžce nemocná a své chorobě nakonec podlehla. Možná i proto se herečka rozhodla, že zůstane svobodnou matkou.
V roce 1973 přijala angažmá v Divadle Na zábradlí a strávila zde přes 30 plodných let. Řada úspěšných inscenací, v nichž hrála, je spjata se jménem režiséra Evalda Schorma. Po odchodu z divadla pracovala pro Český rozhlas. Uváděla zde svůj pořad rozhovorů se zajímavými hosty nazvaný Co máš v rozhlase rád aneb Splněná přání.
V roce 2004 jí Karel Heřmánek z Divadla Bez zábradlí nabídl roli paní Stoneové v legendárním muzikálu Cikáni jdou do nebe. V této roli hrála až do jara roku 2005.
To již byla velmi těžce nemocná. Nehodlala se však vzdát. V létě 2005 podstoupila operaci hlavy a věřila, že nemoc překoná. Svůj boj se zákeřným onemocněním však prohrála a 18. listopadu 2005 zemřela.

Česká televize věnovala v roce 2007 Libuši Geprtové vzpomínkový dokument Tiché kroky v cyklu Příběhy slavných.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Libuše Geprtová (0)

Všechny články o Libuše Geprtová (0) »
TOPlist