Leonard Cohen

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Zpěvák, Ostatní, Kytarista, Básník

Věk: 88 let

Datum narození: 21.09. 1934

Místo narození: Kanada, Montréal, Québec

Žánry: rock , folk , blues , kanadská , autoři vlastních písní

Hodnocení Leonard Cohen

Přitažlivost
88% (20 hlasů) 6765.místo
Talent
87% (16 hlasů) 9588.místo
Inteligence
86% (15 hlasů) 8879.místo
Vtipnost
78% (13 hlasů) 10915.místo

Fotky Leonard Cohen (136)

Videoklipy Leonard Cohen (167)

Písně Leonard Cohen (523)

Všechny písně Leonard Cohen (523) »

Diskografie Leonard Cohen (51)

Životopis Leonard Cohen Upravit životopis

Leonard Norman Cohen (* 21. září 1934, Montreal, Quebec, Kanada) je kanadský básník, prozaik a známý písničkář, jehož hudební kariéra mnohonásobně překryla jeho práci jako spisovatele. I po vstupu do hudebního průmyslu pokračoval ve tvorbě básní, avšak už pouze zřídka.

Narodil se v židovské rodině v Montrealu v Quebecu. Vyrůstal ve Westmountu na Montrealském ostrově. Jeho otec vlastnil obchod s oblečením. Jako teenager se naučil hrát na kytaru a založil country-folkovou skupinu Buckin Boys.

Hudebně jsou Cohenovy první písně založeny na folkové hudbě (melodie i nástroje). Od začátku 70. let prokazuje jeho hudba vliv různých druhů popmusic a kabaretní hudby. Od 80. let začíná typicky zpívat hlouběji s podporou ženských vokálů v pozadí.

Cohenovy písně jsou často citově vážné a lyricky složité. Vlastní jsou mu metafory a jiné básnické prostředky než obvyklá tvorba písní. Jeho práce často objevuje téma náboženství, izolace, a složitých mezilidských vztahů.

Cohenova hudba se stala velice inspirující pro ostatní písničkáře (singer-songwriter) a byla nahrána více než stovka coververzí jeho písní. Je také velice populární v jeho rodné zemi Kanadě, v Canadian Music Hall of Fame byl oceněn Order of Canada (Řád Kanady) nejvyšším kanadským čestným vyznamenáním.

Životopis

Rozvoj v básníka

V roce 1951 se Cohen zapsal na McGillovu Univerzitu, kde byl prezidentem McGillova debatního kroužku. Jeho první básnická sbírka Porovnejme si své Mythologie (1959) byla vydána, zatímco studoval na vysoké škole. Kořenka země (1961), touto básnickou sbírkou se stal známý mezi básnickými kruhy, hlavně v jeho rodné Kanadě.

Cohen měl tvrdou pracovní morálku v jeho zarytých literárních ambicích. Psal poezii a fikci v 60. letech a preferoval, dokonce jako mladý můž, něco jako samotářský způsob života. Po přestěhování na ostrov Hydra v Řecku, Cohen publikoval básnickou sbírku Květiny pro Hitlera (1964) a romány Oblíbena hra (1963) a Nádherní poražení (1966). Oblíbená hra (The Favourite Game) je autobiografický román o mladém muži hledajícím svou identitu ve psaní. Nádherní poražení (Beautiful Losers) se dají považovat za postmodernu, hlavní charakter popisují kombinací svatého a světského, náboženství a sex je zde vyjádřeno bohatým a lyrickým jazykem. Odráží Cohenovy kořeny v Quebecu, a také něco z jeho židovského pozadí. Zde vyjádřený jeho život se prolíná s podobně nepřirozeným životem irokézské samomučednice ze 17. století. Nádherní poražení šokovali kanadské recenzenty (kteří jej zavrhli pro otevřený sexuální obsah), dnes je zařazován mnoha kritiky mezi nejlepší romány 60. let.

Hudba

V roce 1967 se přestěhoval do USA a pokračoval zde v kariéře folkového zpěváka. Jeho píseň Suzanne se stala hitem pro folkovou zpěvačku Judy Collins, které s ní byla úspěšná na mnoha folkových festivalech. Cohen byl objeven manažerem Columbia Records. (Tím samým, který objevil Boba Dylana, Bruce Springsteena a jiné.) V roce 1967 vydal své první album Songs of Leonard Cohen. Je autorem populárního songu Hallelujah (1984 - Various Positions).

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Leonard Cohen (6)

5 písní, které jste slyšeli snad v každém filmu

30.11.2020 - Filmaři se při tvorbě svých velkofilmů musí soustředit na nepředstavitelnou spoustu věcí zároveň.

Odešel Leonard Cohen, autor hitu Hallelujah...

11.11.2016 - Jeho velehit přezpíval každý druhý. Leonard Cohen sám už ho nezazpívá, zemřel ve věku 82 let.

Leonard Cohen slaví 80, a to návratem ke kouření! Po 30 letech!

23.09.2014 - Kdo by to byl řekl, že tenhle charismatický zpěvák slaví kulatiny, a to rovných 80 let?

Leonard Cohen natočil po sedmi letech novou desku!

20.10.2011 - Legendární zpěvák Leonard Cohen (77) oznámil, že po sedmileté tvůrčí pauze natočil nové album!

Beyoncé dosáhla rekordu: Šest cen Grammy!

01.02.2010 - Zpěvačka uspěla hned v šesti z deseti nominací!

Leonard Cohen omdlel při představení

21.09.2009 - Kandský zpěvák - skladatel Leonard Cohen omdlel během představení ve Valencii.

Všechny články o Leonard Cohen (6) »
TOPlist