Lenka Filipová

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 2 názory

Povolání: Zpěvačka

Věk: 69 let

Datum narození: 14.02. 1954

Místo narození: Československo

Žánry: ženské vokály , folkrock , folk , autoři vlastních písní , pomalá , česko-slovenská

Hodnocení Lenka Filipová

Přitažlivost
88% (48 hlasů) 6768.místo
Talent
90% (46 hlasů) 6950.místo
Inteligence
87% (45 hlasů) 8548.místo
Vtipnost
79% (42 hlasů) 10793.místo

Fotky Lenka Filipová (19)

Videoklipy Lenka Filipová (43)

Písně Lenka Filipová (218)

Všechny písně Lenka Filipová (218) »

Diskografie Lenka Filipová (1)

Pocit 258 ( 10 May 2011)
Celá diskografie Lenka Filipová (1) »

Životopis Lenka Filipová Upravit životopis

Lenka Filipová, (* 14. února 1954 v Praze ) je česká zpěvačka, šansoniérka, kytaristka, hudební skladatelka, a textařka.

Život

Pochází z uměleckého prostředí, její otec (Adolf Filip *8. ledna 1931 v Pardubicích) byl studovaný operní pěvec a pražský divadelní herec, matka pracovala coby učitelka hudební výchovy, při které používala kytaru. Lenka byla již od mládí předurčena stát se kytaristkou. Hru na kytaru pak také vystudovala u Štěpána Urbana a Milana Zelenky na konzervatoři v Praze. Při hře na kytaru si ráda zpívala. Od mládí byla v tomto směru úspěšná, již v šestnácti letech vyjela s Brněnským rozhlasovým souborem lidových nástrojů (BROLN) na své první zahraniční turné do USA a Kanady. Během studií si Lenka přivydělávala jakožto moderátorka i jako zpěvačka. Byla i dobrá šansoniérka, interpretovala zhudebněnou poezii Vítězslava Nezvala, které zhudebnil její kamarád hudení skladatel a kytarový virtuóz Štěpán Rak. Hostovala i se skupinou Spirituál kvintet. V letech 1973-1975 se objevila i na prknech Divadla Semafor ve hrách Miloslava Šimka. Na podzim 1974 hostovala v koncertním programu Karla Gotta. Poté byla asi rok a půl druhou zpěvačkou Orchestru Karla Vágnera (vedle „jedničky“ Hany Zagorové). V té době jí také vyšly její první gramofonové desky. V letech 1979 až 1981 vystupovala se skupinou Flop Karla Zicha, vystupovala v pražském music-hallu Alhambra.

Dále se vzdělávala a zdokonalovala ve hře na kytaru, v roce 1976 absolvovala kurzy v Mezinárodní hudební akademii v Paříži. V Paříži také občas vystupovala ve studentských klubech. Stala se i hostem francouzské noční rozhlasové show na stanici France-Inter. Přátelila se s lidmi z pařížské Olympie, ve Francii natočila i dvě SP desky. Nejznámější písni z té doby je píseň Zamilovaná, která pochází z pera Francise Cabrela. Tato píseň byla posléze úspěšná natolik i v českých zemích, že dala název i jejímu prvnímu gramofonovému albu, které vyšlo pod tímto názvem v roce 1981 u firmy Supraphon. V roce 1984 sestavila vlastní doprovodnou skupinu Domino, v jejím repertoáru začal postupně převažovat střední proud. Nicméně publikum vždy poměrně dobře přijímalo její písně zpívané ve francouzštině, své koncerty také vždy doplňovala a ozváštňovala sólovými kytarovými hudebními vložkami. Velice pečlivě si po léta pěstovala svůj image sympatické, hudbymilovné a inteligentní dívky či kultivované a atraktivní mladé ženy. Nikdy také zcela neopustila svoji původní profesi klasické sólové kytaristky, což nakonec vyústilo v několik LP desek věnovaných pouze klasické kytarové hudbě. Příznivý ohlas měly i její písničky věnované dětskému publiku. To vše ji vyneslo až do první desítky v popularitě českých zpěvaček v anketě Zlatý slavík. Dostalo se jí i celé řady mezinárodních uznání a ocenění. V současné době se také nově věnuje hře na elektrofonickou kytaru a je stále umělecky aktivní.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Lenka Filipová (4)

Lenny Filipová ukázala tetování, kterým naštvala svou mámu!

04.10.2013 - Dcera zpěvačky Lenky Filipové má pěkně našlápnuto ke kariéře úspěšné písničkářky, ale svou matku ráda pozlobí!

Na českou hudební scénu přichází Lenny, dcera známé zpěvačky!

25.06.2013 - Devatenáctiletá zpěvačka Lenny jde s kůží na trh s anglicky zpívaným singlem All My Love!

Lenka Filipová projede v rámci turné krásné kostely v Česku!

25.04.2013 - Zpěvačka odstartovala 10. dubna 2013 speciální turné po těch nejhezčích církevních stavbách!

Josef Vojtek a Lenka Filipová si nasadili masky, aby pomohli v boji proti rakovině!

05.12.2012 - Pěvecké hvězdy podpořily další charitativní záležitost a nestálo je to ani korunu!

Všechny články o Lenka Filipová (4) »
TOPlist