Lee Marvin

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec

Věk: 63 let

Datum narození: 19.02. 1924

Místo narození: USA, New York

Datum úmrtí: 29.08.1987

Místo úmrtí: USA Arizona Tucson

Hodnocení Lee Marvin

Přitažlivost
100% (1 hlasů) 570.místo
Talent
100% (1 hlasů) 1580.místo
Inteligence
100% (1 hlasů) 1331.místo
Vtipnost
100% (1 hlasů) 1270.místo

Fotky Lee Marvin (102)

Životopis Lee Marvin Upravit životopis

Lee Marvin ( 19. února 1924, New York, USA - 29. srpna 1987 v Tucsonu, Arizona, USA) byl americký filmový herec. Mezi jeho nejznámější role patří postava velitele ve filmu Tucet špinavců nebo role v komediálním westernu Divka ze Západu s Jane Fondovou v hlavní roli, za kterou obdžel cenu Americké filmové akademie Oscar.

Patřil mezi tzv "drsňáky", tedy herce, kteří celý život hráli drsné, tvrdé a sportovně založené chlapy v různých westernových, akčních, kriminálních a válečných filmech. Zpočátku své herecké kariéry hrál spíše menší epizodní role různých padouchů, kriminálníků, řadových vojáků a lidí na okraji společnosti. Postupně se však vypracoval na uznávaného herce, proto také velmi často hrál různé vojenské velitele a generály.

Měl slavné předky, kteří se významně zapsali do amerických dějin. Jeho otec byl potomkem Matthewa Marvina, jenž je považován za jednoho ze zakladatelů amerického města Hartford, jeho matka pocházela z rodiny Augustina Washingtona, což byl bratr prvního prezidenta USA George Washingtona. Studoval na několika amerických školách, žádnou z nich však nedokončil, nakonec vstoupil do Armády spojených států, kde sloužil u 4. divize americké námořní pěchoty jako odstřelovač. Tato jednotka bojovala za 2. světové války v Tichomoří v bitvě o ostrov Saipan. Lee byl v této bitvě raněn, posléze byl vyznamenán purpurovým srdcem a uvolněn z vojenské služby. Tyto válečné zkušenosti jej poznamenaly na celý život.

Poté krátce hrál nejprve v divadle jakožto herec v různých vedlejších a epizorních rolích, v roce 1950 přesídlil do New Yorku. Své zkušenosti a znalosti z válečného období období později velmi dobře uplatnil i v Hollywoodu, kde kromě své herecké práce také často pomáhal jako vojenský poradce při natáčení válečných filmů a westernů.

Faktický filmový debut přišel v roce 1951 ve snímku You're in the Navy Now, kde si zahrál s Gary Cooperem ale i s tehdy ještě zcela neznámým hercem Charlesem Bronsonem. Od poloviny 50. let jeho herecká hvězda postupně stopala vzhůru. Po velkém množství drobných epizodních rolí a roliček se dostavil úspěch v televizním seriálu M Squad, kde si úspěšně zahrál postavu tvrdého chikagského policajta. Na počátku 60. let si zahrál významné role ve třech snímcích s Johnem Waynem a stal se tam definitivně uznávanou hollywoodskou hvězdou.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Lee Marvin (0)

Všechny články o Lee Marvin (0) »
TOPlist