Ladislav Křížek

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším
1 antifanoušek
Napiš názor 1 názor

Povolání: Zpěvák, Kytarista, skladatel

Věk: 57 let

Datum narození: 24.04. 1963

Místo narození: Československo, Louny

Člen skupiny: Vitacit, Damiens, Kreyson, Citron

Žánry: rock , mužské vokály , heavy metal , melodický metal , česko-slovenská

Hodnocení Ladislav Křížek

Přitažlivost
73% (15 hlasů) 10948.místo
Talent
91% (21 hlasů) 6692.místo
Inteligence
71% (18 hlasů) 12274.místo
Vtipnost
59% (16 hlasů) 13399.místo

Fotky Ladislav Křížek (7)

Videoklipy Ladislav Křížek (25)

Písně Ladislav Křížek (50)

Všechny písně Ladislav Křížek (50) »

Životopis Ladislav Křížek Upravit životopis

Ladislav Křížek (* 24. dubna 1963 v Lounech) je český kytarista, zpěvák a skladatel.

Životopis

Začátek pěvecké kariéry

Ladislav Křížek započal svou kariéru v dnes již neznámé skupině B.M.M. Opravdový start kariéry ale začal až v pražské skupině TAM. Ani v této kapele se však nezdržel příliš dlouho. V první měsících roku 1985 totiž kapela TAM dostává nabídku na post předkapely na výročním koncertu skupiny Orient, kterou bez váhání přijímá. Shodou náhod se na tento koncert jdou podívat členové skupiny Vitacit, které v únoru téhož roku opustil zpěvák Dann Horyna. Zpěv Ladislava Křížka se jim natolik zalíbí, že mu okamžitě nabídnou místo zpěváka u nich v kapele. Překvapený Ladislav tuto nabídku přijímá a přestupuje do kapely Vitacit.

Vitacit

V roce 1985 Ladislav Křížek začíná působit v kapele Vitacit. Ještě v tomto roce se Ladislav a ostatní členové kapely seznamují s Milošem "Dodo" Doležalem. Ladislav s Milošem společně napíší spoustu písní. Na podzim roku 1985 nahraje skupina dvě nové skladby. "To se nesmí stát" a "Znám chyby svý". Píseň "To se nesmí stát" je tak úspěšná, že se vyšplhá na druhé místo v žebříčku tehdy velmi oblíbeného rozhlasového pořadu Větrník.

Nečekaná změna

Vitacit plnil všechny sály jak v roce 1985, tak v roce 1986. Když přišel rok 1987, kapela měla našlápnuto a začínali se ozývat hudební agentury s nabídkami na desky. Jenže již v lednu tohoto roku Ladislav Křížek oznamuje odchod z kapely. Poslední koncerty s Vitacitem se nesou v ponuré atmosféře a 15.března 1987 vystupuje Ladislav s Vitacitem naposled. Jeho dalším působištěm se stává ostravská kapela Citron.

Citron

Ostravskou skupinu Citron v únoru roku 1987 postihuje nečekaná a nepříjemná událost. Jejich zpěvák Stanislav Hranický si zlomí nohu a je dlouhodobě nemocen. Z tohoto důvodu Citron urychleně angažuje Ladislava Křížka z pražské skupiny Vitacit. Okamžitě začínají přípravy na již třetí album Citron s názvem "Radegast". Tato deska je nakonec zlatou deskou a pro Ladislava znamená první velký úspěch. V dalším roce získává skupina Citron prvenství v anketě Zlatý slavík. Krátce na to Citron pořádá obrovské turné ve kterém se podívá nejen do všech koutů ČR, ale také do Polska, SSSR a Německa. Kapela se stále častěji objevuje v televizi, vítězí v hitparádách a zažívá velmi úspěšné období. V tomto období také vznikne hit "Kam jen jdou lásky mé", který Ladislav napíše a následně nazpívá společně se zpěvačkou Tanjou jako duet. Počátkem roku 1989 připravuje kapela nové album "Vypusťte psy!" jenže v kapele se začínají objevovat neshody. Z připravovaného alba se stihne natočit jen demo a vydat singly "Uragán" a "Svět patří nám". V srpnu 1989 po neshodách kapelu upouští Ladislav Křížek a následně i Jaroslav Bartoň a společně zakládají novou skupinu Kreyson.

Kreyson

V roce 1989 Ladislav Křížek spolupracuje s Karlem Svobodou a nazpívá titulní píseň ke známému seriálu "Dlouhé míle". V tomtéž roce zakládá vlastní skupinu Kreyson. V roce 1990 vydává Kreyson své první album s názvem "Anděl na útěku". Album vznikne jak v české, tak anglické verzi a to za pomoci producenta Jana Němce. Obrovský úspěch má především píseň "Vzdálená", která boří všechny domácí hitparády. Kreyson uspořádá velké turné, kde Ladislavův široký hlasový rejstřík, kytarové umění Jaroslava Bartoně a také velká show na pódiu sklízí obrovský úspěch a plní všechny sály. V příštím roce vydává Ladislav sólové album s názvem "Zlatej chlapec", které sklízí obrovský úspěch a během 14 dnů se prodá 100 000 ks. Ladislav tak získává již druhou zlatou desku. V následujících letech vydává skupina Kreyson další alba "Křižáci", "Elixír Života" a "Zákon Džungle". Navíc v roce 1993 Ladislav vydává další sólové album s názvem "Klíč k mé duši". V roce 1994 čeká Ladislava další velký úspěch v podobě diamantové desky za 400 000 ks prodaných nosičů. Ve stejném roce končí pětiletá spolupráce s Tommu records vydáním alba "Best of Láďa Křížek", který je průřezem toho nejlepšího. Koncem roku 1994 Ladislav nazpívá duet s královnou české opery Evou Urbanovou, jedná se o rockovou úpravu známého "Fantoma opery". V dalším roce se Ladislav už po páté v řadě umisťuje v první trojce nejoblíbenější zpěváků v anketě TýTý. V témže roce nazpívá s Darinu Rolinc úvodní píseň ke kreslenému seriálu "O Malence". V následujícím roce vydává sváteční album s názvem "Kam hvězdy chodí spát" na kterém spolupracuje s Bambini di Praga. Na tomto album je zařazen i duet Ladislava s Karlem Gottem v písni "Panis Angelicus".

Damiens

Na přelomu roku 1997 - 1998 zakládá se svým bratrem Miroslavem Křížkem skupinu Damiens. Na podzim roku 1998 vydává skupina singl "Lásko měj se". Ve stejném roce nazpívá duet s Kateřinou Brožovou do muzikálu Michala Davida "Kráska a zvíře". V březnu dalšího roku vydává skupina Damiens své debutové album s názvem "Křídla", které je záhy oceněno zlatou deskou. Skladba "Mám tě rád" se vyhoupla na první příčky televizních i rádiových hitparád. V říjnu tohoto roku vydávají Damiens CD "Křídla - Zlatý bonus", které je pokřtěno Karlem Svobodou a Leonou Machálkovou. V anketě Český slavík 99 získává kapela Damiens ocenění "Skokan roku". U příležitosti 60. narozenin Karla Gotta vystupují Damiens se skladbou "Adresát neznámý" na velkém koncertu v pražské sportovní hale. Ladislav také nazpíval známý hit Karla Gotta "Paganini". V roce 1999 nazpíval Ladislav s Leonou Machálkovou duet "Čarovný meč". Koncem roku 2000 je kapela přizvána Karlem Gottem na hostování ke koncertnímu turné "České vánoce 2000". V tomtéž roce vychází druhé album Damiens s názvem "Svět zázraků", které bylo opět zlaté za prodej 25 000 ks nosičů. Na jaře roku 2001 Ladislav natáčí album "Síla návratů" se skupinou Citron, jakožto výběr největších hitů se kterými slavil Ladislav a Citron největší úspěch. Ve stejném roce jsou Damiens pozváni jakožto hosté na vánoční turné Karla Gotta a Ladislav si s Karlem Gottem zazpíval duet "Žít svá léta". V příštím roce vydávají Damiens další desku s názvem "Nechci zůstat sám", která je opět zlatá.

Země pohádek

Do širšího povědomí se hlas Ladislava Křížka dostal i po roce 2005, kdy složil a nazpíval píseň Země pohádek, která jako ústřední hudební motiv doprovází poměrně rozsáhlou reklamní kampaň stejnojmenného internetového obchodu s dětskými filmy.

Znovuzrození Kreysonu

V průběhu roku 2006 Ladislav Křížek společně s kytaristou Radkem Krocem vystupují po celé ČR a hrají staré hity Vitacitu, Citronu a Kreysonu v akustickém provedení. Ve zhruba polovině roku Ladislav začíná obnovovat činnost Kreysonu a vyhlašuje konkurz na posty muzikantů. Konkurzu se zúčastnilo celkem 90 talentovaných hudebíků, z nichž 37 bylo vybráno do užšího kola. Definitivní rozhodnutí padlo 25. ledna 2007 a kapela začala působit v této sestavě:

  • Ladislav Křížek - zpěv
  • Honza "Kirk" Běhounek - kytara
  • Jaroslav Bartoň - kytara
  • Luděk Adámek - baskytara
  • Zdenek Prádlovsý - bicí

V květnu 2007 vychází nové CD z akusticky hraného album "Nejde vrátit čas?", které nese stejný název. Ve stejném roce vychází CD z živého vystoupení v Třinci s názvem "KREYSON Live - Noc plná hvězd". Jako bonus byl na DVD přidán duet se zpěvačkou Doro Pesch. V červenci roku 2009 vydává Kreyson další album s názvem "20 Years of Kreyson". Toto album vzniká ve spolupráci s americkým vydavatelstvím Retroactive Records. V průběhu léta 2011 se očekává vydání nového alba s názvem "Andělé strážní".

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Ladislav Křížek (0)

Všechny články o Ladislav Křížek (0) »
TOPlist