Karel Hašler

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Zpěvák, Režisér, Ostatní, pésničkář, textař

Věk: 62 let

Datum narození: 31.10. 1879

Místo narození: Praha, Ralousko-Uhersko

Datum úmrtí: 22.12.1941

Místo úmrtí: Německo KL Mathausen

Hodnocení Karel Hašler

Přitažlivost
90% (6 hlasů) 4477.místo
Talent
95% (6 hlasů) 4263.místo
Inteligence
95% (6 hlasů) 3771.místo
Vtipnost
93% (6 hlasů) 4140.místo

Fotky Karel Hašler (5)

Písně Karel Hašler (5)

Všechny písně Karel Hašler (5) »

Životopis Karel Hašler Upravit životopis

Karel Hašler (31. října 1879, Zlíchov – 22. prosince 1941, Mauthausen) byl český písničkář, herec, textař, skladatel, spisovatel, scenárista, dramatik a režisér.

Ze života

Byl synem kováře (později se otec stal sklářem), učil se rukavičkářem. Od roku 1897 hrál ve smíchovském divadle Pavla Švandy. Po krátké době odešel (pěšky) hrát do Tábora, brzy se ale vrátil do Prahy. Poté hrál v Národním divadle v Brně a v divadle v Lublani, kde účinkoval v činohře i opeře. V roce 1903 byl přijat do Národního divadla v Praze, kde ztvárnil řadu rolí.

Roku 1908 se oženil se sestrou klavíristy a hudebního skladatele Rudolfa Frimla, jejich syn Zdeněk Miloš Hašler (1909–1972) byl filmový herec a režisér. V roce 1916 byl propuštěn z Národního divadla pro nekázeň. Už před tím se ale začal živit svými písněmi. Během 1. světové války jezdil na turné po českých zemích a vystupoval po Praze. V roce 1919 otevřel vlastní hudební vydavatelství. Vystupoval často ve varieté na Vinohradech.

Za 2. světové války i přes zákaz zpíval vlastenecké písně. Na začátku roku 1941 byl poprvé zatčen gestapem, propuštěn, v srpnu zatčen znovu (podle jiných zdrojů v září, přímo během natáčení filmu Městečko na dlani na udání režiséra Václava Binovce). V prosinci téhož roku zemřel v koncentračním táboře Mauthausen.

Nejznámější písně (výběr)

  • Hoši od Zborova
  • Kampak na nás, bolševíci? (1919)
  • Po starých zámeckých schodech
  • Pětatřicátníci
  • Ta naše písnička česká
  • Čí je Praha? Naše!
  • Já mám holku od Odkolků
  • Strahováček
  • Podskalák

Filmové autobiografie

Již jeho první zvukový film Písničkář (1932), ve kterém ztvárnil českého vlastence v posledním období rakousko-uherského mocnářství, byl částečně jeho autobiografií.

Jeho osudu se plně věnoval až pětidílný televizní seriál Pražský písničkář (1997) s Viktorem Preissem v hlavní roli. Scénář napsal znalec Hašlera Gustav Oplustil, režíroval Ivo Paukert.

V roce 2008 natočili čeští režiséři Marek Jícha a Josef Lustig dokument Písničkář, který nezemřel, jehož spoluautorem i postavou je Hašlerův nejmladší (třetí, nemanželský) syn Thomas, který se narodil pouhých pět týdnů před otcovým umučením v koncentračním táboře. Jak Thomas uvádí ve starším dokumentu ČT Příběhy slavných – Karel Hašler : Písničku si cestou notoval (2003), Karel Hašler se o jeho narození dozvěděl z dopisů jeho matky (v koncentračním táboře byla dovolena korespondence výhradně s osobním obsahem). Thomas Hasler po válce (v 7 letech) odešel se svou matkou německého původu z Československa do Austrálie a později do USA, kde žije dodnes.

Ocenění

Již za jeho života byly podle jeho oblíbených písniček „hašlerek“ pojmenovány tvrdé bylinkovo-mentolové bonbony.

Jmenuje se po něm asteroid (37939) Hašler (1998 HA), objevený Lenkou Kotkovou.

Hašlerovy písničky dosud hraje staropražská kapela Hašlerka.

Při příležitosti 130. výročí jeho narození (31. října 2009) byl na Starých zámeckých schodech odhalen jeho pomník akademického sochaře Stanislava Hanzíka.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Karel Hašler (0)

Všechny články o Karel Hašler (0) »
TOPlist