Jim Jarmusch

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Režisér, scénárista

Věk: 66 let

Datum narození: 22.01. 1953

Místo narození: USA, Ohio, Akron

Výška: 188 cm

Hodnocení Jim Jarmusch

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky Jim Jarmusch (5)

Životopis Jim Jarmusch Upravit životopis

Jim Jarmusch (22. ledna 1953, Akron, USA) je uznávaný americký režisér nezávislých filmů.

Biografie

Narodil se 22. ledna 1953 v Akronu, ve státě Ohio. S filmařinou začal později, ale již v dětství si oblíbil film jako takový. V kinech v Akronu neměli moc širokou nabídku filmů, ale když byl malý, jeho matka jej brávala každou neděli do kina. A jak on sám říká, byly to většinou filmy s gigantickými krabími monstry či s příšerami z tajuplných lagun. Ale dodává, že je vždy hrozně miloval. Vystudoval Cayahoga Falls High School a poté šel rovnou na Nortwestern University. Když opustil Ohio a odjel v sedmnácti do New Yorku, tak zjistil, že ne všechny filmy jsou o gigantických monstrech a příšerách. Zlomový okamžik v jeho životě nastal, když odjel na roční studium do Paříže. Právě tam se zamiloval do filmového stylu francouzské kinematografie a rozhodl se tam zůstat další rok. Přestal chodit na přednášky a celé dny trávil v kinech, kde za celou tu dobu spatřil mnoho filmů z různých zemí světa.

Když se pak vrátil zpět do New Yorku, rozhodl se stát spisovatelem. Proto přešel na Kolumbijskou univerzitu, kde vystudoval literaturu (titul B.A. - Bachelor of Arts - bakalář Svobodných umění). Ale jeho okouzlení francouzským filmem stále přetrvávalo. A tak, když už neměl žádné peníze a rozhodoval se, co dál se životem, rozhodl se absolvovat filmovou školu v New Yorku. On sám nikdy žádný film předtím nenatočil, a tak vzal pár svých věcí, co kdy napsal, a zkusil se dostat mezi skupinu potenciálních spisovatelů (režisérů). Byl přijat a měl to velké štěstí, že při studiu dostal práci jako pedagogický asistent profesora, kterým nebyl nikdo jiný než režisér Nicholas Ray (Rebel without a Cause). Později se z nich stali kamarádi a Ray mu poté pomáhal s jeho prvním filmem. Jak on sám uvedl v jednom rozhovoru, že to byl snad jen jeho rozmar, že šel studovat a vydržel tam celé dva roky. On vlastně ani nedostal titul, když školu dokončil, dostal jej, až se stal známým a populárním. Důvod, proč ho nedostal, byl ten, že v posledním roce studia dostal stipendium, což nebyl zrovna nejlepší nápad, protože on všechny peníze utratil. I když o tom, jestli to byl dobrý nebo špatný nápad, bychom mohli diskutovat, protože za stipendium, které bylo asi 12 000 dolarů, natočil v roce 1980 svůj první film Permanent Vacation (Trvalá dovolená). O dva roky později následoval krátkometrážní film The New World (Nový svět). Jeho druhý celovečerní film spatřil světlo světa v roce 1984, Stranger Than Paradise (Podivnější než ráj). Kamera D’OR pro nejlepší režii (na festivalu v Cannes). Je zajímavé, že na tento film měl třetinový rozpočet ve srovnání s Permanent Vacation. Proto natočil jen část filmu a pak musel čekat na zázrak. Ten přišel, když uvedl svůj film jako krátkometrážní záběry na filmovém festivalu v Rotterdamu. Tam se zalíbil několika německým producentům (hlavně tedy Wimu Wendersovi), a tak dostal finanční dotaci a mohl film dokončit celý.

Již za svoje první dva filmy byl hodně chválen u kritiky. K definitivnímu upevnění jeho reputace došlo v roce 1986 po natočení jeho třetího celovečerního snímku Down By Law (Mimo zákon). A pak jeho následné dva filmy Mystery Train (Tajuplný Vlak, 1989) Nejlepší umělecký příspěvek (v Cannes) a Night on Earth (Noc na zemi, 1991), které už jen upevnily jeho neotřesitelnou pozici ve světě nezávislého filmu.

V roce 1995 natočil jeden ze svých nejúspěšnějších filmů, možná i díky hlavní roli, kterou ztvárnil Johnny Depp, Dead Man (Mrtvý muž). Hudbu k tomuto filmu vytvořil neopakovatelným způsobem frontman skupina Crazy Horse Neil Young. Ten jej poté poprosil, aby natočil videoklip jeho skupině, to se mu zalíbilo, takže nakonec v roce 1997 vznikl stominutový muzikálově-dokumentární film o této skupině nazvaný Rok koně (Crazy Horse).

V roce 1999 jeho fascinace asijským filmem a kulturou vyústila v další film Ghost Dog - The Way of Samurai (Ghost Dog - Cesta samuraje) s Forestem Whitakerem v hlavní roli. Poté v roce 2002 následovala spolupráce s několika světovými autory nezávislého filmu a vznik povídkového filmu Ten Minutes Older: The Trumpet (Dalších deset minut: The Trumpet).

V roce 2003 po několika letech zkompletoval a dokončil další film, složený z několika povídek, Coffee and Cigarettes (Kafe a cigára), za jehož závěrečnou třetí část získal Zlatou palmu za krátký film (v Cannes). Jeho zatím poslední film jsou Broken Flowers (Zlomené květiny) z roku 2005 s Billem Murrayem v hlavní roli, za který získal mimo jiné Hlavní cenu poroty v Cannes a Českého lva v kategorii nejlepší zahraniční film. V kinematografii a zejména v nezávislém filmu světově uznávanou osobností.

Knihy

V roce 2009 vyšla u příbramského nakladatelství Camera obscura kniha rozhovorů s Jimem Jarmuschem Rozhovory 1980-2000. V roce 2010 vydalo nakl. Casablanca překlad studie o Jarmuschově stěžejním filmu Mrtvý muž od amerického filmového publicisty Jonathana Rosenbauma, který s tvůrcem vedl několik rozhovorů.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Jim Jarmusch (3)

TOP 5 typů zombie, na které můžete narazit ve filmech

10.07.2019 - Nemrtví, oživlé mrvoly či zombie.

5 filmů, jejichž příprava trvala roky

27.08.2018 - To, že natáčení hollywoodských filmů rozhodně není snadnou záležitostí tuší asi každý.

Režisér Jim Jarmusch chystá protiváhu ságy Twilight!

02.02.2012 - Král nezávislého amerického filmu hodlá natočit upírskou romanci kříženou s hororovým dramatem!

Všechny články o Jim Jarmusch (3) »
TOPlist