Jim Craig

profil
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Ostatní

Hodnocení Jim Craig

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky Jim Craig (0)

Životopis Jim Craig Upravit životopis

James Downey Craig (* 31. května 1957 v North Eastonu, Massachusetts, USA) je bývalý americký hokejový brankář, který chytal v klubech NHL Atlanta Flames, Boston Bruins a Minnesota North Stars. Je členem Síně slávy mezinárodní hokejové federace.

Reprezentace

Poprvé se postavil mezi tyče branky americké reprezentace při mistrovství světa 1979 v SSSR, kde skončil americký výběr sedmý - tedy předposlední. Trenér amerického výběru Herb Brooks v následující sezoně zařadil Craiga do mužstva, které se chystalo po celý úvod ročníku na olympijský turnaj v Lake Placid. V přípravě na něj Craig odchytal 55 zápasů. Na samotném turnaji se podařilo týmu, který byl poskládán z hráčů z univerzit, vybojovat šokující zlaté medaile po vítězství nad silným výběrem Sovětského Svazu. Dodnes je tento výsledek považován za jeden z nejpřekvapivějších v dějinách hokeje a Craig patřil v mužstvu mezi nejvýznamnější osobnosti.

O Kanadský pohár 1981 jej připravilo zranění. V sezoně 1982/83 nastupoval za výběr USA, který byl složen z univerzitních hráčů a hráčů bez smlouvy v profesionálním klubu, za ten odchytal 23 utkání. Toto mužstvo bylo složeno, protože v březnu absolvovalo v Japonsku šampionát B-skupiny mistrovství světa po sestupu z elitní společnosti o rok dříve(vzhledem k termínu turnaje na něm nemohli hrát hráči NHL, která probíhala souběžně). Tento turnaj Američané vyhráli a vybojovali si účast na MS v příštím roce. Craig byl navíc zařazen do All star výběru.

Statistika na velkých mezinárodních turnajích

Klubová kariéra

Craig chytal do roku 1979 za mužstva ve středoškolských či univerzitních soutěžích, poslední tři sezony strávil v celku Boston University Terriers. V závěru olympijské sezony 1979/80 se ve čtyřech utkáních objevil v dresu klubu NHL Atlanta Flames, který jej dva roky předtím draftoval. V ročníku 1980/81 odchytal 23 utkání za Boston Bruins. Další sezonu nastoupil pouze 13x v American Hockey League za Erie Blades a ročník 1982/83 chytal za americkou reprezentaci (viz výše). Poslední pokus dostat se do NHL absolvoval gólman v sezoně 1983/84, ovšem jeho působení v Minnesota North Stars mělo trvání pouhých tří utkání. Spíše trávil čas na farmě Salt Lake Golden Eagles v CHL. V létě 1984 se rozhodl pro konec kariéry.

Ve své kariéře tedy nastoupil pouze ve třiceti utkáních v nejprestižnější soutěži, ve kterých si připsal bilanci 11 vítězství - 7 remíz - 10 porážek. Během 1588 minut inkasoval rovnou stovku gólů, což činí průměr 3,78 obdržených branek na utkání.

Zajímavost

O olympijském triumfu v Lake Placid 1980 byl v roce 2004 natočen film, ve kterém Craiga hrál Eddie Cahill, který byl některých scénach nahrazován bývalým brankářem Billem Ranfordem, kvůli větší věrohodnosti brankářských zákroků.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Jim Craig (0)

Všechny články o Jim Craig (0) »
TOPlist