Jean Renoir

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Režisér

Věk: 84 let

Datum narození: 15.09. 1894

Datum úmrtí: 12.02.1979

Hodnocení Jean Renoir

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky Jean Renoir (2)

Životopis Jean Renoir Upravit životopis

Jean Renoir (15. září 1894 – 12. února 1979) byl francouzský a později americký režisér, scénárista, producent, herec a spisovatel. Jako filmový režisér a herec natočil více než čtyřicet filmů od dob němé éry až po konec 60. let. Jako spisovatel napsal biografii svého otce v knize Renoir, My Father (1962).

Biografie

Narodil se jako syn malíře Augusta Renoira. Prožil šťastné dětství v Paříži a na venkově, v Essoyes v Burgundsku, kde vyrůstala jeho matka. Později zakoupili Renoirovi statek Les Colettes v Cagnes-sur-Mer u Středozemního moře, jehož starý olivový háj se objevuje na Augustových obrazech a v Jeanových filmech. Pracovat začal jako keramik. "Keramik si představuje vázu, vytvoří ji, glazuje a vypálí. Po několika hodinách vyjme z pece něco, co vypadá zcela jinak než jeho původní představa... jako film."

Filmová kariéra

Své první filmy financoval mladý Renoir z prodeje několika obrazů svého otce. Hlavní roli v jeho avantgardistických němých filmech hraje Andrée Heuschlingová, poslední modelka jeho otce. Hrála hlavní role v raných Renoirových produkcích pod jménem Catherine Hesslingová a on se s ní v roce 1919 oženil. Jeho první zvukový film On purge bébé (1931) znamenal velký komerční úspěch. Realistické uplatnění zvuku se stal jedním z charakteristických znaků jeho díla. Jeho filmy Velká iluze (1937) a Pravidla hry (1939), dnes v dějinách filmu označované za klasické, byly při svém uvedení silně kritizovány. V roce 1940 emigroval do USA, kde získal smlouvu u 20th Century Fox. Podařilo se mu asimilovat se v americkém filmovém průmyslu. Jeho filmy byly relativně úspěšné. Nejvyšší boss firmy Fox, Darryl F. Zanuck: "Renoir má velký talent, ale není jedním z nás." Po druhé světové válce pracoval opět v Evropě a natočil v Indii film Řeka (1950). André Bazin a kritikové kolem časopisu Cahiers du Cinéma byli první, kdo poukazovali na velkou modernost díla Renoira, který filmem Toni (1935) předjímal neorealismus a v roce 1959 snímkem Snídaně v trávě vytvořil film Nové vlny. Do Francie se již nevrátil a žil v Hollywoodu. Televizní produkce Malé divadlo Jeana Renoira (1969) byla jeho posledním filmem. V roce 1975 byl za celoživotní dílo oceněn Oscarem. Jean Renoir umřel 12. února 1979 v Hollywoodu.

Zajímavosti

Hvězdy

K jeho oblíbeným hercům patřili Michel Simon a Jean Gabin. Simon, narozen r. 1895 v Ženevě, vystupoval v roce 1929 ve vojenském mundúru ve filmu Ulejvák Jeana Renoira. Jeho role v Renoirových filmech sahají od malého úředníčka, který se nechá svést ve snímku Fena (1931), až po anarchistického tuláka v Boudu z vody vytažený, který odmítá jakékoli začlenění do měšťácké společnosti. Jean Gabin, ročník 1904, hrál u Renoira silné typy, kteří, pokud je to nezbytné, jdou za svou představou i proti zdi, i když vědí, že se přitom zraní. Simon i Gabin jsou svým sklonem k přehrávání absolutními renoirovskými hvězdami. Renoir: "Neexituje žádné přehrávání. Herec hraje buď dobře, nebo špatně."

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Jean Renoir (0)

Všechny články o Jean Renoir (0) »
TOPlist