Jaromír Nohavica

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 8 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Napiš názor 2 názory

Povolání: Zpěvák, písničkář, skladatel, textař, překladatel, Kytarista

Věk: 70 let

Datum narození: 7.06. 1953

Místo narození: Československo, Ostrava

Žánry: alternativní , vtipná , folkrock , folk , autoři vlastních písní , česko-slovenská

Hodnocení Jaromír Nohavica

Přitažlivost
74% (72 hlasů) 11124.místo
Talent
85% (91 hlasů) 10508.místo
Inteligence
84% (84 hlasů) 9645.místo
Vtipnost
85% (85 hlasů) 8942.místo

Fotky Jaromír Nohavica (36)

Videoklipy Jaromír Nohavica (77)

Písně Jaromír Nohavica (91)

Všechny písně Jaromír Nohavica (91) »

Diskografie Jaromír Nohavica (7)

Moje smutne srdce ( 5 Jun 2000)
Celá diskografie Jaromír Nohavica (7) »

Životopis Jaromír Nohavica Upravit životopis

Jaromír Nohavica (* 7. června 1953 Ostrava) je významný český folkový písničkář, textař, libretista, osobitý zpěvák, skladatel a kytarista. Hraje také na heligonku.

Život

Jaromír Nohavica pochází z Ostravy. První píseň napsal již v osmi letech. Na kytaru hraje od svých třinácti let, přičemž původně jeho otec chtěl, aby hrál na housle, k těm ale nepřilnul. Sám se však navíc naučil hrát na několik hudebních nástrojů. V letech 1978–1981 dálkově studoval na SŠ knihovnické v Brně. Začal také studovat na Vysoké škole báňské, ale studia přerušil, vystřídal několik zaměstnání, načež raději zůstal volným textařem. V tomto oboru se proslavil textem Lásko, voníš deštěm pro Marii Rottrovou (She’s Gone od Black Sabbath), ale psal také například pro Věru Špinarovou ad. Později začal samostatně vystupovat, v posledních letech i s kapelou. Spolupracoval s méně významnými regionálními kapelami, ale také například se skupinou Čechomor. Jako herec ztvárnil roku 2002 hlavní roli „Jarka Nohavici“ ve filmu Petra Zelenky Rok ďábla. Za hudbu k tomuto filmu dostal spolu s Čechomorem a Karlem Holasem Českého lva za nejlepší hudbu.

Postupně se stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků a v roce 2004 získal i některá ocenění. Časopis Rock & pop vyhodnotil jako nejlepší české album od roku 1989 Nohavicovo Divné století. Akademie populární hudby zařadila při vyhlašování výsledků ceny Anděl 2003 Nohavicu do Síně slávy a byl nominován ve dvou dalších kategoriích. V cenách Anděl 2009 vyhrál v kategorii nejprodávanější album a v Anděl 2010 se stal zpěvákem dvacetiletí.

Bydlí v Ostravě, předtím žil v Českém Těšíně. Má ženu Martinu a dvě děti – syna Jakuba a dceru Lenku. V roce 1997 získal titul mistra republiky ve stolní hře scrabble. Jeho literárním oblíbencem je Bohumil Hrabal. V únoru 2008 bylo vydáno album Ikarus, které bylo nahráno na osmi koncertech v Ostravě v lednu 2008.

Kauza spolupráce s StB

Po odtajnění spolupracovníků StB se zjistilo, že je v těchto registrech od roku 1986 veden pod krycím jménem „Mirek“, k vynucené spolupráci se Nohavica později přiznal, později na svém webu reagoval na zprávu a prohlásil, že nikoho neudal a že StB všechna jména znala. Nalezená část souvisejícího spisu naznačuje, že Nohavica poskytoval i informace, které byly sice poměrně banální, ale podrobné a StB je všechny znát nemusela; Nohavica přesnost zápisu zpochybňuje. V listopadu 2007 média téma Nohavicovy spolupráce s StB znovu otevřela v souvislosti s novou písní Jaroslava Hutky Udavač z Těšína, ve které a v komentářích k níž Hutka odsuzuje Nohavicovu spolupráci a konkrétně donášení na Karla Kryla po jejich setkání v srpnu 1989 ve Vídni a to, že se Nohavica se svou minulostí nedostatečně veřejně vyrovnal. Nohavica však s novináři hovoří jen výjimečně, po „udavačské“ aféře dokonce vzkázal, že s tiskem komunikovat už nikdy nebude.

Spolupráce s fanoušky po internetu

Jaromír Nohavica využívá internet jako hlavní komunikační médium pro kontakt se svými fanoušky. Na svém webu zveřejnil volně ke stažení MP3 album Pražská pálená a stejně tak i na sklonku roku 2006 mini CD Od Jarka pod stromeček. Pravidelně na svém webu zveřejňoval každé pondělí jednu píseň popsanou dobovými audio a video ukázkami, fotografiemi a zejména komentářem mapujícím na pozadí dobových souvislostí celou svou tvorbu. Časem se však tato činnost stala pouze příležitostnou. Dlouhodobý a jedinečný projekt nese název Archiv pod lupou. V roce 2010 vydal a přes internet distribuoval DVD z benefičního adventního koncertu, použil protokol torrent.

Dílo

Nohavica zpívá především vlastní písně, také však překlady písní ruských autorů Vladimira Vysockého nebo Bulata Okudžavy - sám se mnohokrát zmínil o svém tíhnutí k ruským inspiracím. Zhudebnil a nazpíval některé básně ze Slezských písní Petra Bezruče. Jeho písně jsou do značné míry oblíbené díky tomu, že zpívá o obyčejném životě a o člověku, jsou lyricko-epické, často však i ironizující. Nohavica rád používá nářečí z Ostravska a okolí Těšína.

Vedle písničkářské tvorby překládá Mozartovy opery do češtiny. V roce 2006 obdržel za český překlad opery Cosi fan tutte Cenu Sazky a Divadelních novin. V roce 2007 přeložil operu Don Giovanni.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Jaromír Nohavica (9)

V Praze nasněžily závratné tři centimetry a Facebook pobavila sněhová kalamita!

18.02.2016 - V Praze sněžilo a je z toho událost celostátního významu. Všechny velmi pobavila fotografie autobusu, kterému museli do kopce pomáhat srdnatí cestující.

Nohavica naštval naše slovenské bratry! Strefoval se do jejich hokeje a fandění!

24.03.2015 - Hokej mají na Slovensku rádi, stejně jako u nás. Takže pokud se do jejich hokeje začnete strefovat, můžete čekat, že odezva nebude dobrá!

Isabel: Upírský horor z ostravského prostředí!

09.05.2013 - Nízkorozpočtový snímek přezdívaný "ostravské Stmívání" odhaluje skrytá tajemství ocelové metropole!

Jaromír Nohavica a Ruda z Ostravy si zahráli v upírském filmu z Ostravy!

29.04.2013 - Dva populární písničkáři se rozhodli podpořit snímek z ryze ostravského prostředí, kterému se přezdívá "ostravské Stmívání"!

Anděl 2012: Kapela Kryštof má dvě ceny, do Síně slávy vešel Pavel Bobek!

17.03.2013 - V Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti byly včera vyhlášeny ceny Akademie populární hudby!

Jaromír Nohavica dokončil další mp3 album ke stažení!

02.01.2012 - Známý písničkář vypustil do světa již třetí pokračování tzv. Virtuálek!

Všechny články o Jaromír Nohavica (9) »
TOPlist