Jan Apolenář

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 1 názor

Povolání: Herec

Věk: 58 let

Datum narození: 31.08. 1965

Místo narození: Československo

Hodnocení Jan Apolenář

Přitažlivost
80% (7 hlasů) 9261.místo
Talent
80% (7 hlasů) 11437.místo
Inteligence
78% (6 hlasů) 11379.místo
Vtipnost
80% (7 hlasů) 9870.místo

Fotky Jan Apolenář (47)

Životopis Jan Apolenář Upravit životopis

Jan Apolenář (* 31. srpen 1965, Československo) je český divadelní a filmový herec.

Herecké začátky

K herectví se dostal díky dramatickém kroužku pod vedením paní učitelky Henrietty Ctiborové (dříve Kohoutové). Od dětství navštěvoval také pěvecký sbor. Již jedenácti letech vyhrál konkurz na dětskou roli ve filmu Kufr plný nadějí. Absolvoval střední elektroprůmyslovou školu (obor silnoproud). Na JAMU byl přijat do katedry syntetických žánrů (předchůdce dnešního ateliéru muzikálového herectví).

Studia a role

Po absolutoriu na JAMU dostával pracovní nabídky například z Ypsilonky nebo Hudebního divadla Karlín, nicméně zůstal v Brně a nastoupil do stálého angažmá v loutkovém divadle Radost. Také hostoval v Divadle na Provázku, v Redutě či v Divadle bratří Mrštíků (pozdější Městské divadlo Brno), kde se v roce 1991 stal stálým členem hereckého souboru.

Přelomovou rolí se stal Puk v původním autorském muzikálu Stanislava Moši a Zdenka Merty Sny svatojánských nocí. Zazářil natolik, že byl za tuto roli nominován na historicky první cenu Thálie za rok 1993 v tehdejší kategorii opera, opereta, muzikál. Následovaly další významné a úspěšné role v činohře i muzikálech.

V roce 1995 dostal nabídku na roli v pražské produkci muzikálu Dracula a odešel na volnou nohu. Nakonec v Praze zůstal téměř devět let. Neustále však v MdB hostoval. Členem souboru Městského divadla Brno se stal opět 1. dubna 2003. Během svých pražských let zvládl nastudovat významné role v muzikálech Dracula, Krysař, Johanka z Arku, Kleopatra…

V současné době členem souboru Městského divadla Brno, má na kontě celkem sedm nominací na cenu Thálie, mimo Městské divadlo Brno hostuje ještě v G-Studiu, divadle Slawjena či GENUS, spolupracuje s Českou televizí (např. na seriálu Četnické humoresky). Po delší době přijal nabídku na hostování v Praze v muzikálu Daniela Landy Touha, kde ztvárňuje roli Franty.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Jan Apolenář (0)

Všechny články o Jan Apolenář (0) »
TOPlist