James Horner

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Ostatní, hudební skladatel

Věk: 68 let

Datum narození: 14.08. 1953

Místo narození: Los Angeles, USA, Kalifornie

Žánry: emo , instruentální , jednoduchá na poslech , soundtrack , skladatel

Hodnocení James Horner

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky James Horner (33)

Videoklipy James Horner (286)

Písně James Horner (1149)

Všechny písně James Horner (1149) »

Diskografie James Horner (81)

Aliens (Released: 1 May 2001)
Celá diskografie James Horner (81) »

Životopis James Horner Upravit životopis

James Roy Horner (* 14. srpna 1953 Los Angeles, Kalifornie) je americký hudební skladatel, autor filmové hudby. Pro jeho díla jsou typické prvky elektronické hudby, chorály a hojně využívá také prvky z keltské tradiční hudby.

Svůj talent uplatnil v mnoha hollywoodských trhácích jako byly např. Titanic (dodnes nejprodávanější filmový soundtrack), Apollo 13, Statečné srdce, Star Trek II a III a nejnověji Avatar. Proměnil dvě z celkem jedenácti nominací na Oscara a taktéž byl oceněn Zlatým glóbem a cenou Grammy.

Dětství a studium

Narodil v Los Angeles v Kalifornii. Jeho otec byl rakouský imigrant, občasný režisér a producent Harry Horner. V pěti letech začal hrát na klavír. Rané dětství prožil v Londýně, kde navštěvoval Royal College of Music (Královskou hudební akademii) a studoval u hudebního skladatele György Ligetiho. Na univerzitě v Jižní Karolíně získal titul bakaláře hudby a na Kalifornské univerzitě v Los Angeles obdržel doktorát (jeho učitelem tam byl, mimo jiné, japonsko-americký skladatel Paul Chihara).

Kariéra

Silně ovlivněn Jerrym Goldsmithem (např. Rambo, Mumie, Šerifové) a Johnem Williamsem (Star Wars, Indiana Jones) složil svou první hudbu k filmu The Lady in Red v r. 1979. Stejně jako jeho vrstevníci a kolegové začínal zprvu na béčkových akčních filmech, až v roce 1982 dostal šanci složit hudbu ke snímku Star Trek II: Khanův hněv. Tímto filmem se stal mainstreamovým filmovým skladatelem a svoje postavení upevnil hudbou pro filmy jako např. Planeta Krull, Star Trek III: Pátrání po Spockovi, Komando, Vetřelci (první nominace na Oscara) a Willow.

Na počátku devadesátých let složil znělku k 75. výročí Universalu (znělka byla premiérou k filmu Návrat do budoucnosti III. a zůstala v několika podobách až do roku 1997), v roce 1995 složil Statečné srdce a Apollo 13 (oba byly nominovány na Oscara), ale zásadní zlom přišel v roce 1997, kdy obdržel nabídku na složení hudby k filmu Titanic. Album se stalo dodnes nejprodávanějším soundtrackem všech dob (prodáno přes 27 milionu kopií celosvětově) a na sedmdesátém udělování cen Oscar proměnil obě nominace – za nejlepší hudbu a za nejlepší píseň. Tou byla My Heart Will Go On napsána společně s Willem Jenningsem. Současně obdržel tři ceny Grammy a dva Zlaté glóby za píseň i za soundtrack.

Od Titanicu pokračoval v komponování pro hollywoodské filmy jako např. Dokonalá bouře, Čistá duše či Zorro: Tajemná tvář. Současně s tím skládal i menší díla jako např. Iris či Bobby Jones.

Složil znělku i pro Evening News na televizi CBS. Spolupráce s touto americkou televizí vydržela dodnes – prakticky veškeré znělky této televize pochází od něj.

V současné době se opět spojil s Jamesem Cameronem a složil hudbu k jeho poslednímu filmu Avatar (2009).

Zdroj: Wikipedia.org

Články o James Horner (0)

Všechny články o James Horner (0) »
TOPlist