James Earl Jones

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec

Věk: 92 let

Datum narození: 17.01. 1931

Místo narození: USA, Mississippi, Arkabutla

Výška: 187 cm

Hodnocení James Earl Jones

Přitažlivost
63% (3 hlasů) 13323.místo
Talent
100% (2 hlasů) 695.místo
Inteligence
100% (2 hlasů) 524.místo
Vtipnost
100% (2 hlasů) 528.místo

Fotky James Earl Jones (39)

James Earl Jones nahá ve filmech (1)

Životopis James Earl Jones Upravit životopis

James Earl Jones, rodným jménem Todd Jones (* 17. ledna 1931, Arkabutla, Mississippi, USA) je americký herec a moderátor, syn herce a někdejšího šampióna v boxu Roberta Earla Jonese, dvojnásobný držitel prestižní divadelní ceny Tony i televizní ceny Grammy.

Pochází z herecké rodiny, jeho otec Robert Earl Jones byl herec a boxer, matka Ruth Connolly byla učitelka.

Své dětství prožil na venkovské farmě v Michiganu u svých prarodičů. Po maturitě na střední škole chtěl studovat medicínu, nicméně v roce 1953 absolvoval studium dramatického umění na Michigananské univerzitě v Ann Arboru, kterou ukončil doktorátem. Během studií se stal rezervním důstojníkem Americké armády, posléze pak v Americké armádě sloužil jako důstojník v průběhu Korejské války.

Zpočátku hrál především v divadlech jak v Michiganu tak i v New Yorku na Broadwayi. Jeho největší úspěch se dostavil v roce 1966 poté, co ztvárnil postavu boxera ve hře Velká naděje bílých, za kterou posléze obdžel i významnou americkou divadelní cenu Tony. Tuto postavu pak hrál i ve stejnojmenném filmu a byl za ni v roce 1970 nominován i na Oscara. V roce 1986 obdržel další cenu Tony za své účinkování v divadelní hře Fences.

Má velmi charakteristický, zvučný a jasný hlas v basové poloze, který se dobře uplatňuje i v dabingu zejména u animovaných seriálů, dále také v televizních reklamách i při moderování, úspěšně účinkoval i v televizní stanici CNN. Dal mimo jiné i hlas Darthu Vaderovi v původní trilogii Hvězdných Válek a světoznámé básni Havran od Edgara Allana Poa.

Ve filmu většinou hrával povětšinou pouze menší nebo jen epizodní role, kterých ztvárnil velké množství. Mnohem více se uplatnil v televizi, kde v roce 1991 získal hned dvě ceny Grammy za televizní seriál Oheň Gabrielův a snímek Horká vlna.

Jde o velmi váženého a všeobecně uznávaného umělce, který se stal čestným doktorem umění a stal se i nositelem americké národní medaile za umění .

Osobní život

Dvakrát ženatý, poprvé se oženil s herčkou Julienne Marie v roce 1967, manželství skončilo rozvodem. Podruhé se v roce 1982 oženil s herečkou Cecilií Hartovou, s ní má syna, který se jmenuje Flynn Earl Jones. Dále má bratra, který se jmenuje Matthew Earl Jones.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o James Earl Jones (3)

James Earl Jones alias Kunta Kunte dostal čestného Oscara!

14.11.2011 - Americký herec James Earl Jones (80) se v sobotu stal prvním držitelem filmové ceny v letošní sezóně!

Oprah Winfrey a James Earl Jones dostanou Oscary!

04.08.2011 - Nejslavnější moderátorka všech dob Oprah Winfrey (57) si odnese cenu za humanitární počin.

Všechny články o James Earl Jones (3) »
TOPlist