James Dean

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec

Věk: 24 let

Datum narození: 8.02. 1931

Datum úmrtí: 30.09.1955

Hodnocení James Dean

Přitažlivost
98% (5 hlasů) 1405.místo
Talent
98% (5 hlasů) 3683.místo
Inteligence
95% (4 hlasů) 3831.místo
Vtipnost
92% (4 hlasů) 4579.místo

Fotky James Dean (40)

Životopis James Dean Upravit životopis

James Byron Dean (8. února 1931 Marion, Indiana, USA - 30. září 1955 Paso Robles, Kalifornie, USA) byl americký filmový a televizní herec.

Biografie

V devíti letech Deanovi matka zemřela na rakovinu a jeho otec se o něho nemohl starat kvůli svému pracovnímu zaneprázdnění. Malý Jimmy tedy vyrůstal na farmě u své tety a strýce. Pravděpodobně tady vznikl jeho odpor vůči rodičům, učitelům a ostatním autoritám. Po střední škole se James odstěhoval do Los Angeles, kde začal studovat práva, hrát basketbal a věnovat se divadlu. Sport a studium postupně začalo být vytlačováno herectvím.

Nejprve se Dean objevoval v reklamě , později hrál bezvýznamné malé role v několika filmech a televizních pořadech. Odešel do New Yorku, hrál na Broadwayi a byl přijat do Actors Studia, kde se stal jeho učitelem Elia Kazan.

Právě Elia Kazan ho obsadil do hlavní role ve svém filmu natočeném podle románu Johna Steinbecka Na východ od ráje (East of Eden, nominace na Oscara 1956). Hlavní roli Cala Traska, odstrčeného syna, který bojuje o otcovu přízeň, měl původně hrát jakýsi mladý talent jménem Paul Newman, ale Elia Kazan vytušil, že právě Dean se díky svým zkušenostem z mládí na tuto roli hodí více. Díky tomuto filmu se z neznámého Jamese Deana stala obrovská filmová hvězda, takže další nabídka na sebe nenechala dlouho čekat.

Ve filmu Nicholase Raye Rebel bez příčiny (viz níže) hrál Jima Starka, citlivého mladého muže, který se snaží začlenit mezi své vrstevníky. James Dean se stal idolem tehdejších mladých lidí, protože mládež měla podobné problémy, cítila se nepochopena a neuznaná starší generaci. V 50. letech měl Hollywood dva nejslavnější rebely, jeden z nich byl právě Dean a tím druhým nebyl nikdo jiný než Marlon Brando.

Mladý obyčejný rančer Jett Rink, z kterého se stal mocný Texasan soupeřící se svým bývalým zaměstnavatelem, to byla Deanova postava v jeho posledním filmu Obr (Giant, 1956, nominace na Oscara 1957).

Traduje se, že James Dean byl arogantní nafoukanec, ale on se tak choval naschvál, oproti jiným hvězdám, které si své chování neuvědomují. Jimmy miloval rychlá auta, dokonce úspěšně závodil. Jen pár dní po dokončení Obra se ve svém superrychlém autě zabil. Na natáčení filmu Někdo tam nahoře mě má rád se tedy nedostavil a jeho místo zaujal právě Paul Newman. James Dean byl během své dvouleté kariéry dvakrát nominován na Oscara. Stal se prvním, a díky náročné a dlouhé přípravě Obra i druhým hercem v historii, který byl na Oscara nominován posmrtně.

James Dean bývá často považován za ikonu kvůli svému nevázanému životu, který zahrnoval i rozporuplnou sexualitu. Existuje mnoho zmínek o jeho sexuálních vztazích s muži i ženami. William Bast, Deanův blízký přítel a jeho první životopisec vydal po 50 letech otevřenou aktualizaci své knihy, v níž potvrdil, že měl s Deanem poměr a popsal také další Deanovy vztahy s muži.

James Dean a Porsche 550

Dean, po natáčení filmu Obr, odešel z George Barrisova obchodu v Los Angeles a vydal se na závodní dráhu do Salinas. James byl za volantem svého Porsche 550 Spyder (kterému říkal „Malý Bastard“). Jeho kamarád, mechanik od Porsche Rolf Wütherich jel s ním.

Na Le Mans 550 Spyder gradoval, a proto chtěl prověřit svůj vůz na závodní dráze v Salinas. Když jel po silnici 46, bylo pozdní páteční odpoledne a slunce Jamese oslňovalo. Proti němu jel domů ve svém Fordu z roku 1950 student z polytechnické školy San Luis Obispo, Donald Turnupseed. Donald neviděl v soumraku Jamesovo rychle se blížící auto. Oba dva na poslední chvíli zareagovali, ale už bylo příliš pozdě k odvrácení srážky. James Dean byl na místě mrtev, protože celý náraz pohltila jeho strana. Rolf Wütherich byl srážkou odhozen z auta a vyvázl se zlomenou čelistí, zlomenou nohou a četnými pohmožděninami a odřeninami. Turnupseed vyvázl se šrámem na čele a pohmožděným nosem. Kalifornská silniční hlídka, která nehodu vyšetřovala, nedávala nikomu vinu. Nehodu odůvodnili tím, že přes záři slunce nebylo možné, aby řidiči viděli protijedoucí vůz.

Tato tragická nehoda znamenala pro legendárního herce konec. Nebyl to ale konec pro 550 Spyder v dalších prodejích a vítězstvích v prestižních závodech.

Film Rebel bez příčiny

Tak už to v životě chodí, někdo se v noci potuluje po ulicích, někdo spáchá opileckou výtržnost a někdo zastřelí matčinou pistolí pár štěňat. Běžné žánrové obrázky v pracovním deníku úředníka z oddělení pro mladistvé delikventy. Kde jinde se mohli společně sejít, než na policejní stanici? Jim, Judy a Platón, mladí, rozhněvaní vzbouřenci bez cíle, kteří žijí v odcizené samotě svých protestů, ve světě snaživých, lhostejných a příliš pomalu chápajících dospělých. Možná právě proto je přitahují strmé skalní útesy, na kterých hrají své nebezpečné hry pro tvrdé chlapy. Jim a šéf party Buzz začali svůj souboj na nože a pokračují v něm večer na útesech za městem. Když Judy odstartovala jejich sebevražednou jízdu, nikdo netušil, že jednoho z nich bude šílená hra na odvahu stát život. Podle literární předlohy Roberta Lindnera vznikl kultovní film o pocitech, hledání a nalézání ztracené generace 50. let. Režisér hořkého pohledu na svět Nicholas Ray (In a Lonely Place) podřídil přípravu, natáčení i výběr herců autentickým kontextům, a natočil zřejmě vrcholný snímek své filmografie. Mezi jeho výrazné klady patří nepochybně obsazení Jamese Deana, který v témže roce již zazářil v Kazanově filmu Na východ od ráje. Smutný, zraněný i zraňující hrdina v modrých džínách se stal symbolem dospívající generace, bouřící se proti rodičům a světu, který pro ně připravili. Zatímco jeho partnerku Natalii Woodovou čeká ještě řada rolí (např. West Side Story), James Dean přesedl z Jimova černého mercedesu ještě tentýž rok do svého bílého Porsche a rozjel se ke své poslední zkoušce odvahy. Král teenagerů zemřel, rebel Jim zůstal nesmrtelný.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o James Dean (0)

Všechny články o James Dean (0) »
TOPlist