Ian McDiarmid

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec

Věk: 79 let

Datum narození: 11.08. 1944

Místo narození: Skotsko, Carnoustie, Angus

Výška: 178 cm

Hodnocení Ian McDiarmid

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky Ian McDiarmid (14)

Životopis Ian McDiarmid Upravit životopis

Ian McDiarmid (11. srpna 1944 Carnoustie, Tayside) je skotský divadelní herec a režisér. McDiarmid měl úspěšnou kariéru v divadle. Také přijal role ve filmech a televizních filmech. Ve světě se stal slavným zejména díky roli císaře Palpatina ve Star Wars (hrál jak v originální trilogii, tak i v nové trilogii). Od roku 1976 vystupoval zhruba ve 47 filmech. McDiarmid je mistrem v modulaci svého hlasu, nejčastěji však mluví jemným, ale důrazným hlasem.

Život

Narodil se ve skotském Carnoustie. V divadle se poprvé objevil v pěti letech, když ho otec vzal na hru Tommy Morgan v divadle v Dundee. Brzy se rozhodl, že začne studovat herectví na Royal Scottish Academy of Music and Drama v Glasgow. V roce 1968 obdržel McDiarmid zlatou medaili za svou práci.

Divadlo

Pracoval v britských divadlech. Hrál v Shakespearových hrách, například v Hamlet (1972), The Tempest (1974,2000), Much Ado About Nothing (1976), The Merchant of Venice (1984) a v King Lear (2005), zatímco na Almeidě režíroval hry, jako jsou: Venice Preserv’d (1986) a Hippolytus (1991). V roce 2002 vyhrál McDiarmid Almeida Theatre's Critics Circle Award za jeoho roli Teddyho ve Faith Healer. O pět let později v roce 2006 opakoval tuto roli na Broadwayi. Hrál po boku Ralpha Fiennese a Cherry Jones a získal cenu Tony Award za nejlepší výkon herce ve hře. Naposledy se objevil v titulní roli Johna Gabriela Borkmana, kdy běžel na Donmarském divadle v Londýně. Jedno divadelní představení za zmínku, je jeho zobrazení Harryho Hackamoreho ve hře Sama Sheparda. K zahrání této role potřeboval hodně doplňků, včetně falešných vousů a dlouhých nehtů. Od roku 1990 až do roku 2001, McDiarmid a režisér Jonathan Kent, sloužili jako umělečtí ředitelé v divadle Almeida, které se nachází v Islingtonu, v Londýně. V roce 1998 se McDiarmid a režisér Jonathan Kent chtěli podílet na Evening Standard Award za divadelní počin roku. Jejich funkční období bylo poznamenáno v řetězci vysoce úspěšných představeních, v nichž byli herci jako například Kevin Spacey a Ralph Fiennes. McDiarmid měl jenom 37 let, když ho George Lucas a Richard Marquand vybrali na roli mnohem starší osoby, císaře Palpatina.

Star Wars

Po filmu Dragonslayer, byl vybrán Georgem Lucasem na film Návrat Jediho, jako císař Palpatine. Šestnáct let po Návratu Jediho, přijal roli mladšího senátora a kancléře v nové trilogii Star Wars. V roce 2004 byla znovu natočená scéna z Impérium vrací úder mezi Darth Vaderem a hologramem Císaře Palpatina, ve které hrál Císaře McDiarmid (Císař byl originálně dabován Clivem Revillem). S touto rolí byl McDiarmid ve všech filmech Star Wars, ve kterých vystupoval Palpatine. Příprava masky, kterou musel McDiarmid nosit během natáčení scén s Darth Sidiousem v Epizodě III, byla velmi náročná na přípravu. Maskérům trvalo vždy dvě hodiny, než ji nanesli a dvě hodiny, než ji zase sejmuli. O další postavě Star Wars, mistru Yodovi, prohlásil: "Je strašný. Nikdy se neobjeví na scéně. Jen za sebe posílá tu svoji malou srandovní loutku, aby se ochomýtala kolem. To je nanejvýš neprofesionální!". O císaři Palpatinovi řekl: "Myslím si, že je to opravdu dobrá postava. Líbí se mi ta představa, že nemá žádnou duševní hloubku, že je naprosto zlý a nejhorší slovo, které má ve slovníku, je 'přítel'. Myslím si, že to opravdu nahání strach". McDiarmid také pracoval ve Star Wars Expanded Universe jako hlas Palpatina ve videohrách Lego Star Wars: The Video Game, a v Lego Star Wars 2: The Original Trilogy, a nedávno ve Star Wars Battlefront: Elite Squadron.

TV a rádio

Vytvořil roli mladého Mickeyho Hamiltona, který hodlá pomstít smrt svojí manželky a svého dítěte v Profesionálech. Hrál taky roli policejního detektiva Porfiryho Petroviche v BBC v roce 2002. V roce 2003 vzal roli Stuarta, v seriálech: Charles 2:The power and The Passion. McDiarmid hrál taky roli inteligentního šéfa LeClerka v roce 2009 na BBC Radio dramatizace Johna LeCarrese v The Looking Glass War. McDiarmid projevil zájem pro opakování role Palpatina pro Star Wars live-action TV series.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Ian McDiarmid (3)

5 přeobsazení herců, kterých jste si ani nevšimli

24.11.2023 - Filmový průmysl je neúprosný a když v nějaké sérii hrajete menší roli, může se vám snadno stát, že vás v následujících dílech přeobsadí.

TOP 5 nejmocnějších Jediů, které neznáte

04.05.2023 - Na 4. květen v kalendáři nepřipadá jen svátek Květoslava, ale i každoroční oslava všech fanoušků Hvězdných válek.

5 herců s nejlepšími výkony ve špatných filmech

10.03.2021 - Hollywood je plný zvláštních situací, ke kterým by nemohlo dojít v žádné jiné profesi.

Všechny články o Ian McDiarmid (3) »
TOPlist