Gabriel Byrne

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Režisér

Věk: 74 let

Datum narození: 12.05. 1950

Místo narození: Dublin, Irsko

Výška: 178 cm

Hodnocení Gabriel Byrne

Přitažlivost
72% (4 hlasů) 11314.místo
Talent
95% (2 hlasů) 4416.místo
Inteligence
75% (2 hlasů) 11942.místo
Vtipnost
80% (2 hlasů) 10052.místo

Fotky Gabriel Byrne (103)

Životopis Gabriel Byrne Upravit životopis

Gabriel Seamás Byrne (* 12. května 1950, Dublin, Irsko) je irský herec, režisér, producent, scenárista, kulturní ambasador a vypravěč audioknih. S hereckou kariérou začal ve Focus Theatre a Royal Court Theatre v roce 1979. Jeho filmovým debutem byla irská telenovela The Riordans a jeho spin-off Bracken. Hrál ve filmech jako Obvyklí podezřelí, Millerova křižovatka a Stigmata. Produkoval mimo jiné film Ve jménu otce, nominovaný na Oscara.

Biografie

Narodil se v dublinské čtvrti Crumlin jako první ze šesti dětí bednáře a vojáka Dana a zdravotní sestry Eileen (za svobodna Gannon) z Galway. Jeho sourozenci jsou Donal, Thomas, Breda a Margaret. Další sestra Marian zemřela ještě v mladém věku. Gabriel byl vychováván jako římský katolík a navštěvoval školu v Ardscoil Éanna v Crumlinu, kde později učil španělštinu, dějepis a gaelštinu. V jedenácti letech byl přijat do kněžského semináře, kde studoval čtyři a půl roku, než ho vyhodili za kouření na hřbitově. Poté studoval University College v Dublinu, kde promoval z gaelštiny, literatury, španělštiny a archeologie. Hrál fotbal za Stella Maris Football Club v Drumcondře. V lednu 2010 promluvil v pořadu The Meaning of Life o sexuálním zneužití během kněžského semináře.

Kariéra

Svoje první televizní drama Draíocht napsal v irštině a bylo vysíláno v národní televizi TG4, kde se hovoří jenom irsky. Než se stal hercem, vystřídal mnoho zaměstnání, od archeologa, kuchaře, učitele španělštiny, gaelštiny literatury. Začal hrát ve věku 29 let a jeho kariéra začala v divadle Focus, Abbey Theatre v Dublinu a Royal National Theatre v Londýně.

V televizi se objevil v sedmdesátých letech v irském televizním seriálu The Riordans a objevil se i v jeho spin-offu Bracken. Jeho filmovým debutem byl otec krále Artuše, Uther Pendragon, ve filmu Excalibur z roku 1981. V roce 1983 si zahrál menší roli v minisérii Wagner. V seriálu In Treatment (V odborné péči) ztvárnil postavu dr. Paula Westona. Za tuto roli získal cenu Zlatý glóbus a byl dvakrát nominován na cenu Emmy.

V roce 2008 se vrátil na divadelní prkna s Newyorskou filharmonií, aby ztvárnil postavu krále Artuše ve hře Camelot. Má účinkovat v plánované (2013) filmové adaptaci knihy Flanna O´Briena At Swim-Two-Birds spolu s Colinem Farrellem a Cillianem Murphym.

Osobní život

Stále ponechává irské občanství, Spojené Státy nenavštívil až do roku 1987. Seznámil se s americkou herečkou Ellen Barkin a přestěhoval se za ní do New Yorku. O rok později se vzali a narodily se jim dvě děti – syn John „Jack“ Daniel (1989) a dcera Romy Marion (1992). Pár od roku 1993 žil odděleně a v roce 1999 se rozvedli. Gabriel nyní bydlí na Manhattanu. Dále chodil s modelkou Naomi Campbell, herečkou Juliou Ormond a režisérkou a herečkou Áinou O'Connor.

Aktivně podporuje různé charity. V roce 2004 se stal irským ambasadorem UNICEF. V roce 1997 se stal patronem Croi (Nadace kardiologie Západního Irska).

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Gabriel Byrne (2)

Kapitál: Příběh o nezastavitelném vzestupu jednoho bankéře!

08.10.2013 - Politický thriller nás zavádí do prostředí nejvyšších finančních kruhů v době světové finanční krize!

HBO natáčí českou verzi seriálu V odborné péči! V hlavní roli Karel Roden!

27.09.2010 - Televize HBO dnes začíná natáčet projekt s názvem Terapie, kde hlavní roli získal Karel Roden!

Všechny články o Gabriel Byrne (2) »
TOPlist