František Hanus

profil
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec

Věk: 75 let

Datum narození: 12.05. 1916

Místo narození: Rakousko-Uhersko, Valašské Meziříčí, Čechy

Datum úmrtí: 2.09.1991

Místo úmrtí: Praha Československo

Hodnocení František Hanus

Přitažlivost
68% (4 hlasů) 12660.místo
Talent
63% (3 hlasů) 14167.místo
Inteligence
90% (3 hlasů) 6526.místo
Vtipnost
93% (3 hlasů) 4333.místo

Fotky František Hanus (7)

Životopis František Hanus Upravit životopis

František Hanus (12. května 1916, Valašské Meziříčí – 2. září 1991, Praha) byl český herec a divadelní režisér, dlouholetý člen Divadla na Vinohradech, otec herce Petra Hanuse.

Pocházel z Valašska a v souladu s místní tradicí toužil být lidovým řezbářem. V mládi si přivydělával jako dělník na pile, uvažoval o studiu lékařství či přírodních věd. Díky svým umělecky založeným rodičům od dětství rád tančil a zpíval, což nakonec způsobilo, že se po maturitě na gymnáziu dal na uměleckou dráhu. Po absolutoriu studia herectví na pražské konzervatoři v roce 1941 vystřídal postupně řadu menších scén a oblastních divadel až nakonec v roce 1952 natrvalo zakotvil ve Vinohradském divadlem v Praze, kde setrval až do své smrti.

V mladším věku hrál často role energických budovatelsky naladěných mladíků plných mladistvého elánu a optimismu, později se přehrál do rolí usedlejších otců rodin, úředníků apod. Jeho první filmový debut se dostavil hned po absolutoriu školy v roce 1941 ve snímku Pražský flamendr. Těsně po válce exceloval v poeticky laděném českém filmu Řeka čaruje režiséra Václava Kršky. Obě tyto role mu zajistily velkou popularitu a obecnou známost, která mu vydržela po celý jeho život.

Jednalo se o poměrně oblíbeného a ve 40. letech často obsazovaného filmového herce, který navíc často a rád účinkoval i v Československém rozhlase, uměl dobře zpívat a hrát na kytaru a nebál se propagoval valašský lidový folklór. V 50. letech a 60. letech hrál spíše drobnější epizodní role, větší televizní role se dostavily až ve zralém věku s příchodem televizního vysílání.

V roce 1972 byl jmenován zasloužilým umělcem.

Je pohřben v areálu skanzenu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Divadelní role, výběr

  • 1970 Vladislav Vančura: Josefína, Profesor Vydra, Vinohradské divadlo, režie Jan Fišer

Zdroj: Wikipedia.org

Články o František Hanus (0)

Všechny články o František Hanus (0) »
TOPlist