František Benda

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 1 názor

Povolání: Ostatní, hudební skladatel, houslový virtuóz

Věk: 76 let

Datum narození: 22.11. 1709

Místo narození: Benátky nad Jizerou

Datum úmrtí: 7.03.1786

Místo úmrtí: Postupim

Žánry: houslová , klasická , skladatel

Hodnocení František Benda

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky František Benda (3)

Písně František Benda (25)

Všechny písně František Benda (25) »

Diskografie František Benda (2)

Violin Concertos (Released: 24 Feb 2011)
Celá diskografie František Benda (2) »

Životopis František Benda Upravit životopis

František Benda (22. listopadu 1709, Benátky nad Jizerou – 7. března 1786, Postupim) byl český skladatel a houslový virtuóz období raného klasicismu.

Životopis

František Benda (starší bratr skladatele Jiřího Antonína Bendy) pocházel z tkalcovské a muzikantské rodiny. Jeho otec Jan Jiří Benda byl tkadlec a venkovský muzikant. František hudební vzdělání získal v Praze u jezuitů a Drážďanech. Působil postupně v šlechtických kapelách ve Vídni, Varšavě a Berlíně. V roce 1733 se stal členem kapely pruského krále Friedricha II.. František se v kapele vypracoval, roku 1740 se stal primistou a v roce 1771 koncertním mistrem pruské dvorské kapely. Král Friedrich se na jeho prosbu postaral o přesídlení celé rodiny trpící náboženským útlakem (rodiče i sourozenci) do Postupimi..

Dílo

Jako houslista se Benda vyznačoval brilantní virtuozitou a neobyčejně zpěvným tónem, celkovou hudebností a vnímavostí. Jako autor uplatňoval živé prvky české světské melodiky a rytmiky, čímž se odpoutal od svých hlavních vzorů Vivaldiho a Tartiniho. Rozvíjí melodičnost a zpěvnost, hlavně v adagiových větách, a v houslových skladbách dochází až k náznakům sonátové formy. Vedle Stamice se jediný dopracoval osobitého slohu v houslové hře, nezávislého na italské tradici; v kompozičním stylu je považován za předchůdce klasicismu, patřil však spíše ke konzervativnímu skladatelskému proudu, který se nikdy plně neodpoutal od barokního stylu. Složil 15 houslových koncertů a více než sto dalších skladeb pro sólové housle (sonáty, triové sonáty, capriccia). V symfoniích dodržuje tehdy oblíbený třívětý typ barokní sinfonie neapolské.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o František Benda (0)

Všechny články o František Benda (0) »
TOPlist