Ellen Burstyn

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herečka

Věk: 87 let

Datum narození: 7.12. 1932

Místo narození: USA, Michigan, Detroit

Výška: 170 cm

Hodnocení Ellen Burstyn

Přitažlivost
90% (2 hlasů) 5036.místo
Talent
95% (2 hlasů) 4556.místo
Inteligence
95% (2 hlasů) 4097.místo
Vtipnost
95% (2 hlasů) 3717.místo

Fotky Ellen Burstyn (58)

Životopis Ellen Burstyn Upravit životopis

Ellen Burstyn, rozená Edna Rae Gillooly (* 7. prosince 1932, Detroit, Michigan, USA) je americká modelka a herečka, nositelka ceny Americké filmové akademie Oscar (celkově ze šesti nominací), držitelka americké divadelní Ceny Tony jakož i několika nominací na Cenu Emmy.

Život

V mládí vystřídala několik povolání, pracovala například jako servírka. Po studiích na střední technické škole v Michiganu působila, mimo jiné, jakožto dirigentka roztleskávaček, modelka, později jako tanečnice v montrealském baru, tehdy používala pseudonym Keri Flynnová. Později na počátku její herecké dráhy užívala pseudonymy Erica Deanová a Ellen McRaeová. Začínala jako sboristka a představitelka drobných epizodních rolí v televizních seriálech. V roce 1957 poprvé debutovala v divadle na Brodwayi.

Od počátku 60. let se začala objevovat v televizi, nicméně do širšího diváckého povědomí se dostala až v roce 1963 letech díky svému úspěšnému účinkování v televizním seriálu The Doctors (česky: Lékaři). Na počátku 70. let absolvovala hereckou průpravu v hereckém studiu u Lee Strasberga, po jehož smrti se společně s Al Pacinem stala jeho uměleckou ředitelkou.

Mezi holywoodské herecké hvězdy ji zařadil teprve film Poslední filmové představení v roce 1971, za níž byla poprvé nominována na Zlatý globus i na Oscara. V roce 1973 následoval film Vymítač ďábla, za nějž byla opět nominována na obě vyše zmíněné ceny. V roce 1974 si zahrála ve snímku Alice už tu nebydlí, za který získala Oscara i britskou cenu BAFTA. V témže roce získala i americkou divadelní cenu Tony. V roce 1978 byla opět nominovana na Oscara za přepis úspěšné divadelní hry ve snímku Příští rok ve stejnou donu, kde si zahrála s Alanem Aldou.

Zajímavost

Jedná se i o držitelku nominace na ceny Emmy z roku 2006 za herecký výkon, který trval přesně 14 sekund, což je dosavadní historický rekord.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Ellen Burstyn (1)

5 zajímavostí z natáčení Vymítače ďábla

09.11.2020 - Hororový snímek s názvem Vymítač ďábla šel do kin v roce 1973 a okamžitě se stal obrovským hitem.

Všechny články o Ellen Burstyn (1) »
TOPlist