Elia Kazan

profil
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Režisér

Věk: 94 let

Datum narození: 7.09. 1909

Místo narození: Istanbul, Osmanská říše

Datum úmrtí: 28.09.2003

Místo úmrtí: USA New York

Hodnocení Elia Kazan

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky Elia Kazan (2)

Životopis Elia Kazan Upravit životopis

Elia Kazan, rodným jménem Elias Kazanjoglou (7. září 1909 v Istanbulu - 28. září 2003 v New Yorku) byl americký herec, spisovatel, scenárista, divadelní a filmový režisér řeckého původu. Jednalo se o jednu z nejvýraznějších postav americké kinematografie 20. století. Mezi jeho nejznámější a umělecky nejhodnotnější snímky patří film Na východ od ráje natočený na motivy stejnojmenné knihy Johna Steinbecka v roce 1955.

Narodil se v Istanbulu řeckým rodičům, nedlouho po jeho narození jeho rodina přesídlila nejprve do Berlína, krátce před první světovou válkou se pak jeho rodina natrvalo usadila v USA. v New Yorku. Zde se otec živil jako obchodník s koberci a přestože očekával že syn bude v rodinném podniku pokračovat, matka jej podporovala v jeho touze po vlastní cestě. Elia studoval dramatickou tvorbu na univerisitě v Yale.

Poté začal pracovat v divadle, kde začínal v různých pomocných divadelních profesích jako kulisák, osvětlovač, inspicient a asistent režie. Na počátku třicátých let také působil jakožto příležitostný filmový herec v malých epizodních rolích. Do tohoto období je dativána poněkud kontroverzní kapitola jeho života. Tou se stala výpověď před Výborem pro neamerickou činnost: Kazan se stal jedním z členů newyorské divadelní skupiny Group Theatre a ve stejném období spolu s některými kolegy vstoupil do americké komunistické strany. Právě to se stalo podnětem k jeho výslechu u Výboru pro neamerickou činnost, kde své kolegy udal. Ti pak měli následkem jeho výpovědi velmi ztíženou další profesní kariéru. Pro tento svůj krok byl později velice často kritizován.

Na počátku 40. let se z něj stal úspěšný broadwayský režisér, který velmi rychle prostul tím, že uváděl divadelní hry současných amerických dramatiků. Z těch nejznámějších jsou to Tramvaj do stanice Touha (1951) a Kočka na rozpálené plechové střeše (1955) (autorem obou her je Tennessee Williams). Od roku 1944 se datuje jeho dlouholeté působení v Hollywoodu, zde působil až do roku 1976.

V roce 1999 obdržel Cenu Americké filmové akademie Oscar za celoživotní dílo.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Elia Kazan (0)

Všechny články o Elia Kazan (0) »
TOPlist