Dr. Dre

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Zpěvák, Režisér, Ostatní, Rapper

Věk: 59 let

Datum narození: 18.02. 1965

Místo narození: Los Angeles, USA, Kalifornie

Výška: 185 cm

Člen skupiny: N.W.A.

Žánry: rap , funk , gangsterský rap , West Coast rap , g-funk

Hodnocení Dr. Dre

Přitažlivost
40% (2 hlasů) 15720.místo
Talent
98% (4 hlasů) 3754.místo
Inteligence
98% (4 hlasů) 3298.místo
Vtipnost
88% (4 hlasů) 7757.místo

Fotky Dr. Dre (113)

Videoklipy Dr. Dre (134)

Písně Dr. Dre (598)

Všechny písně Dr. Dre (598) »

Diskografie Dr. Dre (14)

A Tribute to 2pac ( 31 Oct 2005)
The Chronic ( 22 May 2001)
Maximum Dr. Dre ( 9 Apr 2002)
Celá diskografie Dr. Dre (14) »

Životopis Dr. Dre Upravit životopis


Andre Young (* 18. února 1965 v Los Angeles v Kalifornii), známý jako Dr. Dre, je jeden z průkopníků současné hip-hopové kultury a gangsta rapu. Byl členem legendární skupiny N.W.A. Je šestinásobným držitelem prestižní ceny Grammy. Je považován za jednoho z nejlepších, a také nejvyhledávanějších, hip hopových producentů. Byl spoluzakladatelem hudebních nahrávacích společností Death Row Records a Aftermath Entertainment. Dle časopisu Forbes jeho jmění v roce 2011 činilo 125 milionů amerických dollarů.

Kariéra

Počátky

Započal svou kariéru jako člen skupiny The World Class Wreckin' Cru v první polovině osmdesátých let. V roce 1986 stáli Dr. Dre a další člen World Class Wreckin' Cru DJ Yella u zrodu skupiny N.W.A, velmi úspěsné a kontroverzní skupiny, která víceméně definovala pojem gangsta rap. Dr. Dre dosáhl s NWA velkého úspěchu, ale na vrcholu popularity v roce 1991 skupinu opustil, aby se Sugem Knightem založili nahrávací společnost Death Row Records.

The Chronic (1992)

Svůj první sólový singl "Deep Cover" vydal na jaře roku 1992. Tahle nahrávka byla nejen debutem jeho G funk stylu, ale i počátkem spolupráce s rapperem Snoop Doggy Doggem (později známým pouze jako Snoop Dogg). Ten se poprvé objevil na debutovém albu Dr. Dre The Chronic v roce 1992, na kterém dostal stejný prostor jako Dr. Dre. Z alba se díky singlům "Nuthin' But a 'G' Thang" a "Fuck wit Dre Day (and Everybody's Celebratin')" (na obou hostoval Snoop Doggy Dogg) stal v USA 3x platinový trhák. Po vydání nebylo v podstatě možné zaslechnout hip-hop, který by neovlivnil Dr. Dre a jeho G funk styl.

Následující rok produkoval Snoop Doggovo první album Doggystyle, které se neslo v podobném duchu jako jeho vlastní hudba. Doggystyle dosáhlo obrovského úspěchu a bylo prvním debutovým albem, které se dostalo na první příčku v hodnocení amerického hudebního časopisu Billboard.

Založení Aftermath Ent. (1996)

V roce 1996 napomohla skladba "California Love", produkt spolupráce s umělcem patřícím pod Death Row Records Tupacem Shakurem, dalšímu upevnění pozice Death Row Records a Dr. Dreho v hudebním průmyslu. Ke konci roku ale vzala popularita Death Row Records za své po smrti Tupaca Shakura a obviněních vznesených proti Suge Knightovi. Dr. Dre předvídavě Death Row Records opustil před jeho faktickým pádem a založil vlastní vydavatelství Aftermath Entertainment. Na albu Dr. Dre Presents … The Aftermath, vydaném na konci roku, se objevily skladby od nových umělců, kteří se přidali do Aftermath, a také skladba „Been There, Done That“, která byla míněna jako symbolická rozlučka s gangsta rapem a Dr. Dre v ní naznačoval přechod k jiné oblasti hudby i životního stylu.

V roce 1997 podepsal smlouvu se slibným začínajícím rapperem Eminemem a produkoval jeho kontroverzní album The Slim Shady LP v roce 1999, které následovalo ještě kontroverznější a úspěšnější album The Marshall Mathers LP v roce 2000, na kterém už měl Dr. Dre menší podíl. V době vydání The Eminem Show, v roce 2002, si už Eminem produkoval většinu hudby sám.

Chronic 2001 (1999)

V roce 1999 vydal své druhé sólové album nazvané 2001 (někdy také nazýváno Dr. Dre: 2001 nebo Chronic 2001: No Seeds). Stejne jako předtím se na albu objevilo množství jiných rapperů jako Hittman, Snoop Dogg, Jay-Z, Xzibit nebo Eminem. Album bylo velice úspěšné (v USA 6x platinové a v Kanadě 5x platinové) a dokázalo tak pravdivost v něm obsažených textů, ve kterých stojí, že s Dr. Drem je stále potřeba počítat, i přes nedostatek nahrávek v minulých letech. Album se vydalo novým hudebním směrem, charakterizovaným vysoko posazeným pianem a smyčcovými melodiemi na pozadí bohaté a hluboké basové linky.

V roce 2003 Dr. Dre a Eminem produkovali debutové album rappera 50 Centa, Get Rich or Die Tryin', ze kterého pochází i úspěšný singl „In Da Club“.

Detox (2004-současnost)

Album Detox, údajně poslední sólové album Dr. Dre, bylo plánováno na rok 2004. Projekt byl určitou dobu označován za zrušený, protože se Dr. Dre rozhodl věnovat své úsilí na produkci nahrávek ostatních umělců vydavatelství Aftermath (Eminem, 50 Cent, Eve, The Game a Busta Rhymes). Nicméně v listopadu 2004 Dr. Dre a Interscope Records potvrdili, že na Detox se stále pracuje a vydání je naplánováno na podzim 2005, album se ovšem odkládalo dalších pět let.

Roku 2009 vydal Eminem album Relapse, na kterém je majorita písní produkována Dr. Drem. Eminem uvedl, že je to dáno speciální chemií, která probíhá mezi jeho texty a beaty od Dr. Dre. O rok později však Eminemovu albu Recovery přispěl jen jediným beatem.

V listopadu 2010 vydal singl "Kush" (ft. Snoop Dogg & Akon), který se umístil na 34. pozici v Billboard Hot 100, a tím po deseti letech vrátil Dr. Dreho do hudebních žebříčků. Druhým singlem z alba, vydaným v únoru 2011, je velmi úspěšná píseň "I Need a Doctor" (ft. Eminem a Skylar Grey), ta debutovala na 5. místě žebříčku Billboard Hot 100. Na jaře 2011 byl natočen klip k singlu "I Need a Doctor", v kterém se odkazovalo na datum 20. dubna 2011, což bylo bráno jako datum vydání alba.. Ovšem nakonec se ukázalo, že o datum vydání nešlo a album je plánováno k vydání do podzimu 2011. Zatím poslední datum vydání bylo stanoveno na 26. červenec 2011, ale ani to nebylo dodrženo. Nyní album nemá stanoveno oficiální datum vydání.

Jiná odvětví

Film

Dr. Dre se objevil ve filmech Set It Off (1996), The Wash(2001) a Training Day(2001), ale později prohlásil, že herecké kariéře se věnovat nehodlá. Také přispěl svou tvorbou na soundtracky k těmto filmům. V roce 2010 se rozhodl produkovat biografický film o skupině N.W.A..

Beats by Dre

V roce 2008 vydal svou vlastní edici sluchátek nazvanou "Beats by Dre" od společnosti Beats Studio. Tato sluchátka se stala hitem a módním doplňkem v mnoha hudebních klipech. Pod značkou "Beats by Dre" poté vyšly modely designované Lady Gagou ("Heartbeats") a Diddym ("Diddy beats").

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Dr. Dre (1)

5O cent a Eminem v roce 1999

11.05.2009 - Pohled zpátky do minulosti, konkrétně do roku 1999

Všechny články o Dr. Dre (1) »
TOPlist