Dolly Parton

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herečka, Zpěvačka

Věk: 72 let

Datum narození: 19.01. 1946

Výška: 150 cm

Člen skupiny: Trio

Žánry: pop , folk , country , autoři vlastních písní , bluegrass

Hodnocení Dolly Parton

Přitažlivost
74% (5 hlasů) 10727.místo
Talent
63% (3 hlasů) 13657.místo
Inteligence
60% (3 hlasů) 13106.místo
Vtipnost
74% (5 hlasů) 11425.místo

Fotky Dolly Parton (194)

Videoklipy Dolly Parton (490)

Písně Dolly Parton (680)

Všechny písně Dolly Parton (680) »

Diskografie Dolly Parton (112)

Životopis Dolly Parton Upravit životopis

Dolly Rebecca Parton (* 19. ledna 1946 Sevierville, Tennessee, USA) je americká country zpěvačka a skladatelka, herečka a filantropka. Je nositelkou ceny Grammy, na svém kontě má více jak 100 miliónů prodaných hudebních nosičů. V roce 2006 byla v Kennedyho centru oceněna za své umělecké dílo a celoživotní přínos pro americkou kulturu.

Přestože od jejího prvního velkého hitu uplynulo už více než čtyřicet let, stále zůstává jednou z nejúspěšnějších country zpěvaček současnosti, za což si také vysloužila přezdívku „Královna country“. Dvacet pět jejích skladeb vystoupalo až na vrchol americké singlové hitparády a 41 jejích alb se umístilo v nejlepší desítce americké hitparády country alb.

Je známá svým charakteristickým sopránem, smyslnou postavou, oblibou okázalých šatů a košilatých anekdot.

Původ

Narodila se jako čtvrté dítě z dvanácti sourozenů v Sevierville, Tennessee. Jejími rodiči byli Robert Lee Parton a Avie Lee Owens. Její sourozenci jsou Willadeene Parton (básnířka), David Parton, Denver Parton, Bobby Parton, Stella Parton (zpěvačka), Cassie Parton, Larry Parton (zemřel krátce po narození), Randy Parton (zpěvák), dvojčata Floyd Parton (hudební skladatel) a Freida Parton (zpěvačka), a Rachel Dennison (herečka).

Rodina Partonových byla velmi chudá, bydlela ve zpustlé vesnické chatrči s jedinou světnicí poblíž národního parku Great Smoky Mountains, který leží v jižní části Apalačských hor na hranicích států Tennessee a Severní Karolína. Její rodiče byli členy farnosti Pentekostálního hnutí, které je charakteristické hlasitými společnými modlitbami a zpěvem spirituálů za doprovodu hudby. Dolly tak bývala ve svém mládí často ovlivňována atmosférou společného hudebního zážitku. V jednom ze svých interview Dolly poznamenala, že její dědeček byl pentekostálním kazatelem. Dodnes na svých koncertech běžně vystupuje i se spirituály.

Hudební začátky

Dolly začala už jako devítiletá zpívat na veřejnosti. Zpočátku se jednalo hlavně o vystupování v televizních a rozhlasových programech na lokálních vysílacích kanálech na východě státu Tennessee. Jako třináctiletá nahrála svoje první album u malého místního hudebního vydavatele Goldband, a vystoupila v programu The Grand Ole Opry, který dodnes každý týden v sobotu večer živě (od 18. října 1925) vysílá Nashville! XM Radio na jedenáctém kanále spolu s televizními přenosy na Great American Country network. Den po tomto vystoupení odmaturovala a v roce 1964 se přestěhovala do Nashville.

Svých prvních úspěchů v hudbě dosáhla jako autorka hitů, které nazpívali Hank Williams, Jr. a Skeeter Davis. Koncem roku 1965 podepsala smlouvu s vydavatelem Monument Records jako interpretka hudebního žánru bubblegum pop, nahrála jeden národní hitový singl Happy, Happy Birthday Baby, který se ale do žebříčku Billboard Top 100 nedostal a i její další tehdejší písničky neslavily ve Spojených státech významnější úspěchy.

Hudební kariéra

V roce 1967 po úspěchu skladby Put It Off Until Tomorrow z roku 1966, kterou Dolly napsala pro Billa Phillipse (dosáhl s ní 6. příčku v country žebříčku), jí její vydavatelství povolilo nahrát dva country singly Dumb Blonde (jeden z mála, kterých není autorkou) a Something Fishy. První se vyšplhal na 24. místo a druhý na 17. místo v žebříčku a tyto skladby sa staly základem pro první kompletní hudební album Dolly Partonové, které vyšlo pod názvem Hello I'm Dolly. V tomtéž roce požádal Porter Wagoner Dolly Parton o spolupráci v jeho televízním programu věnovaném country žánru. Dolly v něm nahradila odcházející Normu Jean. Zároveň Dolly podepsala smlouvu s vydavatelstvím RCA Victor, u kterého Wagoner nahrával. Od této chvíle začala úspěšná umělecká spolupráce těchto dvou umělců, která přetrvala celá dvě desetiletí. Stali se úspěšnými reprezentaty country žánru jako duet ale i jako sóloví umělci. Jejich první spoločný sing, coververzia skladby The Last Thing on My Mind od Toma Paxtona, se hned dostal do Top Ten Country a byl prvnímm a jediným duetem, který slavil takoto úspěch v následujících letech.

Patří mezi nejtalentovanější a nejplodnější autorky skladeb ve stylu country. Z jejích až doteď nahraných bezmála 600 skladeb 37 získalo ocenění. S Wagonerem nahrávala duety sedm let, když se rozhodla v roce 1974 vydat sólový singl I Will Always Love You. Singl se dostal na první příčku country hitparád, o nahrávku cover verze skladby projevil zájem i Elvis Presley. Dolly zpočátku souhlasila ale jen do doby dokud Presleyův manažer nedodal, že v případě této náhrávky (cover verze) bude Presley vlastnit většinu práv k ní, poté svůj souhlas odvolala. Později Dolly získala více jako 6 milónů dolarů za cover verzi této skladby, kterou nazpívala Whitney Houston pro soundtrack k filmu Bodyguard.

Rodina

Dne 30. května 1966 se jako dvacetiletá po dvouleté známosti vdala v Ringgoldu, Georgia za Carla Deana. Dean v té době rozbíhal v Nashville obchod s výrobou asfaltu. Carl a Dolly nemají dodnes žádné potomky, Dolly je díky množství svých sourozenců vícenásobnou tetou a kmotrou americké herečky a zpěváčky Miley Cyrus.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Dolly Parton (2)

Trpasličí parafráze Shakespearovy hry: Gnomeo & Julie!

18.02.2011 - Do českých kin vstupuje animovaný komediálně-dobrodružný snímek o trpaslících Gnomeo a Julie!

Dolly Parton - v 63 letech jí to pořád sluší

23.10.2009 - Známá americká zpěvačka, herečka a textařka Dolly Parton před Americkou národní bankou.

Všechny články o Dolly Parton (2) »
TOPlist