Denzel Washington

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Režisér

Věk: 68 let

Datum narození: 28.12. 1954

Místo narození: USA, New York, Mount Vernon

Výška: 184 cm

Hodnocení Denzel Washington

Přitažlivost
84% (9 hlasů) 8160.místo
Talent
98% (4 hlasů) 3775.místo
Inteligence
98% (4 hlasů) 3313.místo
Vtipnost
95% (6 hlasů) 3534.místo

Fotky Denzel Washington (255)

Životopis Denzel Washington Upravit životopis

Denzel Hayes Washington, Jr. (* 28. prosince 1954, Mt. Vermon, New York, USA) je americký herec a režisér, dvojnásobný držitel Oscara. Za mnoho svých rolí získal uznání kritiků.

Životopis

Dětství

Narodil se v New Yorku. Jeho matka Lennis vlastnila holičství, narodila se v Georgii a vyrůstala v Harlemu. Jeho otec Reverend Denzel Washington, Sr. pracoval ve vodárenské továrně. Když měl Denzel 16 let, jejich manželství se dostalo do krize a on i se sestrou byli posláni do internátní školy, aby nebyli svědky případného rozvodu. Po střední škole šel na University of Oklahoma, ale tam se mu nedařilo, a tak studium ukončil. Titul bakaláře z herectví a žurnalistiky získal na Fordham University. Tam hrál basketball za univerzitní tým. Po promoci šel studovat do San Francisca na hereckou konzervatoř.

Začátky kariéry

Krátce po absolvování univerzity absolvoval svůj herecký debut v televizním filmu Wilma. Filmový debut si odbyl v roce 1981 ve filmu Tmavohnědá kopie. Největší úspěch zaznamenal v televizním seriálu z lékařského prostředí St. Elsewhere, který byl vysílán v letech 1982-1988. Tehdy byl jedním z mála herců, kteří vydrželi ve všech šesti sériích seriálu. V roce 1987 dostal možnost zahrát si ve filmu Volání svobody Richarda Attenborougha postavu Stevea Bikea. Za tuto roli byl nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon. Toho získal až o dva roky později za postavu Tripa ve filmu Glory. V tom samém roce zazářil i jako Reuben James For Queen and Country.

90. léta

Jednu ze svých nejvýznamnějších rolí odehrál v roce 1992 v životopisném filmu Malcolm X, za který získal další nominaci na Oscara. Některými je tento film považován za nejlepší snímek devadesátých let. Díky tomuto filmu se z něj stal jeden z nejuznávanějších herců Hollywoodu. Odmítl hrát několik dalších rolí, např. Martina Luthera Kinga, protože nechtěl vystupovat stále ve stejných rolích.

V roce 1993 ztvárnil Joe Millera, právního zástupce Toma Hankse, který hrál nemocného AIDS, ve filmu Philadelphia. Na počátku devadesátých let hrál v dalších thrillerech jako třeba Případ Pelikán s Julií Robertsovou nebo Krvavý příliv s Genem Hackmanem, stejně jako v komediích jako Mnoho povyku pro nic nebo romantických dramatech jako Kazatelova žena.

Během natáčení filmu Virtuozita se odmítl líbat s herečkou Kelly Lynchovou, protože cítil, že bílí muži, kterým byl film především určen, nebudou chtít na plátně vidět černého muže, jak líbá bílou ženu. Podobný problém nastal i s Julií Robertsovou při natáčení Případu Pelíkán. Nicméně v roce 1998 odehrál milostnou scénu s Millou Jovovichovou ve filmu Nejlepší hráč.

V roce 1999 hrál ve filmu Hurikán v ringu o boxerovi Rubinovi Carterovi, který byl odsouzen za trojnásobnou vraždu. Kontroverze okolo tohoto filmu možná způsobily, že nezískal Oscara, nicméně získal Zlatý glóbus a ocenění Stříbrný medvěd na Berlínském filmovém festivalu.

Po roce 2000

V roce 2001 získal Oscara za roli Alonza Harrise ve filmu Training Day. Washington se tak stal druhým Afroameričanem, který získal Oscara v kategorii nejlepší herec. Prvním byl Sidney Poitier, který zrovna v tentýž večer získal čestného Oscara. Během dalších let se objevil ve filmech jako John Q., Presumpce viny, Manchurianský kandidát, Déjà Vu nebo Americký gangster.

V roce 2005 se po patnácti letech vrátil do divadla. Zahrál si postavu Marca Bruta v Shakespearově hře Julius Caesar na Broadwayi.

Osobní život

V roce 1983 si vzal herečku Paulettu Pearsonovou, kterou poznal při svém prvním natáčení v televizi. Mají spolu čtyři děti - Johna Davida, Katiu a dvojčata Olivii a Malcolma. V roce 2005 obnovili svůj slib v JAR s arcibiskupem Desmondem Tutu.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Denzel Washington (8)

TOP 5 nejlépe placených herců roku 2021

28.03.2022 - Zatímco během roku 2020 sháněla většina herců výplatu obtížněji, vloni se svět už s pandemií naučil trochu žít.

TOP 5 filmů o skutečných katastrofách

18.10.2021 - Většina z nás využívá filmy k jakémusi úniku od reality všedního dne.

5 průměrných filmů s vynikajícím zvratem

17.03.2021 - Opravdu skvělé filmy, na kterých byste nenašli jedinou chybičku, jsou v Hollywoodu opravdu výjimečné.

5 nejlepších filmových zpracování skutečných gangsterů

29.05.2019 - Každý z nás asi minimálně slyšel o filmové sérii s názvem Kmotr.

11 slavných filmů, které se vrací v roce 2018!

02.01.2018 - Každý ví, že vždy bude dvojka od Deadpoolu, Strážci galaxie či X-menů, ale jsou i milované filmy, které jste netušili, že budou mít dvojku v roce 2018.

Denzel Washington a Mark Wahlberg mají jen "2 zbraně"!

11.10.2013 - Islandský režisér Baltasar Kormákur opět ukázal, jak si představuje krimithriller v americkém pojetí!

Všechny články o Denzel Washington (8) »
TOPlist