Dakota Fanning

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herečka

Věk: 30 let

Datum narození: 23.02. 1994

Místo narození: USA, Georgia, Conyers

Výška: 163 cm

Hodnocení Dakota Fanning

Přitažlivost
67% (37 hlasů) 12681.místo
Talent
56% (42 hlasů) 14597.místo
Inteligence
56% (41 hlasů) 13927.místo
Vtipnost
56% (36 hlasů) 13665.místo

Fotky Dakota Fanning (498)

Životopis Dakota Fanning Upravit životopis

Dakota Fanning, celým jménem Hannah Dakota Fanning (* 23. února 1994 Conyers, Georgia, Spojené státy americké) je americká herečka.Jako dítě si zahrála i v lepších filmech jako jsou Muž v ohni (2004),Válka světů (2005) a nebo Šarlotina pavučinka (2006). Její přechod na dospělejší filmy nastal rolí ve filmu Hounddog (2007) a filmem Tajný život včel (2008). Jejími nejnovějšími rolemi se staly postavy ve filmech ve The Runaways (2010), Twilight sága:Nový měsíc (2009), Twilight sága:Zatmění (2010) a Twilight sága:Rozbřesk (2011-2012). Byla mnohokrát oceněna a stal se nejmladší osobou na světě, která získala ocenění Screen Actors Guild Award.

Životopis

Narodila se v Conyers v USA. Její matka Joy Fanning (roz. Arrington) hraje profesionálně tenis a její otec Steve J. Fanning hrával menší baseballovou ligu a teď pracuje jako prodavač elektroniky v Los Angeles. Její děda z matčiné strany Rick Arrington hrával americký fotbal a její teta Jill Arrington byla reportérka amerického kanálu ESPN.

Má jednu mladší sestru Elle Fanning, která je také herečkou.

V červnu roku 2011 maturovala na škole Campbell Hall School v Los Angeles,kde byla v týmu roztleskávaček a kde byla dokonce zvolená i královnou maturitního plesu.

Byla přijata na New York University a nastoupí tam na podzim tohoto roku (2011).

Herecká kariéra

Začátky

S hraním začala již ve svých pěti letech, kdy se objevila v reklamě na prací prášek Tide. Její první významná herecká role byla v seriálu Pohotovost, kterou označila jako jednu z jejích oblíbených (,,Hrála jsem oběť autonehody, která měla leukémii. Musela jsem mít krční opěru a hadičku v nose celé dva dny,co jsme natáčeli.")

Zahrála si i pár menších rolí v televizních seriálech jako jsou např. Kriminálka Las Vegas, The Practise nebo i Všichni starostovi muži. Zahrála si také role hlavních postav jako holčička v seriálech Ally McBealová a The Ellen Show. V roce 2001 byla vybrána, aby hrála spolu s Seanem Pennem ve filmu Jmenuji se Sam, což je příběh mentálně postiženého muže, který bojuje o opatrovnictví své dcery (kterou hraje ona sama). Právě tato role z ní udělala nejmladší držitelku ceny Screen Actors Guild Award, jelikož v době, kdy toto ocenění obdržela, jí bylo pouhých 7 let.

2002-2003

V roce 2002 ji Steven Spielberg obsadil do hlavní dětské role ve sci-fi seriálu Uneseni.Téhož roku se Dakota objevila ještě ve třech dalších filmech- hrála oběť únosu ve filmu 24 hodin,dále si ve filmu Sweet Home Alabama zahrála mladší verzi hlavní postavy Reese Witherspoon a také si zahrála roli Katie ve filmu Hansel and Gretel. Obsadili ji i do dvou filmů v roce 2003- a to do filmu Holky z lepší společnosti, kde hrála nervózní dítě jehož chůvou byla Brittany Murphy a dále do filmu Kocour, kde zvtárnila postavu Sally.

V tomto období ještě nadabovala 3 animované pohádky - postavu Satsuki v anglické verzi pohádky My Neighbor Totoro, malou holčičku v seriálu Griffinovi a mladou Wonder Woman v jednom díle seriálu Justice League.

2004-2005

V roce 2004 si Dakota zahrála ve filmu Muž v ohni roli Pity - 9leté holčičky,která si získá srdce bývalého žoldnéře Denzela Washingtona,jehož rodiče Pity najmou,aby ji ochránil před únosci. Robert Ebert napsal, že je "profesionálka už ve svých 10 letech" a že "ztvárňuje postavy, které si umí získat srdce diváka".

V roce 2005 si zahrála ve filmu Hra na schovávanou spolu se známým hercem Robertem De Nirem .Film byl ve většině případech kritizován a kritik Chuck Wilson ho nazval fascinujícím setkáním sobě rovných - "když dítě (Dakota) vyzve mistra (De Niro) ke hře "kdo mrkne dřív", mistr může samosebou mrknout první". Dakota také dostala menší roli ve filmu Nine Levels,kde si zahrála v nepřetržité 9minutové scéně spolu s herečkou Glenn Close, která o ní později prohlásila :,,Dakota má rozhodně vyzrálého ducha.Patří mezi ty výjimečné lidi,kteří se vyskytují pouze jednou za čas." V téže době nadabovala postavičku v animovaném filmu Koralína.

Koncem října roku 2004 dotočila film Snílek , kde spolu s ní hrál i herec Kurt Russel.Kurt prohlásil:,, Byl jsem výkonem Dakoty velmi ohromen.Garantuji vám, že Dakota je nejlepší herečka se kterou jsem kdy pracoval nebo pracovat budu." Její další film v tomto období byl film Válka světů,kde si zahrála po boku Toma Cruise. Tento film i film Snílek obdrželi výborné kritiky. Režisér filmu Válka světů Steven Spielberg chválil, jak "rychle dokáže porozumět situaci,jak rychle ji umí posoudit a jak chytře by ona reagovala,kdyby to byla skutečnost".

Po dotočení Války světů začala ihned natáčet film Šarlotina pavučinka jejž dotočila v Austrálii roku 2005.Producent filmu Jordan Kerner řekl:,,Dakota byla tak zapálená do své role ve filmu Válka světů, že jsme prostě přestali hledat jinou mladou herečku.Nenašli bychom žádnou, která by se jí mohla rovnat."

2006-2007

V létě roku 2006 pracovala na filmu Hounddog jenž byl popisován v novinách jako "ponurý příběh o týrání, násilí a pochlebování Elvise Presleyho na jižanském venkově". Její rodiče byli kritizovaní, že dovolili své dceři hrát ve filmu scénu, kde byla znásilněna. Nicméně ona sama reagovala slovy :,,Nebylo to skutečné.Je to film a říká se tomu hraní." V témže roce byla ve svých 12 letech oslovena akademií Academy of Motion Picture Arts and Sciences, aby se stala jejím plnohodnotným členem a tím se vlastně stala i nejmladším členem této akademie vůbec.

Její jmění v roce 2006 činilo 4 miliony dolarů,což jí na seznamu top-milionářů v časopise Forbes činilo čtvrtou v kategorii pod 21 let.

V březnu a dubnu roku 2007 natáčela film Fragments-Winged Creatures spolu s Kate Beckinsale,Guyem Pearcem,Joshem Hutchersonem,Forestem Whitakerem a Jennifer Hudson. Hrála roli Anne Hagen,což byla holčička která svědčila proti vrahovi svého otce a nakonec se stala křesťankou. Téhož roku natočila krátký třídenní film Cutlass , který režírovala Kate Hudson.

Od září do prosince roku 2007 točila film Push, což byl film o skupince američanů majících telepatické a jasnovidecké schopnosti, které musí skrývat před americkou vládní agenturou v Hong Kongu.

2008-2009

V lednu roku 2008 začala natáčet film Tajný život včel. Film byl zasazen do prostředí v jižní Karolíně do roku 1964 a vypráví příběh o Lily Owensové (Dakota), která uteče spolu se svou pečovatelkou - Jennifer Hudson -( rovněž její jediná kamarádka) od svého osamělého života a problémového vztahu se svým otcem do Jižní Karolíny, kde se jich ujme podivínské trio včelařek (Queen Latifah, Sophie Okonedo a Alicia Keys). Její další role byla role Jane Volturi ve filmu Twilight sága: Nový měsíc, což je zfilmovaný román Stephenie Meyerové.

2010-současnost

Zahrála si Jane Volturi i v pokračování Twilight ságy:Nový měsíc a to v Twilight sága: Zatmění.

Její další role byla ve filmu The Runaways, kde si po boku Kristen Stewart,Stelly Maeve a Scouta Taylor-Comptona zahrála roli Cherie Currie, což je hlavní zpěvačka skupiny The Runaways.

Na začátku roku 2011 si zahrála v pokračování Twilight ságy: Zatmění a to v Twilight sága: Rozbřesk, kde opět hrála Jane Volturi.

Měla hrát hlavní roli ve filmu If I Stay, ale nakonec z projektu odstoupila.V prosinci roku 2010 prohlásila,že nebude hrát v žádném filmu hlavní role,dokud neodmaturuje střední školu.

Po maturitě přijala nabídku na hraní v připravovaném filmu Girl's Night Out, kde si zahraje princeznu Margaretu. Bude také hrát ve filmu The Motel Life roli Annie Jamesové a také ve filmu Mississippi Wild, který se začal točit v květnu 2011, ale v kinech ho uvidíme až v roce 2012.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Dakota Fanning (2)

Twilight sága - Rozbřesk: Epická upírská bitva vrcholí!

15.11.2012 - Závěrečná část série nás naposledy zavede do světa, kde upíři a vlkodlaci bojují nejen o svou lásku, ale i o vlastní životy!

Twilight sága - Rozbřesk: Vampíři opět útočí na vaše slzné žlázy!

17.11.2011 - První část závěrečného dílu upíří romance s názvem Twilight sága: Rozbřesk vstupuje do českých kin!

Všechny články o Dakota Fanning (2) »
TOPlist